KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

dbajmy o swoje finanse z kantorem internetowym

Dbamy o własne finanse

Troska o własne finanse dała impuls wielu ludziom do korzystania z kantorów internetowych i wymiany walut za ich pośrednictwem. Możliwość spłaty kredytu samodzielnie bez konieczności płacenia według przelicznika narzucanego przez ... Czytaj całość
Podaj piłkę dzieciom

W świat z Ekantor.pl #1: Początek drogi. Relacja z podróży autostopem po Ameryce Łacińskiej

Pamiętacie Mateusza Koszelę, który autostopem przemierzył Azję? Mamy więc dla Was świetną wiadomość. Autor bloga Autostopem w świat sportu wyruszył w kolejną podróż, a towarzyszyć mu będzie Ekantor.pl. Nasz cel ... Czytaj całość

Kina – waluta Papui-Nowej Gwinei


Papua-Nowa Gwinea PGK kina

Kina to jednostka monetarna, która obowiązuje na terenie Papui-Nowej Gwinei. Jedna kina równa jest 100 toea. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem PGK.

Historia nowogwinejskiej waluty

Kina została wprowadzona w Papui-Nowej Gwinei w dniu 19 kwietnia 1975 roku. Zastąpiła w ten sposób australijskiego dolara. Nazwa waluty wywodzi się Kuanua w regionie Tolai. Stanowi ona odwołanie do powłoki perłowej, która była powszechnie stosowana do handlu zarówno w rejonie wybrzeża, jak i głębi kraju. Pierwsze monety miały nominały 1, 2, 5, 10, 20 toea oraz 1 kina. Wybijane były z brązu oraz niklu. W 1980 wypuszczone zostały monety 50 toea, jednak wyłącznie w formie kolekcjonerskiej i pamiątkowej. W 2006 roku wycofano z obiegu monety 1 i 2 toea, które od kwietnia 2007 roku nie są już legalnym środkiem płatniczym w Papui-Nowej Gwinei. Monety przedstawiają emblematy oraz symbole narodowe.

Wygląd banknotów

W aktualnym obiegu funkcjonują banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100 kina. Wierzchnia strona wszystkich banknotów przedstawia Budynek Parlamentu w Port Moresby. Natomiast rewersy ozdobione są symbolami związanymi z kulturą, tradycjami oraz dziedzinami ekonomii i gospodarki w Papui-Nowej Gwinej. Można na nich zobaczyć m.in. wizerunek premiera Michaela Somare, rozmaite artefakty, maski czy pierścienie, a także wieżę radiową i cysterny. Wszystkie banknoty drukowane są na polimerze. Dwie pierwsze cyfry numeru seryjnego są równocześnie dwiema ostatnimi cyframi podającymi rok wydania serii, do której należy dany banknot.


Zobacz inne waluty:


28.05.2017 16:41
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000