Losowe wpisy

aplikacje do nauki języków obcych -blog finansowy- ekantor.pl

TOP 7 aplikacji do nauki języka angielskiego na Android

Brak czasu, pieniędzy, motywacji… wymówek by nie uczyć się języków obcych jest wiele, jednak niemal każdy zdaje sobie sprawę, że ich znajomość jest niezbędna w dzisiejszych czasach. Z pomocą przychodzą Read more

Expose Ministra Spraw Zagranicznych. Polska zostanie na tonącym statku?

Minister Spraw Zagranicznych w trakcie dzisiejszego expose zauważył, że jednym z najtrudniejszych wyzwań nadchodzących miesięcy będzie przyszłość Unii Europejskiej, której aktualne położenie jest niezwykle trudne. Głównym celem rządu będzie zatem Read more

NBP – podstawowe zadania i funkcje


W wiadomościach i newsach o tematyce finansowej bardzo często przewija się termin NBP – warto zagłębić się w podstawy funkcjonowania tej ważnej instytucji.

Historia NBP

Początki działalności NBP – Narodowego Banku Polskiego – sięgają końca II Wojny Światowej, a więc 1945 roku. Początkowo, działalność Banku Polskiego (funkcjonującego pod nadzorem Ministra Skarbu), oprócz emisji pieniądza, była podobna do innych banków. Zajmował się kredytami i przechowywaniem środków pieniężnych. Znacząca zmiana nastąpiła w czasie przemian, a więc podczas przekształceń realnego socjalizmu w kapitalizm (koniec lat 80-tych). Wtedy to NBP pozostawiono jedynie funkcję emisji pieniądza oraz monetarną. Podpisana w 1989 r. Ustawa o Narodowym Banku Polskim obowiązuje do dziś. NBP pełni funkcję Banku Centralnego RP, a co za tym idzie – realizuje szereg nałożonych zadań.

Funkcje NBP jako Banku Centralnego

logo-nbp

Narodowy Bank Polski w ramach funkcjonowania jako Bank Centralny pełni trzy istotne funkcje. Pierwsza z nich, funkcja emisyjna, to nadzór i regulacja obiegu pieniądza na polskim rynku. Bank emituje określoną ilość znaków pieniężnych, odpowiada za płynność pieniądza. Kolejne ważne zadanie to obsługa rządu. NBP jako Bank Centralny obsługuje wszelkie operacje państwowe związane z funkcjonowaniem instytucji, funduszy i jednostek budżetowych. Trzecia, niemniej ważna funkcja to kontrola i regulacja funkcjonujących na polskim rynku banków oraz koordynacja systemu międzybankowego.

Stabilność cen

Zadaniem należącym do NBP, którego skuteczna realizacja jest widoczna dla wszystkich Polaków, jest utrzymanie stabilności cen, mającej wpływ na stan gospodarczy Państwa. Dzięki stosowanym mechanizmom, NBP dąży do tego, by inflacja oscylowała na poziomie 2,5 procenta.

Pozostałe funkcje

NBP prowadzi także działalność edukacyjną i informacyjną. To m. in. programy stypendialne dla studentów ekonomii, Nagroda im. W. Grabskiego, przyznawana dziennikarzom ekonomicznym, prowadzenie Portalu Edukacji Ekonomicznej, a także działalność wydawnicza.


05.02.2016 11:14
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000