Losowe wpisy

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? [dotacje unijne, crowdfunding i wiele innych możliwości]

Nowy rok, nowy ja. Jedni zaczynają się zdrowo odżywiać, inni planują podróże, a Ty postanowiłeś skończyć z pracą na etacie i rozpocząć działalność na własny rachunek. Pomysł jest, chęci są, Read more
ubezpieczenie, podróż, wakajce, urlop, jak wybrać ubezpieczenie, Ekantor.pl

Ubezpieczenie na wakacje – jak wybrać najlepszą ofertę?

Wiele osób rezygnuje z ubezpieczenia turystycznego z prostej przyczyny - nie chce im się żmudnie porównywać ofert, wypełniać formularzy i czytać drobnych druczków regulaminu. Warto jednak poświęcić na to odrobinę Read more

Płatność kartą za granicą – wszystko, co musisz wiedzieć, żeby więcej zyskać a mniej tracić


Transakcje bezgotówkowe, szczególnie za granicą, kuszą swoją wygodą i bezpieczeństwem. Nic więc dziwnego, że większość turystów zabiera w podróż nie plik banknotów, a kilka kart kredytowych. Za wygodę możemy jednak czasem słono zapłacić.

 

Płatność gotówką za granicą potrafi przysporzyć wielu problemów. Związane są one przede wszystkim z przewożeniem większych ilości pieniędzy, nie mówiąc o zostawianiu ich w bagażu czy hotelu. Co więcej, nie zawsze uda się poprawnie oszacować ile dokładnie będzie nam potrzeba gotówki na wyjazd. W ten sposób albo będziemy zmuszeni do wypłacania pieniędzy na miejscu, albo przywieziemy do domu drobne, których nie będzie opłacało się ponownie wymieniać w kantorze. Żeby uniknąć tych wszystkich komplikacji możemy zdać się na plastik, czyli karty płatnicze.

 

Płacić kartą za granicą się nie opłaca…

Takie przekonanie panuje powszechne wśród osób, które dotychczas korzystały wyłącznie z transakcji bezgotówkowych we własnym kraju. W dodatku jest w nim wiele racji – banki nakładają bowiem horrendalne prowizje na transakcje za granicą. Jeżeli nasze konto nie posiada darmowych bankomatów w innych krajach każda płatność może nas kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Wszystko zależy od waluty rozliczeniowej konta i związanej z tym ilości przewalutowań.

Polskie konta są najczęściej rozliczane w złotówkach lub euro. Oznacza to, że jadąc do dowolnego państwa w strefie UE będziemy płacić korzystając z jednego przewalutowania. To tańsza opcja, bo na przykład chcąc płacić w funtach przewalutowania będą dwa – pierwsze z funt/euro po kursie operatora (VIsa, MasterCard), drugie z euro na złotówki po kursie banku. Różnice kursów czyli spread mogą sięgać nawet 10%, co szczególnie bije po kieszeni przy mniejszych transakcjach.

 

…chyba że mamy konto walutowe

To rozwiązanie łączy w sobie korzyści, jakie mamy z zakupu waluty po niskich kursach w kantorze z mobilnością i bezpieczeństwem plastiku. Większość banków oferuje takie konta z możliwością dorobienia karty płatniczej, trzeba jedynie zwracać uwagę na opłaty za jej prowadzenie. O ile samo konto jest z reguły bezpłatne (PKO, Alior), o tyle miesięcznie za kartę musimy zapłacić średnio 10 zł. W porównaniu do opłat za przewalutowania jest to zdecydowanie korzystna opcja.

Gotówkę na konto walutowe możemy z łatwością kupić w kantorze internetowym. Dzięki temu znacznie zaoszczędzimy na kursie lepszym niż oferowany w banku. Przy płatnościach kartą z tego konta nie jesteśmy również obciążeni żadnym przewalutowaniem a nadmiar pieniędzy, pozostały na koncie po wyjeździe, bez problemu możemy zamienić na złotówki.

 

Ekantor.pl

 

Nawet podróżując do bardziej egzotycznych krajów konto walutowe może się nam przydać. W większości takich miejsc bez kłopotu można bowiem płacić w dolarach (rzadziej w euro), a miejscowe pieniądze będą potrzebne wyłącznie na małych straganach i lokalnych sklepikach.

 

Jeżeli zagraniczny wyjazd jest tylko wyjątkowym epizodem to płatności zwykłą kartą krajową powinny zdać egzamin. Jeśli natomiast spodziewamy się częstszych podróży, regularnych zakupów w londyńskich galeriach handlowych albo wizyt w berlińskim zoo – konto walutowe z kartą płatniczą będzie najlepszym rozwiązaniem. Przyda się zresztą nie tylko do transakcji osobistych – dzięki niemu międzynarodowe płatności online będą niezwykle proste.

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

24.02.2017 10:16
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!