Kina – waluta Papui-Nowej Gwinei

Papua-Nowa Gwinea PGK kina

Kina to jednostka monetarna, która obowiązuje na terenie Papui-Nowej Gwinei. Jedna kina równa jest 100 toea. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem PGK.

Historia nowogwinejskiej waluty

Kina została wprowadzona w Papui-Nowej Gwinei w dniu 19 kwietnia 1975 roku. Zastąpiła w ten sposób australijskiego dolara. Nazwa waluty wywodzi się Kuanua w regionie Tolai. Stanowi ona odwołanie do powłoki perłowej, która była powszechnie stosowana do handlu zarówno w rejonie wybrzeża, jak i głębi kraju. Pierwsze monety miały nominały 1, 2, 5, 10, 20 toea oraz 1 kina. Wybijane były z brązu oraz niklu. W 1980 wypuszczone zostały monety 50 toea, jednak wyłącznie w formie kolekcjonerskiej i pamiątkowej. W 2006 roku wycofano z obiegu monety 1 i 2 toea, które od kwietnia 2007 roku nie są już legalnym środkiem płatniczym w Papui-Nowej Gwinei. Monety przedstawiają emblematy oraz symbole narodowe.

Wygląd banknotów

W aktualnym obiegu funkcjonują banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100 kina. Wierzchnia strona wszystkich banknotów przedstawia Budynek Parlamentu w Port Moresby. Natomiast rewersy ozdobione są symbolami związanymi z kulturą, tradycjami oraz dziedzinami ekonomii i gospodarki w Papui-Nowej Gwinej. Można na nich zobaczyć m.in. wizerunek premiera Michaela Somare, rozmaite artefakty, maski czy pierścienie, a także wieżę radiową i cysterny. Wszystkie banknoty drukowane są na polimerze. Dwie pierwsze cyfry numeru seryjnego są równocześnie dwiema ostatnimi cyframi podającymi rok wydania serii, do której należy dany banknot.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 28.05.2017,  00:00