KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Politycy przegonią inwestorów z Polski?

Kryzys w Sejmie, kontrowersyjne przegłosowanie budżetu, odsunięcie dziennikarzy od polityki. Takie hasła nie służą ani Polsce, ani krajowej walucie. I choć na początku tygodnia złoty nie reaguje na Read more

Darmowe konta osobiste

Darmowe konto osobiste. Zobacz, które banki nie wezmą od Ciebie pieniędzy

Banki w Polsce coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł przychodów. Tracą na tym klienci, ponieważ to oni obciążeni zostają częścią kosztów. Era darmowej bankowości powoli zaczyna się kończyć, jednak to nie Read more

Korona – waluta Norwegii


Norwegia NOK korona norweska

Korona jest jednostką monetarną, obowiązującą w Norwegii. Jedna korona norweska dzieli się na 100 ore. Międzynarodowym kodem tej waluty jest NOK.

Historia waluty norweskiej

Jako legalny środek płatniczy, korona norweska wprowadzona została  w 1875 roku. Miało to związek z przystąpieniem Norwegii do Skandynawskiej Unii Monetarnej, która zawiązana została dwa lata wcześniej. Oprócz Norwegii, należały do niej również Dania oraz Szwecja. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, Skandynawska Unia Monetarna rozpadła się. Jednak państwa skandynawskie zdecydowały się nie zmieniać nazwy obowiązującej jednostki monetarnej. Dlatego korona do dziś obowiązuje jako waluta również w Danii i Szwecji. W aktualnym obiegu funkcjonują monety z nominałami 1, 5, 10 i 20 koron, a także banknoty o wartości 50, 100, 200, 500 oraz 100 koron norweskich.

Wygląd norweskich banknotów

Na awersach aktualnych norweskich banknotów wydrukowane są portrety wielu znanych osobistości. Poszczególne nominały ozdobione są podobiznami malarza Edvarda Muncha, pisarki i laureatki literackiego Nobla Sigrid Undset, naukowca Kristiana Birkelanda, śpiewaczki operowej Kirsten Flagstad, a także pisarza oraz popularyzatora norweskiego folkloru Petera Christena Asbjornsena. Rewersy banknotów przedstawiają natomiast motywy związane z kulturą, gospodarką, architekturą oraz folklorem Norwegi. Są to m.in. region bieguna północnego z aurą borealną, główna scena Norweskiej Opery Narodowej czy lilie wodne zainspirowane baśnią o nocy letniej w Krogskoven.


Zobacz inne waluty:


22.05.2017 11:04
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000