Kwacha – waluta Malawi

Nieznane Malawi – afrykańska kwacha

Niewiele osób zapewne słyszało o takiej walucie jak kwacha. Posługują się nią mieszkańcy Malawi, dosyć małego państwa we wschodniej Afryce. Kwacha malawijska w międzynarodowym kodzie walutowym to MWK. W przeliczeniu na polskie złotówki jeden złoty to prawie 200 kwach. Jedna kwacha dzieli się na 100 tambala. Waluta emitowana jest przez Bank Rezerw Malawi i funkcjonuje już od 1971 roku.

Ukryte znaczenie pieniędzy

Przed wprowadzeniem waluty kwacha, na terytorium Malawi posługiwano się różnymi pieniędzmi – funtami szterlingami, afrykańskimi randami czy rodezyjskimi dolarami. Ciekawa jest historia nazwy – kwacha używana była najpierw jako określenie waluty używanej w Zambii. W wolnym tłumaczeniu słowo to oznacza „wstaje słońce”, albo „nastał wschód”. Z kolei nazwa drobnych z Malawi w afrykańskim języku Chichewa – „tambala” znaczy „kogut”. Określenie to wzięło się z tego, że koguty zwiastują nastanie świtu.

Pierwsze monety

Wraz z wprowadzeniem banknotów, w obieg weszły także monety, które były wykonywane z niklowanej i ocynkowanej stali. W 1986 roku wprowadzono więcej nominałów. Na rewersie monet oczywiście widnieje podobizna koguta.

Banknoty z Malawi

Najnowsza seria banknotów została wyemitowana w 2012 roku. Na pieniądzach znaleźć można wizerunek siedziby Narodowego Banku Malawi. Na rewersach widnieją znane budowle, takie jak Parlament w Lilongwe, Uniwersytet Malawi oraz tamę Mulunguzi. Zobaczyć na nich można także scenki rodzajowe z życia afrykańskiego państwa, takie jak safari w Parku Narodowym Kasungu, kobietę i mężczyznę przy pracy. Ciekawostką jest, że na banknocie o wartości K20 znaleziono błąd. Na rewersie znajduje się rysunek budynku Uczelni Domasi. W rzeczywistości jednak jest to inna wyższa szkoła pedagogiczna o nazwie Machinga.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 16.06.2017,  00:00