Chat with us, powered by LiveChat

Lej – waluta Rumunii

Rumunia RON lej rumuński

Lej rumuński to jednostka pieniężna Rumunii. Jeden lej równy jest 100 banom. Waluta rumuńska oznaczana jest międzynarodowym kodem RON.

Historia leja rumuńskiego

Po raz pierwszy lej wprowadzony został na obszarze Rumunii w 1867 roku. W trakcie II wojnie światowej Rumunia sprzymierzyła się z Niemcami, asymilując swoją walutę z reichsmarką. Gdy kraj został zajęty przez Sowietów, jedna jednostka leja zaczęła być równa 100 rublom. W 1947 r. wprowadzono drugiego leja, a w 1952 trzeciego. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat komunistyczny rząd wprowadził surowe ograniczenia w sprzedaży i wykorzystywaniu waluty obcej, co doprowadziło do upadku gospodarczego Rumunii. Po zmianie ustroju kraj przeszedł znaczną reformę gospodarczą, legalizując posiadanie waluty obcej. Czwarty lej rumuński został wprowadzony w 2005 roku. W 2019 roku ma zostać oficjalnie zastąpiony przez euro.

Rumuńskie banknoty

Banknoty lejowe są polimerowe i wyprodukowane z plastiku. Rumunia jako dopiero drugi po Australii kraj na świecie zdecydowała się wprowadzenie papierowej waluty w całości wykonanych z tworzyw sztucznych. Obecnie w obiegu znajdują się banknoty 1, 5, 10, 50, 100, 200, 500 lei oraz monety 1, 5, 10, 50 banów. Ich emisją na rynek zajmuje się Bank Narodowy Rumunii. Na banknotach znajdują się wizerunki wielu uznanych postaci, związanych z największymi rumuńskimi dokonaniami w wielu dziedzinach. Są to m.in. historyk Nicolae Iorga, kompozytor George Enescu, dramaturg Ion Luca Caragiale czy poeta Mihai Eminescu.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 13.08.2017,  00:00