Lempira – waluta Hondurasu

Jaką walutę ma Honduras i co warto o niej wiedzieć?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że Honduras jest państwem znajdującym się w Ameryce Środkowej. Graniczy z takimi państwami jak Gwatemala, Nikaragua, czy Salwador. Warto przyjrzeć się jego walucie, którą jest lempira. Jej symbolem jest oczywiście litera L. Podobnie, jak wiele innych walut, jeden lempira można przyrównać do stu centavos.

Jak wyglądała historia lempira?

Lempira stał się wiążącą walutą w Hondurasie w 1931 roku. Wcześniej w obiegu było peso hinduskie. Na samym początku wprowadzono mało monet, gdyż zaledwie te o nominale 5, 20 oraz 50 centavos, ale też oczywiście jeden lempira. W kolejnych latach doszły do tego również monety 1, 2 i 10 centavo. Na pierwsze banknoty trzeba było czekać zaledwie rok, a ich nominały były następujące: 1, 2, 5, 10 oraz 20 lempira. Istotną datą dla Hondurasu był rok 1950, kiedy to Bank Centralny Hondurasu przejął na siebie oficjalnie funkcję drukowania pieniędzy. W 1975 roku pojawiły się banknoty o wartości 100 lempira, a dwadzieścia lat później 500 lempira.

O banknotach z Hondurasu słów kilka

W Hondurasie można spotkać monety o nominale 5, 10, 20 i 50 centavos. Oprócz tego istnieje też jeden lempira. Jeśli chodzi o banknoty to sytuacja prezentuje się następująco:

– 1 L – zaprezentowana jest tutaj podobizna słynnego Lempira,
– 2 L – z M. A. Soto,
– 5 L – z F. Morazán,
– 10 L – z J. T. Cabañas,
– 20 L – z Dionisio de Herrera,
– 50 L – z J. M. Gálvez,
– 100 L – z J. C. del Valle,
– 500 L – z R. Rosa.

Skąd wywodzi się nazwa lempira?

Jak się okazuje waluta lempira wywodzi się aż z XVI wieku. Bezpośrednio związana jest z mieszkańcami Lenca oraz ich władcą, którego przydomek brzmiał właśnie Lempira. Ceniony on był głównie za to, że poprowadził lokalny opór przeciwko Hiszpanom. Niestety ich walka była klęską, ale i tak Lempira stał się bohaterem narodowym do dnia dzisiejszego.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 08.05.2017,  00:00