Losowe wpisy

Płatność kartą, usługa DCC, wymiana walut, Ekantor.pl

Płacisz kartą za granicą? Na tej opłacie traci 95% konsumentów

500 tysięcy funtów rocznie - tyle w sumie tracą przyjezdni, czyli osoby posługujące się walutą inną niż GBP w Wielkiej Brytanii. Myślisz, że to dużo? W skali całej Europy zjawisko ... Czytaj całość
Podwyżki w bankach

Opłaty bankowe coraz droższe. Zobacz, jak się przed nimi uchronić

Od początku roku można było zaobserwować wzmożoną aktywność banków w kwestii podnoszenia kosztów obsługi rachunków. W teorii nie mogły one wynikać z wprowadzonego w ubiegłym roku podatku bankowego. W praktyce ... Czytaj całość

Mniejsze pensje i niższe stanowiska – tak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy


Kobiety i mężczyźni różnią się – tak Maciej Stuhr rozpoczął kilka lat temu jeden ze swoich występów. Trudno się z nim kłócić. Można natomiast doprecyzować, na czym konkretnie te różnice polegają.

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport o “Życiu kobiet i mężczyzn w Europie”, w którym zaprezentowane zostały różnice pomiędzy życiem Europejczyków a Europejek. Publikacja podzielona została na trzy części:

 • życie, dorastanie, starzenie się
 • nauka, praca, zarobki
 • jedzenie, zakupy, życie towarzyskie

My zajmiemy się dziś tą drugą grupą, dotyczącą sytuacji na rynku pracy kobiet i mężczyzn.

 

Kobiety chętniej sięgają po wykształcenie wyższe

W kwestii nauki na poziomie podstawowym i gimnazjalnym, nie można mówić o zbyt wielu rozbieżnościach. Wyraźna różnica tak naprawdę pojawia się dopiero w przypadku wykształcenia wyższego. Poziom licencjata lub inżyniera w Europie uzyskało 32,5% kobiet, natomiast mężczyzn już tylko 28,9%. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Procent kobiet kończących edukację na podstawówce lub gimnazjum wynosi 8,5, średnie wykształcenie zdobywa największa grupa Polek, bo aż 57,5%, natomiast dyplom ukończenia studiów wyższych otrzymuje 34%. W tej ostatniej grupie rozbieżność pomiędzy mężczyznami jest największa, ponieważ tylko 23,4 % Polaków zdobywa tytuł licencjat lub inżyniera. Zdecydowana większość Polaków kończy naukę na szkole średniej 67,7%, natomiast na poziomie podstawowym jedynie 8,9%.

Ekantor.pl

Kobiety nie wracają do pracy

Mimo to, kobiety częściej od mężczyzn decydują się na rezygnację z pracy zawodowej, co zwykle wynika z faktu zajmowania się rodziną. Zróżnicowanie wskaźnika zatrudnienia ze względu na płeć wzrasta bowiem z liczbą dzieci w rodzinie. Kobiety również chętnie podejmują się pracy na część etatu – w ten sposób godzą obowiązki rodzinne z zawodowymi.

To co może jednak dziwić to fakt, że największą ilość pracujących znajdziemy nie w grupie kobiet bez potomstwa (58,8% pracujących), a wśród tych mających jedno dziecko (71,4%). Wraz z kolejnym dzieckiem procent ten jednak spada i przy dwójce dzieci już tylko 69,8% Polek decyduje się na powrót do pracy zawodowej.

Polska w europejskiej czołówce

Ta część kobiet, która decyduje się na aktywność zawodową, wcale nie ma jednak łatwo na rynku pracy. Większe szanse na zdobycie stanowiska kierowniczego mają w Europie mężczyźni. Tylko 33% Europejek zajmuje wyższe pozycje zawodowe. W Polsce liczba ta wzrasta do 41% i tym samym wysuwając nasz kraj na szczyt listy. Również w kwestii płac sytuacja jest dla kobiet trudniejsza. Przeciętnie we wszystkich krajach UE zarabiają one mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Największy dysonans jest w Estonii, Czechach, Niemczech, Austrii i Wielkiej Brytanii. Najmniejszy w Luksemburgu, Włoszech, Rumunii, Belgii i Polsce. Przykładowo pracownica biurowa w Polsce za godzinę pracy w 2014 roku otrzymywała 4,17 EUR, mężczyzna – 4,22 EUR. Większą rozbieżność można dostrzec porównując płace kierowników. Kobieta na tym stanowisku otrzymywała 9,09 EUR, z kolei jej kolega już 12,57 EUR.

 

Mimo, że Polska na tle pozostałych państw Unii Europejskiej prezentuje się jako kraj dążący do równouprawnienia kobiet i mężczyzn na poziomie zawodowym, to jednak duże różnice w wysokości płac czy możliwości zajęcia kierowniczych stanowisk wciąż mogą być dla nich krzywdzące. To poczucie braku równowagi, w połączeniu z większą stabilnością finansową mężczyzn i programem “500+” może prowadzić do zmniejszania aktywności Polek na rynku pracy.

 

Obowiązkowy urlop i niższe premie – rząd szykuje zmiany w kodeksie pracy

Polacy już nie będą wyjeżdżać. Życie na emigracji coraz mniej atrakcyjne

Kondycja rynku pracy problemem pracodawców


19.10.2017 10:11
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!