Jak założyć firmę w Czechach - FIRMA W CZECHACH - Działalność jednoosobowa w Czechach - chechy podatki - czy oplaca sie wady- zalety - koszty - ekantor pl
14 lutego 2020,  14:33

Jak założyć firmę w Czechach?

5/5 (1)

Niższy podatek dochodowy od osób fizycznych, szybkie i klarowne zasady zakładania firmy oraz banalnie proste w porównaniu z polskim komunikowanie się z urzędami. To wszystko sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców interesuje się założeniem firmy w Czechach.

Różnice między firmą w Czechach i w Polsce

Na koszty prowadzonej działalności, poza wypłatami, wpływają przede wszystkim podatki i ubezpieczenia. W przypadku naszych południowych sąsiadów są one zdecydowanie inne niż w Polsce. Duże ulgi podatkowe (w tym dodatkowe ulgi np. dla studentów) i wyliczanie składki do powszechnego systemu ubezpieczeń uzależnione są ściśle od rzeczywistego dochodu – to podstawowe różnice. Ale jest ich więcej i dotyczą nawet spraw załatwianych w urzędach. Opłaty za pełnomocnictwo skarbowe czy rejestracja VAT są w Czechach zwolnione z kosztów (w Polsce odpowiednio 17 i 150 zł). Przekonujące są też zasady dotyczące zwrotu podatku. W Polsce o zwrot wnioskujemy pisemnie i możemy na niego czekać nawet pół roku, w Czechach urząd skarbowy ma na jego zrealizowanie niespełna miesiąc od złożenia deklaracji.

Działalność jednoosobowa w Czechach

Założenie jednoosobowej wolnej (czyli nieregulowanej) działalności na terenie Czeskiej Republiki to przede wszystkim opłata miejska (około 1000 koron) oraz skompletowanie dokumentów. Aby móc założyć działalność  w Czechach trzeba:

  • Mieć ukończone 18 lat
  • Posiadać zdolność do czynności prawnych i przetłumaczone zaświadczenie o niekaralności
  • Okazać dowód osobisty

Do tego rodzaju działalności wolnej zaliczać będziemy:

  • pośrednictwo w handlu,
  • hurt i detal,
  • rożnego typu doradztwo,
  • najem,
  • usługi marketingowe,
  • produkcję maszyn czy materiałów budowlanych.

Nieco inaczej będzie wyglądać będzie sytuacja w przypadku innych rodzajów działalności. W działalności rzemieślniczej konieczne będzie przedstawienie świadectw lub zaświadczeń o wykształceniu, zaś w przypadku działalności koncesjonowanej konieczne będzie uzyskanie koncesji.

Każda założona w Czechach firma musi mieć adres na terenie Czech i autentycznie prowadzić w nich działalność. Mieszkać i pracować właściciel firmy może oczywiście w Polsce. Jednoosobowa firma w Czechach to najtańsza i najprostsza forma działalności ze względu na administrację, obsługę, a także z uwagi na proste, ryczałtowe formy rozliczania dochodu.

Spółka z o.o. w Czechach

Założenie spółki u naszych południowych sąsiadów potrwa nieco dłużej i wymaga kapitału w kwocie symbolicznej jednej korony, plus oczywiście opłaty notarialnej. Trzeba mieć również siedzibę na terenie Czech, konto bankowe oraz maksymalnie pięciu wspólników. Do tego konieczne są wpisy i rejestracja w urzędzie, sporządzenie aktu notarialnego oraz rejestracja spółki w rejestrze sądowym.

Co może zmotywować do rejestracji spółki poza tym, że część czynności związanych z jej prowadzeniem można dokonać przez Internet?

Otóż brak podatków, jakie obciążają przedsiębiorcę z tytułu założenia spółki czy odliczenie podatku od zakupu samochodu. Podatek CIT jest taki sam jak w Polsce i wynosi 19%, ale zwrot podatku VAT dostaniemy do 25 dnia następnego miesiąca od złożenia deklaracji (w Polsce ten okres wynosi od 30 do 150 dni).

Czechy – zakładanie firmy w kilka godzin

Zakładanie firmy w Czechach najszybsze jest przy skorzystaniu z pośrednictwa specjalistycznych firm. Za otwarcie jednoosobowej działalności niekoncesjonowanej pośrednikowi zapłacić trzeba od 1600 do 2000 zł, około 1700 zł zapłacimy dodatkowo za wpis do rejestru z wybraną nazwą firmy i 100 zł za certyfikat cyfrowego podpisu. Zwykle jeśli zdecydujemy się na prowadzenie rachunkowości, możemy spodziewać się w gratisie tłumaczeń. Dodatkowo opłacić będzie trzeba wynajem adresu pod siedzibę i obsługę korespondencji. Za ekspresowe założenie spółki zapłacimy około 3500 zł (w tym wniosek do VAT). Do tego oczywiście osobno koszt adresu, deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe a także koszty korespondencji.

Zanim zdecydujemy się na firmę w Czechach warto sprawdzić przede wszystkim najkorzystniejszą dla nas formę działalności, w końcu można zdecydować się również na spółkę jawną, akcyjną czy komandytową. Dalej dokładnie obliczyć koszty działalności naszej branży oraz sprawdzić możliwości wykonywania zleceń na terenie Czech, bo to warunek konieczny prowadzenia firmy u naszych południowych sąsiadów. Jego nie spełnienie, czyli założenie firmy w Czechach wyłącznie ze względu na chęć obniżenia kosztów, będzie się wiązać z posądzeniem nas o uszczuplanie dochodów państw.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *