KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Czy agencja Fitch postąpi podobnie jak Moody’s? Rating może zostać obniżony?

Po chwili spokoju rynek finansowy ponownie obudzi się do spekulacji, na temat tego, jaki wydźwięk będzie miał lipcowy raport agencji Fitch. Czy ostatnie obniżenie prognozy PKB należy traktować, jako ostrzeżenie? ... Czytaj całość
Wiceminister Morawiecki, Ministerstwo Rozwoju i Finansów

Centralna Baza Rachunków – zaczyna się pełna inwigilacja finansów Polaków

Centralna Baza Rachunków to nowy pomysł Ministerstwa Finansów, który w teorii ma pomóc namierzyć majątek, pochodzący z przestępstwa albo podlegający egzekucji sądowej lub administracyjnej. W praktyce może on oznaczać pełną ... Czytaj całość

Lej – waluta Rumunii


Rumunia RON lej rumuński

Lej rumuński to jednostka pieniężna Rumunii. Jeden lej równy jest 100 banom. Waluta rumuńska oznaczana jest międzynarodowym kodem RON.

Historia leja rumuńskiego

Po raz pierwszy lej wprowadzony został na obszarze Rumunii w 1867 roku. W trakcie II wojnie światowej Rumunia sprzymierzyła się z Niemcami, asymilując swoją walutę z reichsmarką. Gdy kraj został zajęty przez Sowietów, jedna jednostka leja zaczęła być równa 100 rublom. W 1947 r. wprowadzono drugiego leja, a w 1952 trzeciego. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat komunistyczny rząd wprowadził surowe ograniczenia w sprzedaży i wykorzystywaniu waluty obcej, co doprowadziło do upadku gospodarczego Rumunii. Po zmianie ustroju kraj przeszedł znaczną reformę gospodarczą, legalizując posiadanie waluty obcej. Czwarty lej rumuński został wprowadzony w 2005 roku. W 2019 roku ma zostać oficjalnie zastąpiony przez euro.

Rumuńskie banknoty

Banknoty lejowe są polimerowe i wyprodukowane z plastiku. Rumunia jako dopiero drugi po Australii kraj na świecie zdecydowała się wprowadzenie papierowej waluty w całości wykonanych z tworzyw sztucznych. Obecnie w obiegu znajdują się banknoty 1, 5, 10, 50, 100, 200, 500 lei oraz monety 1, 5, 10, 50 banów. Ich emisją na rynek zajmuje się Bank Narodowy Rumunii. Na banknotach znajdują się wizerunki wielu uznanych postaci, związanych z największymi rumuńskimi dokonaniami w wielu dziedzinach. Są to m.in. historyk Nicolae Iorga, kompozytor George Enescu, dramaturg Ion Luca Caragiale czy poeta Mihai Eminescu.


Zobacz inne waluty:


13.08.2017 18:17
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000