Funt – waluta Libanu

Funty nie tylko po angielsku

Funt kojarzy na się przede wszystkim z pieniędzmi Wielkiej Brytanii. Mało kto wie, że w Państwie takim jak Liban oficjalną walutą jest również… funt. Jednak ma on zupełnie inną wartość i wygląd. Ma też ciekawą historię. drugą oficjalnie akceptowaną walutą w Libanie jest też dolar amerykański, jednak kwestia czysto libańskiej waluty będzie tutaj o wiele bardziej interesująca.

Krótka historia libańskich funtów

Zanim funty na dobre zagościły w Libanie, wcześniej w kraju posługiwano się kilkoma innymi walutami. Przed pierwszą wojna światową korzystano z ottomańskiej liry. Po upadku Imperium Osmańskiego wprowadzono na krótko funty egipskie. Jednak po przejęciu władzy nad Syrią i Libanem, Francuzi wprowadzili na tym obszarze nowe, syryjskie funty. Miały one trochę wspólnego z francuskimi frankami. Rok 1924 to czas, w którym Liban doczekał się swoich własnych monet. Od 1925 roku zaczęto wprowadzać również banknoty. Oficjalnie jednak dopiero w 1939 roku libańska waluta definitywnie zastąpiła syryjskie pieniądze. Nadal jednak pozostawał na nich francuski ślad. Sytuacja ta zmieniła się podczas Drugiej Wojny Światowej, wtedy nastąpiło połączenie z brytyjskimi funtami szterlingami.

Przede wszystkim kolory, nie wymyślne grafiki

Libańskie funty nie należą do pieniędzy, nad których widokiem można się długo rozwodzić. Ich wygląd jest dosyć prosty, a grafiki bardzo ubogie, wręcz ascetyczne. Przedstawiają nieco prymitywne krajobrazy, na próżno szukać na nich wizerunku ważnych osobistości czy scen z życia obywateli Libanu. Nominały w kwestii wyglądu różnią się przede wszystkim kolorem. Każdy banknot ma inny, dominujący kolor. Banknot o wartości 1000 funtów jest zielony, 5000 funtów – różowy, a na przykład 50 000 – niebieski.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 18.06.2017,  00:00