Łat – waluta Łotwy (obecnie euro)

Waluty, które powoli odchodzą w zapomnienie – łat łotewski

Dawne łaty i santimy

Podobnie jak w przypadku Litwy, Łotwa również do 2013 roku korzystała z własnej waluty o nazwie łat łotewski. Później zastąpiona ona została ogólnoeuropejską walutą euro. Warto jednak choć ogólnie zapoznać się z historią poprzednich pieniędzy, jakimi posługiwano się na obszarze Łotwy. Łot, w międzynarodowym skrócie LVL, dzielił się na 100 santimów. Kurs w stosunku do złotówek to prawie 6 złotych za jeden łat. Swego czasu miał on jedną z najwyższych wartości wśród wszystkich walut funkcjonujących w Europie. Władze Łotwy były jednak od początku przekonane, że wprowadzenie euro będzie dobrym posunięciem. To małe państwo od dawna było bardzo otwarte na zagraniczny handel. Łotewska waluta już od 2005 roku była mocno powiązana z euro.

Jeszcze dalsza historia łatów

Przeszłość podobna jest do litewskiej. Tutaj również pod okupacją korzystano z tak zwanej ostmarki, która funkcjonowała do roku 1922. To data powołania Banku Łotwy, który zaczął emitować lity, które drukowane były w Wielkiej Brytanii. To również Brytyjczycy odpowiadali za opracowanie graficzne. Po 1938 roku rolę tę przejęła już Łotwa – jej drukarnia i jej artyści. Wraz z banknotami w obiegu znalazł się także monety, które wykonane były z brązu, niklu i srebra. Niestety w 1940 roku w związku z okupacją tych terenów przez ZSRR, łat musiał zniknąć ustępując miejsca rublom, które utrzymały się aż do 1991 roku.

Artystyczne łaty

Za najnowszy wygląd łotewskich pieniędzy odpowiedzialny był między innymi artysta Valdis Osins i Imants Żodziks. Oni ingerowali w projekt banknotów, natomiast za design monet odpowiadali Gunars Lusis i Janis Strupulis. Emitowano również wersje kolekcjonerskie monet, które były obiektem pożądania wielu pasjonatów.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 20.06.2017,  00:00