korona norweska, NOK, waluta Norwegii, Ekantor.pl
23 marca 2018,  10:31

Korona norweska – ile kosztuje NOK i życie w Norwegii?

5/5 (1)

Norwegia ropą stoi. Od kiedy w 1967 roku ruszyły prace wydobywcze kraj zmienił się z protestanckiej prowincji w jedno z najdroższych państw Europy. A korona norweska trafiła do czołówki najczęściej kupowanych walut świata.

Korona norweska (NOK), jak większość walut, przeżywała w swojej historii zarówno wzloty jak i upadki. Jej cena, uzależniona bezpośrednio od surowca wydobywanego z dna morza, poszybowała spektakularnie w górę w 2002 roku. Kiedy cztery lata później za baryłkę ropy trzeba było zapłacić rekordowe 60 dolarów świat znalazł się na progu globalnego kryzysu a Norwegowie przeciwnie – luksusu. Ich wynagrodzenia zaczynające się od 10 tys. zł pensji minimalnej budziły zazdrość i obrastały w legendy. Norwegia dla wielu Polaków wydawała się krajem z bajki, gdzie zwyczajny kierowca autobusu zarabia jak prezes banku. Nic więc dziwnego, że zaczęła się wielka fala migracji dzięki której największą mniejszością narodową kraju są właśnie nasi rodacy.

Ile kosztuje życie w Norwegii?

O ile wynagrodzenia w tym skandynawskim kraju są rzeczywiście imponujące, o tyle lwią część dochodów pochłaniają codzienne wydatki. Cena chleba przekracza 10 zł a za paczkę papierosów trzeba zapłacić nawet 40. Wyższe są również opłaty i podatki – państwo zabiera więcej ale też oferuje lepszą niż u nas służbę zdrowia, darmowy transport lokalny czy bezpłatny dostęp do obiektów rekreacyjnych. Dla Polaków najbardziej zaskakująca jest jednak sama funkcja państwa opiekuńczego – państwa, które dla dobra obywateli jest w stanie zabrać rodzinie dziecko, dopóki nie wyjaśni się, czy siniaki malca pochodzą z przemocy domowej czy wywrotek na rowerze. Więcej o życiu w Norwegii przeczytasz w innym naszym artykule.

Kurs korony norweskiej

Spektakularny sukces norweskiej waluty rozpoczął się około 2002 roku a swój szczyt osiągnął około 2007. Wtedy za dolara można było otrzymać około 5 NOK. Było to bezpośrednio uzależnione od, wspomnianych już cen ropy. Gdy rynek paliwowy zaczął stabilizować się w 2010 r. dolar znów zaczął się umacniać. Obecny kurs wykazuje raczej słabnące tendencje i utrzymuje się dużo poniżej przeciętnego poziomu. Za jednego dolara kupimy średnio 7,81 NOK. W przeliczeniu na złotówki kurs wynosi 0,4343 zł [kurs średni na dzień 05.03.2018].

EUR, NOK, euro, korona norweska
Kurs EUR/NOK z ostatnich 5 lat
Źródło: bankier.pl

Mimo gorszej passy waluta Norwegii cieszy się nadal uznaniem inwestorów. Należy do grona kilkunastu najczęściej wybieranych przez spekulantów walut świata. Widać z tego, że pieniądze poparte “czarnym złotem” są bardziej odporne na zawirowania rynkowe.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *