KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Norwegia

Polacy​​ wybierają​​ fiordy. ​​Norwegia​​ – ​​czy​​ to ​​się ​​opłaca?

Szok i niedowierzanie - to może odczuć wielu z nas sprawdzając zarobki w Norwegii. Kierowca autobusu otrzymujący ponad 10 tys. zł netto miesięcznie? Dla wielu taka informacja jest wystarczająca żeby Read more
Spread

Kursy walut – skąd ta różnica?

Spotykamy się z nimi zarówno kupując walutę na wakacyjny wyjazd jak i spłacając kredyt we frankach - to spready walutowe, czyli różnice między kursami kupna i sprzedaży. Sprawdźmy, jaki mają Read more

Naira – waluta Nigerii


Nigeria NGN naira

Naira jest oficjalną jednostką monetarną Nigerii. Jedna naira jest równa 100 kobo. Waluta oznaczana jest międzynarodowym symbolem NGN

Historia nigeryjskiej waluty

Naira trafiła do obiegu w 1973 roku. Zastąpiła tym samym funt nigeryjski, który w stosunku do nowej waluty równy był dwóm naira. Nigeria została w ten sposób ostatnim państwem, w którym ostatecznie wycofano się z systemu szylingowego. W sierpniu 2008 roku miało odbyć się wprowadzenie nowego naira, jednak plany te zawieszone zostały przez prezydenta Umaru Yar’Adua. Ze względu na zbyt duże koszty, produkcja banknotów polimerowych została wstrzymana ostatecznie. Planowana wymiana na monety banknotów o nominałach do 50 naira miała rozpocząć się w 2013 roku.

Monety i banknoty

Obecnie znajdują się w obiegu monety o wartości 1, 5, 10, 25, 50 kobo oraz 1 naira, a także banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 nair. Na awersach banknotów zobaczyć można podobizny wielu znanych nigeryjskich polityków, przywódców oraz bohaterów wojennych, takich jak m.in. Chief Obafemi Awolowo, Sir Ahmadu Bello, Dr. Nnamdi Azikiwe, Alhaji Aliyu Mai-Bornu, Dr. Clement Isong, Alhaji Abubakar Tafawa Balewa, Mr. Alvan Ikoku czy generał Murtala Mohammed. Rewersy ozdobione są natomiast grafikami nawiązującymi do nigeryjskiej gospodarki, architektury czy kultury. Widnieje na nich m.in. słynna skała Zuma, główna siedziba CBN w Abudży czy piramida ekonomiczna produktów rolnych i hodowli zwierząt gospodarskich, a także tancerze Nkpokiti oraz lokalni rybacy.


Zobacz inne waluty:


26.05.2017 04:32
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000