korona norweska, NOK, waluta Norwegii, Ekantor.pl
23 marca 2018,  10:31

Korona norweska – ile kosztuje NOK i życie w Norwegii?

5/5 (1)

Norwegia ropą stoi. Od kiedy w 1967 roku ruszyły prace wydobywcze kraj zmienił się z protestanckiej prowincji w jedno z najdroższych państw Europy. A korona norweska trafiła do czołówki najczęściej kupowanych walut świata.

Korona norweska (NOK), jak większość walut, przeżywała w swojej historii zarówno wzloty jak i upadki. Jej cena, uzależniona bezpośrednio od surowca wydobywanego z dna morza, poszybowała spektakularnie w górę w 2002 roku. Kiedy cztery lata później za baryłkę ropy trzeba było zapłacić rekordowe 60 dolarów świat znalazł się na progu globalnego kryzysu a Norwegowie przeciwnie – luksusu. Ich wynagrodzenia zaczynające się od 10 tys. zł pensji minimalnej budziły zazdrość i obrastały w legendy. Norwegia dla wielu Polaków wydawała się krajem z bajki, gdzie zwyczajny kierowca autobusu zarabia jak prezes banku. Nic więc dziwnego, że zaczęła się wielka fala migracji dzięki której największą mniejszością narodową kraju są właśnie nasi rodacy.

Ile kosztuje życie w Norwegii?

O ile wynagrodzenia w tym skandynawskim kraju są rzeczywiście imponujące, o tyle lwią część dochodów pochłaniają codzienne wydatki. Cena chleba przekracza 10 zł a za paczkę papierosów trzeba zapłacić nawet 40. Wyższe są również opłaty i podatki – państwo zabiera więcej ale też oferuje lepszą niż u nas służbę zdrowia, darmowy transport lokalny czy bezpłatny dostęp do obiektów rekreacyjnych. Dla Polaków najbardziej zaskakująca jest jednak sama funkcja państwa opiekuńczego – państwa, które dla dobra obywateli jest w stanie zabrać rodzinie dziecko, dopóki nie wyjaśni się, czy siniaki malca pochodzą z przemocy domowej czy wywrotek na rowerze. Więcej o życiu w Norwegii przeczytasz w innym naszym artykule.

Kurs korony norweskiej

Spektakularny sukces norweskiej waluty rozpoczął się około 2002 roku a swój szczyt osiągnął około 2007. Wtedy za dolara można było otrzymać około 5 NOK. Było to bezpośrednio uzależnione od, wspomnianych już cen ropy. Gdy rynek paliwowy zaczął stabilizować się w 2010 r. dolar znów zaczął się umacniać. Obecny kurs wykazuje raczej słabnące tendencje i utrzymuje się dużo poniżej przeciętnego poziomu. Za jednego dolara kupimy średnio 7,81 NOK. W przeliczeniu na złotówki kurs wynosi 0,4343 zł [kurs średni na dzień 05.03.2018].

EUR, NOK, euro, korona norweska
Kurs EUR/NOK z ostatnich 5 lat
Źródło: bankier.pl

Mimo gorszej passy waluta Norwegii cieszy się nadal uznaniem inwestorów. Należy do grona kilkunastu najczęściej wybieranych przez spekulantów walut świata. Widać z tego, że pieniądze poparte “czarnym złotem” są bardziej odporne na zawirowania rynkowe.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *