KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Czy dzisiejsza decyzja Fedu podgrzeje wojnę walutową? Wymiana chińsko-amerykańskich ciosów.

Wojna walutowa to ciekawe narzędzie do rozwiązywania problemów w stosunkach bilateralnych, jednak nie do końca lubiany i tolerowany w świecie finansowym. Czy zmiany w polityce monetarnej USA mogą doprowadzić do Read more

5 powodów, które sprawią że pokochasz polskie pieniądze

O Polakach, jak o każdym innym narodzie krąży wiele opinii. Z jednymi się zgadzamy, inne uznajemy za obraźliwe, jednak to co wyróżnia nas na tle innych narodowości to Read more

Łat – waluta Łotwy (obecnie euro)


Waluty, które powoli odchodzą w zapomnienie – łat łotewski

Dawne łaty i santimy

Podobnie jak w przypadku Litwy, Łotwa również do 2013 roku korzystała z własnej waluty o nazwie łat łotewski. Później zastąpiona ona została ogólnoeuropejską walutą euro. Warto jednak choć ogólnie zapoznać się z historią poprzednich pieniędzy, jakimi posługiwano się na obszarze Łotwy. Łot, w międzynarodowym skrócie LVL, dzielił się na 100 santimów. Kurs w stosunku do złotówek to prawie 6 złotych za jeden łat. Swego czasu miał on jedną z najwyższych wartości wśród wszystkich walut funkcjonujących w Europie. Władze Łotwy były jednak od początku przekonane, że wprowadzenie euro będzie dobrym posunięciem. To małe państwo od dawna było bardzo otwarte na zagraniczny handel. Łotewska waluta już od 2005 roku była mocno powiązana z euro.

Jeszcze dalsza historia łatów

Przeszłość podobna jest do litewskiej. Tutaj również pod okupacją korzystano z tak zwanej ostmarki, która funkcjonowała do roku 1922. To data powołania Banku Łotwy, który zaczął emitować lity, które drukowane były w Wielkiej Brytanii. To również Brytyjczycy odpowiadali za opracowanie graficzne. Po 1938 roku rolę tę przejęła już Łotwa – jej drukarnia i jej artyści. Wraz z banknotami w obiegu znalazł się także monety, które wykonane były z brązu, niklu i srebra. Niestety w 1940 roku w związku z okupacją tych terenów przez ZSRR, łat musiał zniknąć ustępując miejsca rublom, które utrzymały się aż do 1991 roku.

Artystyczne łaty

Za najnowszy wygląd łotewskich pieniędzy odpowiedzialny był między innymi artysta Valdis Osins i Imants Żodziks. Oni ingerowali w projekt banknotów, natomiast za design monet odpowiadali Gunars Lusis i Janis Strupulis. Emitowano również wersje kolekcjonerskie monet, które były obiektem pożądania wielu pasjonatów.


Zobacz inne waluty:


20.06.2017 03:52
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000