KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Emigrant nie, pracownik transgraniczny tak!

Wielu Polaków, którzy są przywiązani do swojego kraju oraz rodziny wybrali nieco inną formę emigracji zarobkowej, która w ich opinii jest lepsza niż stały wyjazd za granicę. Zarobki w euro, ... Czytaj całość
upadłość polskich firm

Zwiększa się upadłość polskich firm. Sprawdź, które branże są najsilniej narażone

Przedstawione w październiku informacje na temat upadłości firm wykazały utrzymanie niepokojącego trendu, który zarysował się na początku lipca tego roku - coraz większa liczba polskich firm upada. Szczególnie narażone są ... Czytaj całość

Funt – waluta Libanu


Funty nie tylko po angielsku

Funt kojarzy na się przede wszystkim z pieniędzmi Wielkiej Brytanii. Mało kto wie, że w Państwie takim jak Liban oficjalną walutą jest również… funt. Jednak ma on zupełnie inną wartość i wygląd. Ma też ciekawą historię. drugą oficjalnie akceptowaną walutą w Libanie jest też dolar amerykański, jednak kwestia czysto libańskiej waluty będzie tutaj o wiele bardziej interesująca.

Krótka historia libańskich funtów

Zanim funty na dobre zagościły w Libanie, wcześniej w kraju posługiwano się kilkoma innymi walutami. Przed pierwszą wojna światową korzystano z ottomańskiej liry. Po upadku Imperium Osmańskiego wprowadzono na krótko funty egipskie. Jednak po przejęciu władzy nad Syrią i Libanem, Francuzi wprowadzili na tym obszarze nowe, syryjskie funty. Miały one trochę wspólnego z francuskimi frankami. Rok 1924 to czas, w którym Liban doczekał się swoich własnych monet. Od 1925 roku zaczęto wprowadzać również banknoty. Oficjalnie jednak dopiero w 1939 roku libańska waluta definitywnie zastąpiła syryjskie pieniądze. Nadal jednak pozostawał na nich francuski ślad. Sytuacja ta zmieniła się podczas Drugiej Wojny Światowej, wtedy nastąpiło połączenie z brytyjskimi funtami szterlingami.

Przede wszystkim kolory, nie wymyślne grafiki

Libańskie funty nie należą do pieniędzy, nad których widokiem można się długo rozwodzić. Ich wygląd jest dosyć prosty, a grafiki bardzo ubogie, wręcz ascetyczne. Przedstawiają nieco prymitywne krajobrazy, na próżno szukać na nich wizerunku ważnych osobistości czy scen z życia obywateli Libanu. Nominały w kwestii wyglądu różnią się przede wszystkim kolorem. Każdy banknot ma inny, dominujący kolor. Banknot o wartości 1000 funtów jest zielony, 5000 funtów – różowy, a na przykład 50 000 – niebieski.


Zobacz inne waluty:


18.06.2017 15:46
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000