Korona – waluta Norwegii

Norwegia NOK korona norweska

Korona jest jednostką monetarną, obowiązującą w Norwegii. Jedna korona norweska dzieli się na 100 ore. Międzynarodowym kodem tej waluty jest NOK.

Historia waluty norweskiej

Jako legalny środek płatniczy, korona norweska wprowadzona została  w 1875 roku. Miało to związek z przystąpieniem Norwegii do Skandynawskiej Unii Monetarnej, która zawiązana została dwa lata wcześniej. Oprócz Norwegii, należały do niej również Dania oraz Szwecja. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, Skandynawska Unia Monetarna rozpadła się. Jednak państwa skandynawskie zdecydowały się nie zmieniać nazwy obowiązującej jednostki monetarnej. Dlatego korona do dziś obowiązuje jako waluta również w Danii i Szwecji. W aktualnym obiegu funkcjonują monety z nominałami 1, 5, 10 i 20 koron, a także banknoty o wartości 50, 100, 200, 500 oraz 100 koron norweskich.

Wygląd norweskich banknotów

Na awersach aktualnych norweskich banknotów wydrukowane są portrety wielu znanych osobistości. Poszczególne nominały ozdobione są podobiznami malarza Edvarda Muncha, pisarki i laureatki literackiego Nobla Sigrid Undset, naukowca Kristiana Birkelanda, śpiewaczki operowej Kirsten Flagstad, a także pisarza oraz popularyzatora norweskiego folkloru Petera Christena Asbjornsena. Rewersy banknotów przedstawiają natomiast motywy związane z kulturą, gospodarką, architekturą oraz folklorem Norwegi. Są to m.in. region bieguna północnego z aurą borealną, główna scena Norweskiej Opery Narodowej czy lilie wodne zainspirowane baśnią o nocy letniej w Krogskoven.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 22.05.2017,  00:00