KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Fed przestraszył się Brexitu?

Jeszcze nie tak dawno czytaliśmy, że Rezerwa Federalna po historycznej grudniowej zmianie planuje cztery podwyżki stóp procentowych w 2016 roku. Tymczasem minęło 6 miesięcy, a inwestorzy słyszą od przedstawicieli Fedu, ... Czytaj całość
Skarbówka zablokowanie konto firmowych

Skarbówka będzie mogła zablokować konta firmowe na 72h

Założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu są słuszne. Ma on przeciwdziałać wyłudzeniom skarbowym. Niestety nowa broń może uderzyć nie tylko w przestępców, ale również w przedsiębiorców.   Od tej pory ... Czytaj całość

Kina – waluta Papui-Nowej Gwinei


Papua-Nowa Gwinea PGK kina

Kina to jednostka monetarna, która obowiązuje na terenie Papui-Nowej Gwinei. Jedna kina równa jest 100 toea. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem PGK.

Historia nowogwinejskiej waluty

Kina została wprowadzona w Papui-Nowej Gwinei w dniu 19 kwietnia 1975 roku. Zastąpiła w ten sposób australijskiego dolara. Nazwa waluty wywodzi się Kuanua w regionie Tolai. Stanowi ona odwołanie do powłoki perłowej, która była powszechnie stosowana do handlu zarówno w rejonie wybrzeża, jak i głębi kraju. Pierwsze monety miały nominały 1, 2, 5, 10, 20 toea oraz 1 kina. Wybijane były z brązu oraz niklu. W 1980 wypuszczone zostały monety 50 toea, jednak wyłącznie w formie kolekcjonerskiej i pamiątkowej. W 2006 roku wycofano z obiegu monety 1 i 2 toea, które od kwietnia 2007 roku nie są już legalnym środkiem płatniczym w Papui-Nowej Gwinei. Monety przedstawiają emblematy oraz symbole narodowe.

Wygląd banknotów

W aktualnym obiegu funkcjonują banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100 kina. Wierzchnia strona wszystkich banknotów przedstawia Budynek Parlamentu w Port Moresby. Natomiast rewersy ozdobione są symbolami związanymi z kulturą, tradycjami oraz dziedzinami ekonomii i gospodarki w Papui-Nowej Gwinej. Można na nich zobaczyć m.in. wizerunek premiera Michaela Somare, rozmaite artefakty, maski czy pierścienie, a także wieżę radiową i cysterny. Wszystkie banknoty drukowane są na polimerze. Dwie pierwsze cyfry numeru seryjnego są równocześnie dwiema ostatnimi cyframi podającymi rok wydania serii, do której należy dany banknot.


Zobacz inne waluty:


28.05.2017 16:41
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000