Naira – waluta Nigerii

Nigeria NGN naira

Naira jest oficjalną jednostką monetarną Nigerii. Jedna naira jest równa 100 kobo. Waluta oznaczana jest międzynarodowym symbolem NGN

Historia nigeryjskiej waluty

Naira trafiła do obiegu w 1973 roku. Zastąpiła tym samym funt nigeryjski, który w stosunku do nowej waluty równy był dwóm naira. Nigeria została w ten sposób ostatnim państwem, w którym ostatecznie wycofano się z systemu szylingowego. W sierpniu 2008 roku miało odbyć się wprowadzenie nowego naira, jednak plany te zawieszone zostały przez prezydenta Umaru Yar’Adua. Ze względu na zbyt duże koszty, produkcja banknotów polimerowych została wstrzymana ostatecznie. Planowana wymiana na monety banknotów o nominałach do 50 naira miała rozpocząć się w 2013 roku.

Monety i banknoty

Obecnie znajdują się w obiegu monety o wartości 1, 5, 10, 25, 50 kobo oraz 1 naira, a także banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 nair. Na awersach banknotów zobaczyć można podobizny wielu znanych nigeryjskich polityków, przywódców oraz bohaterów wojennych, takich jak m.in. Chief Obafemi Awolowo, Sir Ahmadu Bello, Dr. Nnamdi Azikiwe, Alhaji Aliyu Mai-Bornu, Dr. Clement Isong, Alhaji Abubakar Tafawa Balewa, Mr. Alvan Ikoku czy generał Murtala Mohammed. Rewersy ozdobione są natomiast grafikami nawiązującymi do nigeryjskiej gospodarki, architektury czy kultury. Widnieje na nich m.in. słynna skała Zuma, główna siedziba CBN w Abudży czy piramida ekonomiczna produktów rolnych i hodowli zwierząt gospodarskich, a także tancerze Nkpokiti oraz lokalni rybacy.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 26.05.2017,  00:00