ciekawostki walutowe, kryptowaluty, NBP, wymiana walut, Ekantor.pl
23 października 2018,  09:01

5 ciekawostek walutowych – czy to czas na powrót złota?

Na światowych rynkach panują sprzeczne trendy. Z jednej strony rządy Polski i Węgier zaopatrują się w “barbarzyńskie relikty” finansowe, czyli spore ilości złota dewizowego; z drugiej bujnie rozwija się technologiczny dziki zachód kryptowalut, a wraz z nim banki ze skarbcami wypchanymi po brzegi i bandyci je napadający. W międzyczasie inflacja Wenezueli przekracza orbitę Saturna i nikogo to już nie dziwi.

Więcej złota w rezerwach NBP

Od czasu wielkiego kryzysu z 2007 roku bankierzy bardziej łaskawie patrzą na złoto. Wcześniej nazywane było “reliktem przeszłości” a do lokowania kapitału chętniej sięgano po papiery wartościowe czy waluty. Obecnie stopniowo wraca się do cennego kruszcu. Krok w tym kierunku wykonał Narodowy Bank Polski dokonując zakupu 13,7 ton złota, co powiększyło krajowe rezerwy o około 13%. Co ciekawe, podobnych zakupów dokonał również rząd Węgier, nabywając 28,4 ton królewskiego metalu. Analitycy nie są pewni, co oznacza ta koincydencja, ale nikt nie wierzy w przypadek.

złoto, sztabki złota, sztabka, rezerwa złota, bank, bank centralny, wymiana walut, Ekantor.pl

Coinbase otwiera biuro w Dublinie

Jedna z największych giełd kryptowalut – Coinbase – otwiera swoją placówkę w stolicy Irlandii. Jest to odpowiedź zarówno na gwałtownie rosnącą ilość klientów serwisu z Europy jak i wypadek turbulencji związanych z Brexitem. Biuro ma zapewnić ciągłość obsługi niezależnie od zmian prawnych związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Nowe banknoty w Norwegii już dostępne

Norges Bank wprowadził na rynek dwa nowe banknoty o wartości 50 i 500 koron. Są one częścią serii obejmującej pięć nominałów: 50, 100, 200, 500 i 1000 koron norweskich. Motywem przewodnim jest morze i marynistyka. Banknoty posiadają najnowsze systemy zabezpieczeń. Ostatnie z serii – 1000 koron, trafi do obiegu jesienią 2019 roku. W tym czasie na rynku dostępne będą również stare wzory, które można wymieniać przez rok od ukazania się każdego nowszego zamiennika.

NOK, korona, korona norweska, Norwegia, nowe banknoty, wymiana walut, Ekantor.pl

Rajd inflacji w Wenezueli – 10 000 000 proc. w 2019 r.

Spirala zapaści gospodarczej, rozkręcona sankcjami ze strony USA i nieudolnością lokalnego rządu, sięga w Wenezueli zenitu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w 2019 roku inflacja osiągnie tam poziom 10 000 000 procent. Gospodarka kraju kurczy się w tempie kilkunastu procent rocznie a PKB per capita spadnie o ponad 60% do 2023 r. Ratunku nie przyniosło ani wprowadzenie narodowej kryptowaluty opartej o cenę ropy, ani szalona denominacja odcinająca zera od rachunków.

Rośnie liczba kradzieży kryptowalut

Media donoszą o nasilających się atakach sieciowych na banki i giełdy kryptowalut. Według raportu Kaspersky Lab, firmy zajmującej się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, zjawisko crypto-jackingu wzrosło o 44,5% od stycznia 2017 r. Sama północnokoreańska grupa Lazarus, największa na świecie organizacja hakerska zajmująca się włamaniami na serwery sektora finansowego, ukradła kryptowaluty na łączną sumę 571 mln dolarów. Anonimowość i brak możliwości śledzenia transakcji, które stały się największą siłą operacji kryto, są jak widać również ich największą słabością.

 kryptowaluty, bitcoin, kradzież, wymiana walut, Ekantor.pl

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *