KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Wakacje z dzieckiem

10 miejsc w Europie na wakacje z dzieckiem. Gdzie jechać?

Wakacje z dzieckiem są sporym wyzwaniem dla rodziców. Problemy pojawiają się już na początku planowania. Gdzie jechać, aby zapewnić dzieciom rozrywkę, wypoczynek i moc niezapomnianych wrażeń?   Lipiec w tym ... Czytaj całość
zakupy internetowe

Zakupy na chińskich portalach. Co zrobić by były jeszcze korzystniejsze?

Poruszanie na początku października kwestii świątecznych zakupów wydawać mogłoby się przesadne i niepotrzebne, a jednak… Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej osób korzysta z zagranicznych portali okazuje się, że ... Czytaj całość

Lari – waluta Gruzji


Czym wyróżnia się gruzińskie lari?

Gruzja jest państwem położonym niemal przy granicy oddzielającej Europę od Azji. Walutą, która jest tam używana, jest lari. Poza tym warto wiedzieć, że jeden lari dzieli się na 100 tetri. Natomiast skrótem tej waluty jest GEL. Co jeszcze trzeba wiedzieć o lari?

O historii lari słów kilka

Gruzja miała już wiele walut. Przed 1993 rokiem był to rubel rosyjski, a później kuponi. Jednak również została ona zastąpiona, gdyż posiadała jedynie banknoty oraz wiązała się z hiperinflacją. Wszystko zmieniło się w 1995 roku, kiedy to pojawiła się nowa waluta — lari. Od tego czasu jest na dość dobrym poziomie.

Charakterystyka banknotów lari

Zanim o banknotach, warto bliżej przyjrzeć się również monetom używanym w Gruzji. Przede wszystkim warto wiedzieć, że można tam znaleźć te o nominale 1, 2, 5, 10, 20 oraz 50 tetri. Poza tym istnieją monety liczące jeden oraz dwa lari. Wracając do banknotów, to warto wiedzieć, że dostępne są te o nominale:

 • 1 GEL – z podobizną Niko Pirosmanashvili,
 • 2 GEL – z Zachariem Paliashvuli,
 • 5 GEL – z portretem Ivane’a Javakhishvili,
 • 10 GEL – przedstawiający Akaki Tsereteli,
 • 20 GEL – obrazującego Ilia Chavchavadze’a,
 • 50 GEL – z wizerunkiem królowej Tamary,
 • 100 GEL – przedstawiający poetę Shota Rustaveli,
 • 200 GEL – ukazujący portret Kakutsa Cholokashvili,
 • 500 GEL – z wizerunkiem Davida IV.

Co jeszcze warto wiedzieć o gruzińskim lari?

Nie każdy o tym wie, ale lari jest w pewien sposób ściśle związane z Polską. Wszystko za sprawą właśnie banknotów, gdyż są one produkowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Poza tym nazwa waluty pochodzi od gruzińskiego słowa, które obecnie nie jest już używane, a oznaczało ono skarb oraz własność. Z kolei tetri związane jest ściśle ze startym terminem monetarnym, który w wolnym tłumaczeniu oznaczał biały i był używany już od VI w. p.n.e.


Zobacz inne waluty:


22.04.2017 09:51
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000