Chcesz kupić komputer lub samochód, ale brak Ci funduszy? Kredyt to nie jedyne rozwiązanie, z którego możesz skorzystać – dowiedź się, na czym polega alternatywna forma finansowania, czyli leasing konsumencki.
Czym jest leasing konsumencki?
W skrócie – to forma finansowania. Mimo że statystycznie najczęściej z leasingu korzystają przedsiębiorcy, nie można z góry zakładać, że jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie firmom. Również osoby fizyczne (nieprowadzące działalności gospodarczej) mogą skorzystać z leasingu – to tzw. leasing konsumencki, zwany również osobistym.Leasing konsumencki z powodzeniem można porównać do dzierżawy. Leasingodawca, czyli firma leasingowa, udostępnia leasingobiorcy (klientowi) np. samochód lub sprzęt komputerowy, za który co miesiąc pobiera wcześniej ustaloną kwotę pieniędzy (rata leasingowa). Leasingobiorca ma jednocześnie prawo (ale nie obowiązek) wykupić użytkowany produkt po wygaśnięciu umowy.
W Polsce leasing osobisty nie cieszy się dużym powodzeniem – osoby poszukujące źródła finansowania najczęściej korzystają z ofert banków. Tymczasem leasing warto wziąć pod uwagę, bo ma on sporo zalet i w wielu przypadkach może być korzystną alternatywą dla kredytu.
Leasing kontra kredyt bankowy – poznaj najważniejsze różnice
Mimo że kredyt i leasing mają wiele cech wspólnych, to nie brakuje między nimi różnic. Jeżeli wcześniej nie miałeś styczności z leasingiem, to wyróżnia się on:- sposobem spłaty zobowiązania
Zaciągnięcie kredytu na zakup samochodu wiąże się z uiszczaniem co miesiąc raty kredytowej. Podobnie jest w przypadku podpisania umowy leasingowej, ale tutaj wysokość raty uzależniona jest od wysokości wkładu własnego, który może wynosić np. 1, 10 lub 20% wartości pojazdu. Wraz z uregulowaniem ostatniej raty leasingodawca daje możliwość wykupienia samochodu za ustalony procent wartości pojazdu. - formą własności
Kupując samochód na kredyt jesteś jego właścicielem. W przypadku leasingu jedynie użytkownikiem – przez cały okres trwania umowy to leasingodawca jest właścicielem pojazdu. Oznacza to szereg konsekwencji dla klientów, jak np. brak możliwości wprowadzania modyfikacji do leasingowanego sprzętu. Leasingodawca powinien zostać też poinformowany (i udzielić zgody), w przypadku gdy pojazd będzie użytkowny przez osoby trzecie. - wpływem na zdolność kredytową
Zarówno banki, jak i firmy leasingowe wymagają od potencjalnych klientów zdolności kredytowej. Różnica polega jednak na tym, że umowa leasingowa nie jest ujawniana w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W praktyce oznacza to, że leasingu nie uwzględnia się przy ocenie zdolności kredytowej podczas starania się o kredyt w banku. Ta wiadomość powinna być szczególnie cenna dla osób, które w przyszłości zamierzają starać się np. o kredyt hipoteczny.
Leasing konsumencki – czy to się opłaca?
Czy fakt, że kredyty są znacznie popularniejsze niż leasing konsumencki oznacza, że opłacają się one bardziej? Niekoniecznie. Na Zachodzie Europy forma finansowania w postaci leasingu konsumenckiego jest bardzo popularna. W Polsce przez długi czas brakowało przepisów regulujących leasing, a to przełożyło się na jego mniejszą, jak dotąd, popularność.Aby odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Obok kosztów, znaczenie mają także Twoje plany i oczekiwania.
Jeżeli chodzi o opłaty, to różnica między umową z bankiem a firmą leasingową jest niewielka – najczęściej oscyluje w granicach ok. 200-300 zł, gdy przedmiotem leasingu ma być samochód o wartości ok. 60 000 zł. W przypadku tak dużej ceny pojazdu różnica jest na tyle nieznaczna, że nie można jej traktować jako oszczędności. W praktyce i tak trzeba będzie ją wydać np. na przeglądy w autoryzowanych warsztatach samochodowych.
Leasing może być dla Ciebie korzystniejszy, jeżeli w najbliższej przyszłości masz zamiar starać się np. o kredyt hipoteczny. Ponieważ umowa leasingowa nie jest ujawniana w BIK, Twoja zdolność kredytowa nie zostanie obniżona. Nie masz w planach kredytu, natomiast zakupiony pojazd chciałbyś dostosować do własnych potrzeb? Wówczas korzystniejszy będzie kredyt – po podpisaniu umowy kredytowej staniesz się właścicielem pojazdu i będziesz mógł nim dowolnie rozporządzać.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.