Losowe wpisy

Podwyżki w bankach

Opłaty bankowe coraz droższe. Zobacz, jak się przed nimi uchronić

Od początku roku można było zaobserwować wzmożoną aktywność banków w kwestii podnoszenia kosztów obsługi rachunków. W teorii nie mogły one wynikać z wprowadzonego w ubiegłym roku podatku bankowego. W praktyce ... Czytaj całość
Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Kryzysy finansowe są trwale wpisane w krajobraz krajowego rynku pieniężnego. Mogą wpłynąć na niego czynniki zewnętrzne (źle sterowana polityka finansowa czy niewydolność systemu finansowego) oraz wewnętrzne (cykl koniunkturalny). Nawet najbardziej ... Czytaj całość

Obowiązkowy urlop i niższe premie – rząd szykuje zmiany w kodeksie pracy


Elastyczna ilość dni urlopu oraz brak możliwości ich wykorzystania w następnych latach – to tylko część proponowanych zmian. W rozmowie z Gazetą Prawną wiceminister Marcin Zieleniecki przedstawił pomysły na udoskonalenie kodeksu pracy.

 

Wypoczynek, mogłoby się wydawać rzecz całkiem przyjemna, w rzeczywistości potrafi przysporzyć wiele problemów. I to nie tylko pracodawcom, ale również pracownikom. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracuje więc nad nowym kodeksem, który ma nauczyć pracowników czerpać radość z urlopu. Czy jednak efekt nie okaże się zupełnie odmienny?

 

Długość urlopu do negocjacji

Wątpliwości budzi już kwestia tego, ile właściwie miałby trwać urlop. Obecnie jego długość zależna jest od stażu pracy. Pracownikowi u którego wynosi on poniżej 10 lat przysługuje 20 dni urlopu w roku, powyżej 10 lat – 26 dni. Według nowych założeń czas ten miałby być indywidualnie ustalany pomiędzy pracownikami, a pracodawcą. Takie rozwiązanie może okazać się krzywdzące dla pracowników, bowiem w negocjacjach z szefem mogą nie mieć odwagi walczyć o dłuższy wymiar urlopu. Z drugiej jednak strony w ten sposób ilość dni wolnych mogłaby być bardziej dostosowana do potrzeb zarówno firmy, jak i zespołu. Zmniejszyłoby to problem niewykorzystanego urlopu. Na to jednak rząd ma inny pomysł.

Brak możliwości wykorzystania zaległego urlopu

Niewykorzystywanie przysługującego urlopu stanowi bowiem bolączkę wielu firm i niekoniecznie wynika to ze złej woli pracodawcy. Przyczyna często leży po stronie pracownika niechętnie wybierającego się na wypoczynek. A wysłać kogoś na wakacje nie jest łatwo. Pracodawca nie ma prawa “zmusić” do urlopu, a pracownicy często odkładają tą decyzję w nieskończoność. Nagminne staje się więc przesuwanie pozostałych dni wolnych na kolejny rok. Rząd chce ukrócić ten proceder i nakazać wykorzystanie urlopu w trakcie obowiązującego roku kalendarzowego. W trakcie odpoczynku pracownik miałby nie mieć również prawa do podejmowania się innych prac zarobkowych.

 

W nowym kodeksie uregulowana ma zostać nie tylko kwestia urlopów, ale również premii uznaniowych. Komisja chce ograniczyć tą część pensji, która uzależniona jest od decyzji przełożonego. Prace nad zmianami trwają już rok. Wciąż nieznany jest ich ostateczny kształt.

 

Skarbówka będzie mogła zablokować konta firmowe na 72h

Polskę zaleje fala emigrantów zarobkowych…z Indii?

Kondycja rynku pracy problemem pracodawców


04.10.2017 14:08
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000