NBP, Narodowy Bank Polski
5 lutego 2016,  00:00

NBP – podstawowe zadania i funkcje

4.5/5 (4)

W wiadomościach i newsach o tematyce finansowej bardzo często przewija się termin NBP – warto zagłębić się w podstawy funkcjonowania tej ważnej instytucji.

Historia NBP

Początki działalności NBP – Narodowego Banku Polskiego – sięgają końca II Wojny Światowej, a więc 1945 roku. Początkowo, działalność Banku Polskiego (funkcjonującego pod nadzorem Ministra Skarbu), oprócz emisji pieniądza, była podobna do innych banków. Zajmował się kredytami i przechowywaniem środków pieniężnych. Znacząca zmiana nastąpiła w czasie przemian, a więc podczas przekształceń realnego socjalizmu w kapitalizm (koniec lat 80-tych). Wtedy to NBP pozostawiono jedynie funkcję emisji pieniądza oraz monetarną. Podpisana w 1989 r. Ustawa o Narodowym Banku Polskim obowiązuje do dziś. NBP pełni funkcję Banku Centralnego RP, a co za tym idzie – realizuje szereg nałożonych zadań.

Funkcje NBP jako Banku Centralnego

logo-nbp

Narodowy Bank Polski w ramach funkcjonowania jako Bank Centralny pełni trzy istotne funkcje. Pierwsza z nich, funkcja emisyjna, to nadzór i regulacja obiegu pieniądza na polskim rynku. Bank emituje określoną ilość znaków pieniężnych, odpowiada za płynność pieniądza. Kolejne ważne zadanie to obsługa rządu. NBP jako Bank Centralny obsługuje wszelkie operacje państwowe związane z funkcjonowaniem instytucji, funduszy i jednostek budżetowych. Trzecia, niemniej ważna funkcja to kontrola i regulacja funkcjonujących na polskim rynku banków oraz koordynacja systemu międzybankowego.

Stabilność cen

Zadaniem należącym do NBP, którego skuteczna realizacja jest widoczna dla wszystkich Polaków, jest utrzymanie stabilności cen, mającej wpływ na stan gospodarczy Państwa. Dzięki stosowanym mechanizmom, NBP dąży do tego, by inflacja oscylowała na poziomie 2,5 procenta.

Pozostałe funkcje

NBP prowadzi także działalność edukacyjną i informacyjną. To m. in. programy stypendialne dla studentów ekonomii, Nagroda im. W. Grabskiego, przyznawana dziennikarzom ekonomicznym, prowadzenie Portalu Edukacji Ekonomicznej, a także działalność wydawnicza.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *