Losowe wpisy

dolar, euro za 5 złotych

Euro i dolar powyżej 5 złotych? Wszystko jest możliwe

Ostatnie zachowanie polskiej waluty nie napawa optymizmem. Cena dolara osiągnęła najwyższy od 14 lat poziom, a kurs franka straszy kredytobiorców. Złoty nie radzi sobie również w parze z Read more

Cena paliwa

Zrzuta na drogi. Kierowcy dołożą 20 groszy do każdego litra paliwa

20 groszy na litrze paliwa - taki ma być przymusowy wkład polskich kierowców w budowę dróg. To znacznie podniesie koszt zakupu paliwa, które i tak do najtańszych nie należą. [Aktualizacja Read more

Kursy walut – skąd ta różnica?


Spotykamy się z nimi zarówno kupując walutę na wakacyjny wyjazd jak i spłacając kredyt we frankach – to spready walutowe, czyli różnice między kursami kupna i sprzedaży. Sprawdźmy, jaki mają wpływ na nasze decyzje finansowe i kto na nich korzysta.

 

Termin “spread” jest używany do określenia różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży danych aktywów. Jeśli dodamy do tego określenie “walutowy” będzie to oznaczać, że chodzi różnicę między ceną kupna a sprzedaży danej waluty. Przykładowo, jeżeli bank kupuje euro po 3,70 a sprzedaje po 3,80 to spread wynosi 0,10 groszy na jednej jednostce rozliczeniowej.

 

Dlaczego banki stosują spread walutowy?

Odpowiedź jest oczywista – bo na nim zarabiają. Z jednej strony zysk generuje samo spekulowanie walutami na rynku – czyli kupowanie taniej i sprzedawanie z marżą, która przy odpowiednio dużych operacjach przynosi znaczne korzyści. Z drugiej, spread przynosi dodatkowy zarobek przy kredytach w obcych walutach. Bank otrzymuje wtedy nie tylko zysk w postaci oprocentowania pożyczki ale również spreadu, bo kurs przewalutowania ustala sam.

 

Spread walutowy – kto powinien się nim przejmować?

Właśnie to arbitralne ustalanie spreadu jest najbardziej odczuwalne przez indywidualnych klientów. Każdy bank może bowiem w dowolny sposób dyktować kursy skupu i sprzedaży dla danej waluty. Odczujemy to, chcąc kupić trochę euro na wakacyjny wyjazd do Francji czy płacąc kartą walutową za granicą – wysokie spready mogą nas kosztować nawet kilka euro więcej za transakcję. Bardziej zabolą jednak kredytobiorców – bieżący kurs waluty, w której mamy zaciągniętą pożyczkę wpływa bowiem bezpośrednio na wysokość rat. Tutaj znacznie pomaga tzw. “ustawa antyspreadowa”, funkcjonująca od kilku lat w Polsce. Pozwala ona na spłacanie zobowiązania walutowego bezpośrednio w walucie kredytu. W ten sposób kredytobiorcy mogą kupić walutę taniej – na przykład w kantorze internetowym – i zaoszczędzić na przewalutowaniu.

 

Ile wynosi spread walutowy?

Różnice pomiędzy cenami kupna i sprzedaży najpopularniejszych walut łatwo prześledzić w poniższej tabeli. Warto zauważyć, że są one znacznie wyższe niż te stosowane przez kantory internetowe.

Kursy dolara z dnia 21.05.2017, godzina 23.00

Bank Cena kupna w PLN Cena sprzedaży w PLN Spread
Alior Bank 3,7269 3,7685 0,0416
mBank 3,6424 3,8676 0.2252
PKO BP 3,6682 3,8950 0.2268
BZ WBK 3,6258 3,8888 0,2630

 

Niezależnie od tego, czy spłacamy kredyt w obcej walucie czy tylko potrzebujemy trochę gotówki na zagraniczny wyjazd – nie unikniemy kosztów związanych ze spreadem walutowym. Na szczęście jest jednak możliwość wybrania wśród wielu ofert i znalezienia tej najkorzystniejszej.


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

 


22.05.2017 13:27
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000