podwyżki w banku
11 stycznia 2017,  00:00

Koniec darmowej bankowości. Sprawdź, czy Twój bank planuje podwyżkę

2017 rok nie rozpoczął się optymistycznie dla klientów bankowych. Już pięć banków poinformowało o zmianach w opłatach i niewykluczone, że jest to dopiero początek.

 

mBank – prowizja za wypłatę w bankomatach

“Pamiętaj, po 01.02.2017 r. jeśli wypłacisz z bankomatu mniej niż 100 zł naliczymy prowizję 1,30 zł” – tą krótką wiadomością mBank poinformował Klientów o zmianach w zasadach korzystania z kart do kont osobistych. Ich posiadacze będą musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami nawet wtedy, gdy korzystają z bankomatów uważanych do tej pory za “własne” mBanku.  Szczegóły tutaj.

Jest to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej, ponieważ niekorzystne zmiany w opłatach wprowadziły również cztery inne banki: Deutsche Bank, Citi Handlowy, Bank Pocztowy oraz ING Bank Śląski.

 

Deutsche Bank – zwiększone opłaty dla przedsiębiorców

16 stycznia 2017 zmiany pojawią się w tabeli opłat dla przedsiębiorców korzystających z oferty Deutsche Banku. Podniesiona zostaje m.in. opłata za prowadzenie każdego dodatkowego konta bez względu na rodzaj waluty oraz za obsługę rachunku przeznaczonego do obsługi dotacji. Dla pakietu dbNET Biznes nowa opłata będzie wynosić 10 zł, natomiast dla pozostałych 20 zł. Zmienia się również cennik za polecenie przelewu w PLN do banku krajowego w systemie ELIXIR, a także za dyspozycję przelewu z przyszłą datą realizacji. Opłata uzależniona będzie od posiadanego pakietu (od 1,00- 2,50 zł).

Klienci biznesowi muszą się liczyć z prowizją w wysokości 0,40% za wpłatę gotówki na konto w oddziale, w tym że pięć pierwszych wpłat i wypłat będzie realizowanych za darmo. Do 5 zł wzrośnie natomiast opłata za kartę.

Szczegóły można poznać tutaj.

Ekantor.pl

Citi Handlowy – kilka ważnych zmian

Szereg zmian w tabeli opłat i prowizji wprowadził dla swoich Klientów również bank Citi Handlowy. Od 1 marca 2017 dla posiadaczy CitiKonta opłata za kartę debetową wzrośnie z 6 do 8 zł, natomiast koszt za pobranie pieniędzy w bankomacie innym niż należący do banku wyniesie 7 zł. Zmiany obejmą także polecenia zapłaty. W przypadku właścicieli kont Citi Priority zwiększy się koszt prowadzenia rachunku osobistego w PLN lub oszczędnościowego  z 18-25 zł do 30 zł. Natomiast za wypłatę z bankomatu nienależącego do banku będzie trzeba zapłacić prowizję w wysokości 8 zł. Wzrosną też opłaty za realizację polecenia przelewu.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

 

Bank Pocztowy – rezygnacja z darmowych bankomatów

Od 1 lutego 2017 Bank Pocztowy wycofuje natomiast możliwość darmowego wypłacania gotówki z bankomatów sieci BZ WBK i PKO BP. Bez prowizji pozostaną natomiast bankomaty sieci Planet Cash. W zamian Pocztowy oferuje Klientom możliwość wykupienia abonamentu w cenie 5 zł miesięcznie, który umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów oznaczonych logo Visa/MasterCard zarówno w Polsce, jak i na świecie. Alternatywą jest wypłata pieniędzy w placówce banku korzystając z terminala.

Szczegóły znajdują się tutaj.

 

Ing Bank Śląski – wypłaty w placówce będą droższe

O zmianach poinformował Klientów również Ing Bank Śląski. Podniesione opłaty dotyczyć będą przede wszystkim operacji dokonywanych w oddziale banku. Od 1 marca Klienci posiadający rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe w PLN i obcych walutach będą mogli tylko jednokrotnie wpłacić lub wypłacić pieniądze w oddziale banku za darmo. Opłata za kolejne transakcje wyniesie 9zł. Wprowadzone zostaną również niewielkie zmiany w zakresie wydawania i obsługi kart płatniczych.

Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

 

[Aktualizacja: 17.01.2017]

Alior Bank – zmiany dla dotychczasowych Klientów oraz tych wywodzących się z Banku BPH

O zmianach w cenniku Taryf i Opłat poinformował swoich Klientów również Alior Bank. Zaczną one obowiązywać z dniem 27 marca br. Bank zdecydował się na podniesienie opłaty za prowadzenie rachunku Konto Alior Rachunki Bez Opłat oraz Konto Alior Rachunki Bez Opłat Plus z 6 do 8 zł. Wyższa o 2 zł będzie również miesięczna kwota, którą będzie trzeba zapłacić za kartę do Konta Internetowego – warunkiem zwolnienia z tej opłaty pozostaje wykonanie transakcji gotówkowych na kwotę 100 zł miesięcznie. Zmienią się także koszty dokonywania wypłat z bankomatów Planet Cash oraz Euronet z 3zł na 5zł. Obniży się natomiast cashback Konta Rozsądnego z 3% do 1,5%, z utrzymaniem kwot maksymalnej miesięcznej i rocznej wysokości zwrotu, która wynosi odpowiednio 50 zł i 400 zł.

Alior Bank zapowiada również szereg zmian dla Klientów wywodzących się z Banku BPH. O szczegółach można przeczytać tutaj.
Poszczególne banki w różny sposób argumentują fakt wprowadzania zmian. Nie można więc wykluczyć, że w niedługim czasie do powyższej listy dołączą kolejne placówki.

 

Przeczytaj również:

https://ekantor.pl/wplacasz-czy-wyplacasz-i-tak-za-to-zaplacisz/

https://ekantor.pl/5-pytan-na-temat-twojego-konta-osobistego-na-ktore-musisz-znac-odpowiedz/

https://ekantor.pl/najbardziej-irytujaca-oplata-bankowa-jak-jej-uniknac/

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *