KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Ekantor.pl kulturalnie, podróże, wyjazdy. Europa, świat, Ekantor.pl

Ekantor.pl kulturalnie – kwiecień 2018

W kwietniu tradycyjnie dominują obchody wiosny, co zazwyczaj wiąże się z szeroko rozumianą degustacją. Można też wybrać się na kawę do Londynu albo skorzystać z ostatniego śniegu w szwajcarskich Alpach. Read more
Autostopem w świat, Meksyk - Kuba

W świat z Ekantor.pl #2: Autostopem na Kubie i w Meksyku

Mateusz Koszela podróżnik i autor bloga Autostopem w świat sportu, po miesiącu spędzonym w Ameryce Łacińskiej przysyła nam pierwszą relację ze swojej wizyty na Kubie i w Meksyku. Podpowiada, czego Read more

Lempira – waluta Hondurasu


Jaką walutę ma Honduras i co warto o niej wiedzieć?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że Honduras jest państwem znajdującym się w Ameryce Środkowej. Graniczy z takimi państwami jak Gwatemala, Nikaragua, czy Salwador. Warto przyjrzeć się jego walucie, którą jest lempira. Jej symbolem jest oczywiście litera L. Podobnie, jak wiele innych walut, jeden lempira można przyrównać do stu centavos.

Jak wyglądała historia lempira?

Lempira stał się wiążącą walutą w Hondurasie w 1931 roku. Wcześniej w obiegu było peso hinduskie. Na samym początku wprowadzono mało monet, gdyż zaledwie te o nominale 5, 20 oraz 50 centavos, ale też oczywiście jeden lempira. W kolejnych latach doszły do tego również monety 1, 2 i 10 centavo. Na pierwsze banknoty trzeba było czekać zaledwie rok, a ich nominały były następujące: 1, 2, 5, 10 oraz 20 lempira. Istotną datą dla Hondurasu był rok 1950, kiedy to Bank Centralny Hondurasu przejął na siebie oficjalnie funkcję drukowania pieniędzy. W 1975 roku pojawiły się banknoty o wartości 100 lempira, a dwadzieścia lat później 500 lempira.

O banknotach z Hondurasu słów kilka

W Hondurasie można spotkać monety o nominale 5, 10, 20 i 50 centavos. Oprócz tego istnieje też jeden lempira. Jeśli chodzi o banknoty to sytuacja prezentuje się następująco:

– 1 L – zaprezentowana jest tutaj podobizna słynnego Lempira,
– 2 L – z M. A. Soto,
– 5 L – z F. Morazán,
– 10 L – z J. T. Cabañas,
– 20 L – z Dionisio de Herrera,
– 50 L – z J. M. Gálvez,
– 100 L – z J. C. del Valle,
– 500 L – z R. Rosa.

Skąd wywodzi się nazwa lempira?

Jak się okazuje waluta lempira wywodzi się aż z XVI wieku. Bezpośrednio związana jest z mieszkańcami Lenca oraz ich władcą, którego przydomek brzmiał właśnie Lempira. Ceniony on był głównie za to, że poprowadził lokalny opór przeciwko Hiszpanom. Niestety ich walka była klęską, ale i tak Lempira stał się bohaterem narodowym do dnia dzisiejszego.


Zobacz inne waluty:


08.05.2017 08:24
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000