KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

bitcoin, kryptowaluty, kryptowaluta, gdzie kupić, Ekantor.pl

Bitcoin i inne kryptowaluty – gdzie je kupić i jak sprzedawać?

Przeczytałeś już wszystkie poradniki, od miesiąca śledzisz kursy i bitcoin nie ma przed Tobą tajemnic. Jesteś gotowy i zdecydowany. Tylko jak i gdzie kupić kryptowalutę?   Rosnąca popularność Read more

Podróż poślubna za granicę – jaki kierunek wybrać?

Podróż poślubna podobnie jak sam ślub wymagają wcześniejszych przygotowań. Od wyboru kierunku naszego wymarzonego urlopu, po spakowanie potrzebnych rzeczy do walizki. Sprawdź gdzie w 2016 najlepiej pojechać i na jakie Read more

Funt – waluta Libanu


Funty nie tylko po angielsku

Funt kojarzy na się przede wszystkim z pieniędzmi Wielkiej Brytanii. Mało kto wie, że w Państwie takim jak Liban oficjalną walutą jest również… funt. Jednak ma on zupełnie inną wartość i wygląd. Ma też ciekawą historię. drugą oficjalnie akceptowaną walutą w Libanie jest też dolar amerykański, jednak kwestia czysto libańskiej waluty będzie tutaj o wiele bardziej interesująca.

Krótka historia libańskich funtów

Zanim funty na dobre zagościły w Libanie, wcześniej w kraju posługiwano się kilkoma innymi walutami. Przed pierwszą wojna światową korzystano z ottomańskiej liry. Po upadku Imperium Osmańskiego wprowadzono na krótko funty egipskie. Jednak po przejęciu władzy nad Syrią i Libanem, Francuzi wprowadzili na tym obszarze nowe, syryjskie funty. Miały one trochę wspólnego z francuskimi frankami. Rok 1924 to czas, w którym Liban doczekał się swoich własnych monet. Od 1925 roku zaczęto wprowadzać również banknoty. Oficjalnie jednak dopiero w 1939 roku libańska waluta definitywnie zastąpiła syryjskie pieniądze. Nadal jednak pozostawał na nich francuski ślad. Sytuacja ta zmieniła się podczas Drugiej Wojny Światowej, wtedy nastąpiło połączenie z brytyjskimi funtami szterlingami.

Przede wszystkim kolory, nie wymyślne grafiki

Libańskie funty nie należą do pieniędzy, nad których widokiem można się długo rozwodzić. Ich wygląd jest dosyć prosty, a grafiki bardzo ubogie, wręcz ascetyczne. Przedstawiają nieco prymitywne krajobrazy, na próżno szukać na nich wizerunku ważnych osobistości czy scen z życia obywateli Libanu. Nominały w kwestii wyglądu różnią się przede wszystkim kolorem. Każdy banknot ma inny, dominujący kolor. Banknot o wartości 1000 funtów jest zielony, 5000 funtów – różowy, a na przykład 50 000 – niebieski.


Zobacz inne waluty:


18.06.2017 15:46
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000