KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 


Newsletter


 

Losowe wpisy

Beżowa Księga - przydatny do analizy ekonomicznej raport o stanie gospodarki USA

Beżowa Księga – przydatny do analizy ekonomicznej raport o stanie gospodarki USA

Beżowa Księga to specjalny raport o stanie gospodarki Stanów Zjednoczonych publikowany 8 razy w roku, na podstawie danych z 12 różnych dystryktów USA. Publikacja Beżowej Księgi następuje na 2 tygodnie ... Czytaj całość
kupno mieszkania wsparcie, mieszkanie dla młodych, mieszkanie plus

Kończy się program MDM. Sprawdź inne możliwości zakupu mieszkania

Pula rządowych pieniędzy na “Mieszkanie dla Młodych” powoli się wyczerpuje a nowy program “Mieszkanie plus” jest jeszcze w powijakach. Czeka nas kilka lat bez odgórnego wsparcia na rynku nieruchomości. Takiej ... Czytaj całość

Kurs walutowy


Kurs walutowy – jest to cena waluty krajowej wyrażona w walucie obcej. Dla polskiej gospodarki oznacza to wyrażenie wartości złotówki np. w euro, dolarze czy franku szwajcarskim.

Istnieją dwa sposoby wyrażania kursu walutowego dwóch krajów.

Metoda europejska – za jej pomocą możemy zapisać liczbę jednostek krajowego pieniądza przypadającego na jedną jednostkę pieniądza zagranicznego: 4,11 złotego za 1 euro czyli 4,11PLN/1EUR.

Metoda brytyjska – za jej pomocą zapisuje się liczbę jednostek zagranicznej waluty przypadającej na jedną jednostkę waluty krajowej: 0,24 euro za 1 złoty czyli 0,24EUR/1 PLN.

Kurs walutowy wywiera duży wpływ na budżet państwa. Jego wysokość ma istotne znaczenie przy osiąganiu dochodów i ponoszeniu wydatków przez dany kraj. Mamy dwie zależności, które powodują konkretne zmiany w gospodarce. Jeśli obserwowane jest osłabienie kursu danej waluty krajowej wzrasta znaczenie eksportu, a w ślad za tym idzie pobudzenie produkcji oraz konsumpcji. Te działania powodują wzrost dochodów państwa. Natomiast spadek wartości kursu waluty generuje koszty obsługi zadłużenia zagranicznego, przez co wzrastają wydatki budżetu państwa.

Na kurs walutowy wpływa wiele czynników, z których najważniejszymi są: wskaźniki makroekonomiczne, polityka monetarna, polityka gospodarcza i społeczna oraz aspekt psychologiczny (spekulacje uczestników rynku walutowego, które bardzo często są nieprzewidywalne).

 


24.07.2015 11:48
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000