Losowe wpisy

Zmiany na przejściach granicznych

Szczegółowe kontrole na granicy UE

Od 7. kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące przekraczania zewnętrznych granic UE. Podróżujący będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dokładniejsze kontrole przełożą się na wydłużenie czasu odprawy.   Nasilające się Read more

Fed przestraszył się Brexitu?

Jeszcze nie tak dawno czytaliśmy, że Rezerwa Federalna po historycznej grudniowej zmianie planuje cztery podwyżki stóp procentowych w 2016 roku. Tymczasem minęło 6 miesięcy, a inwestorzy słyszą od przedstawicieli Fedu, Read more

Mniejsze pensje i niższe stanowiska – tak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy


Kobiety i mężczyźni różnią się – tak Maciej Stuhr rozpoczął kilka lat temu jeden ze swoich występów. Trudno się z nim kłócić. Można natomiast doprecyzować, na czym konkretnie te różnice polegają.

 

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport o „Życiu kobiet i mężczyzn w Europie”, w którym zaprezentowane zostały różnice pomiędzy życiem Europejczyków a Europejek. Publikacja podzielona została na trzy części:

 • życie, dorastanie, starzenie się
 • nauka, praca, zarobki
 • jedzenie, zakupy, życie towarzyskie

My zajmiemy się dziś tą drugą grupą, dotyczącą sytuacji na rynku pracy kobiet i mężczyzn.

 

Kobiety chętniej sięgają po wykształcenie wyższe

W kwestii nauki na poziomie podstawowym i gimnazjalnym, nie można mówić o zbyt wielu rozbieżnościach. Wyraźna różnica tak naprawdę pojawia się dopiero w przypadku wykształcenia wyższego. Poziom licencjata lub inżyniera w Europie uzyskało 32,5% kobiet, natomiast mężczyzn już tylko 28,9%. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Procent kobiet kończących edukację na podstawówce lub gimnazjum wynosi 8,5, średnie wykształcenie zdobywa największa grupa Polek, bo aż 57,5%, natomiast dyplom ukończenia studiów wyższych otrzymuje 34%. W tej ostatniej grupie rozbieżność pomiędzy mężczyznami jest największa, ponieważ tylko 23,4 % Polaków zdobywa tytuł licencjat lub inżyniera. Zdecydowana większość Polaków kończy naukę na szkole średniej 67,7%, natomiast na poziomie podstawowym jedynie 8,9%.

Ekantor.pl

Kobiety nie wracają do pracy

Mimo to, kobiety częściej od mężczyzn decydują się na rezygnację z pracy zawodowej, co zwykle wynika z faktu zajmowania się rodziną. Zróżnicowanie wskaźnika zatrudnienia ze względu na płeć wzrasta bowiem z liczbą dzieci w rodzinie. Kobiety również chętnie podejmują się pracy na część etatu – w ten sposób godzą obowiązki rodzinne z zawodowymi.

To co może jednak dziwić to fakt, że największą ilość pracujących znajdziemy nie w grupie kobiet bez potomstwa (58,8% pracujących), a wśród tych mających jedno dziecko (71,4%). Wraz z kolejnym dzieckiem procent ten jednak spada i przy dwójce dzieci już tylko 69,8% Polek decyduje się na powrót do pracy zawodowej.

Polska w europejskiej czołówce

Ta część kobiet, która decyduje się na aktywność zawodową, wcale nie ma jednak łatwo na rynku pracy. Większe szanse na zdobycie stanowiska kierowniczego mają w Europie mężczyźni. Tylko 33% Europejek zajmuje wyższe pozycje zawodowe. W Polsce liczba ta wzrasta do 41% i tym samym wysuwając nasz kraj na szczyt listy. Również w kwestii płac sytuacja jest dla kobiet trudniejsza. Przeciętnie we wszystkich krajach UE zarabiają one mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Największy dysonans jest w Estonii, Czechach, Niemczech, Austrii i Wielkiej Brytanii. Najmniejszy w Luksemburgu, Włoszech, Rumunii, Belgii i Polsce. Przykładowo pracownica biurowa w Polsce za godzinę pracy w 2014 roku otrzymywała 4,17 EUR, mężczyzna – 4,22 EUR. Większą rozbieżność można dostrzec porównując płace kierowników. Kobieta na tym stanowisku otrzymywała 9,09 EUR, z kolei jej kolega już 12,57 EUR.

 

Mimo, że Polska na tle pozostałych państw Unii Europejskiej prezentuje się jako kraj dążący do równouprawnienia kobiet i mężczyzn na poziomie zawodowym, to jednak duże różnice w wysokości płac czy możliwości zajęcia kierowniczych stanowisk wciąż mogą być dla nich krzywdzące. To poczucie braku równowagi, w połączeniu z większą stabilnością finansową mężczyzn i programem „500+” może prowadzić do zmniejszania aktywności Polek na rynku pracy.

 

Obowiązkowy urlop i niższe premie – rząd szykuje zmiany w kodeksie pracy

Polacy już nie będą wyjeżdżać. Życie na emigracji coraz mniej atrakcyjne

Kondycja rynku pracy problemem pracodawców


19.10.2017 10:11
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000