Losowe wpisy

Piekło Europy

Nadchodzi piekło Europy. Czy dla kaprysu rozpadnie się strefa euro?

Zagłosowałem. Teraz zobaczymy jak będzie* - słowa Dantego, mieszkańca Włoch który oddał głos przeciwko reformom zaproponowanym przez premiera Matteo Renziego, napawają grozą. Zapewne w głowach wielu osób zrodziło Read more

Czy na pewno dobrze znasz PayPala?

Każdy, kto korzysta z PayPal wie, do czego służy ten serwis i jak działa. Jednak nie wszyscy jego użytkownicy wiedzą, że i w tym przypadku należy się przyjrzeć z bliska Read more

Korona norweska – ile kosztuje NOK i życie w Norwegii?


Norwegia ropą stoi. Od kiedy w 1967 roku ruszyły prace wydobywcze kraj zmienił się z protestanckiej prowincji w jedno z najdroższych państw Europy. A korona norweska trafiła do czołówki najczęściej kupowanych walut świata.

 

Korona norweska (NOK), jak większość walut, przeżywała w swojej historii zarówno wzloty jak i upadki. Jej cena, uzależniona bezpośrednio od surowca wydobywanego z dna morza, poszybowała spektakularnie w górę w 2002 roku. Kiedy cztery lata później za baryłkę ropy trzeba było zapłacić rekordowe 60 dolarów świat znalazł się na progu globalnego kryzysu a Norwegowie przeciwnie – luksusu. Ich wynagrodzenia zaczynające się od 10 tys. zł pensji minimalnej budziły zazdrość i obrastały w legendy. Norwegia dla wielu Polaków wydawała się krajem z bajki, gdzie zwyczajny kierowca autobusu zarabia jak prezes banku. Nic więc dziwnego, że zaczęła się wielka fala migracji dzięki której największą mniejszością narodową kraju są właśnie nasi rodacy.

 

Ile kosztuje życie w Norwegii?

O ile wynagrodzenia w tym skandynawskim kraju są rzeczywiście imponujące, o tyle lwią część dochodów pochłaniają codzienne wydatki. Cena chleba przekracza 10 zł a za paczkę papierosów trzeba zapłacić nawet 40. Wyższe są również opłaty i podatki – państwo zabiera więcej ale też oferuje lepszą niż u nas służbę zdrowia, darmowy transport lokalny czy bezpłatny dostęp do obiektów rekreacyjnych. Dla Polaków najbardziej zaskakująca jest jednak sama funkcja państwa opiekuńczego – państwa, które dla dobra obywateli jest w stanie zabrać rodzinie dziecko, dopóki nie wyjaśni się, czy siniaki malca pochodzą z przemocy domowej czy wywrotek na rowerze. Więcej o życiu w Norwegii przeczytasz w innym naszym artykule.

Kurs korony norweskiej

Spektakularny sukces norweskiej waluty rozpoczął się około 2002 roku a swój szczyt osiągnął około 2007. Wtedy za dolara można było otrzymać około 5 NOK. Było to bezpośrednio uzależnione od, wspomnianych już cen ropy. Gdy rynek paliwowy zaczął stabilizować się w 2010 r. dolar znów zaczął się umacniać. Obecny kurs wykazuje raczej słabnące tendencje i utrzymuje się dużo poniżej przeciętnego poziomu. Za jednego dolara kupimy średnio 7,81 NOK. W przeliczeniu na złotówki kurs wynosi 0,4343 zł [kurs średni na dzień 05.03.2018].

EUR, NOK, euro, korona norweska

Kurs EUR/NOK z ostatnich 5 lat
Źródło: bankier.pl

Mimo gorszej passy waluta Norwegii cieszy się nadal uznaniem inwestorów. Należy do grona kilkunastu najczęściej wybieranych przez spekulantów walut świata. Widać z tego, że pieniądze poparte “czarnym złotem” są bardziej odporne na zawirowania rynkowe.

 

Zobacz również:

Euro czy waluta lokalna – co zabrać jadąc poza strefę euro? [krótki przewodnik]

Korona czeska – ile kosztuje?


23.03.2018 09:45
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000