KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Wypłata, złotówki

Utracona nadzieja na wyższe pensje. Podwyżek jednak nie będzie?

Zarobki wyższe o 25-30%, prostsze zasady rozliczania podatku, obniżenie stawki ZUS. Nowa propozycja mająca podnieść wypłaty Polaków brzmiała niemalże jak bajka. I najprawdopodobniej bajką pozostanie.   Obecnie ponad 60 ... Czytaj całość
flaga UE, Unia Europejska

Brexit. Początek batalii

29 marca 2017 przejdzie do historii Wielkiej Brytanii jako dzień oficjalnego rozpoczęcia Brexitu. Theresa May podpisała list, rozpoczynający dwuletnią procedurę opuszczenia struktur UE przez ten kraj.    I się ... Czytaj całość

Nakfa – waluta Erytrei


Erytrea ERN nakfa

Nakfa to waluta Erytrei, niewielkiego państwa położonego w Afryce. Pod względem powierzchni jest ono na 101 miejscu na świecie. Erytreę zamieszkuje sześć i pół miliona osób. Poziom inflacji w 1016 roku wyniósł 11,8 procent. Kod ISO Nakfy to ERN. Popularny symbol to z kolei NFK. Za emisję waluty odpowiada tamtejszy bank centralny, występujący pod nazwą Bank Erytrei. Nakfa dzieli się na 100 centów. Zarówno banknoty jak i monety posiadają ciekawe grafiki i wzory, bezpośrednio nawiązujące do miejscowych tradycji, kultury i zwyczajów.

Historia

Waluta Erytrei została wprowadzona blisko dwadzieścia lat temu, jeszcze w poprzednim stuleciu, a mianowicie w 1997 roku. Tym samym zastąpiła używanego dotychczas etiopskiego birra. Nie była to jednak jedyna waluta, która występowała na przestrzeni lat w historii tego niewielkiego kraju. Gdy Erytrea pozostawała włoską kolonią, czyli bliżej ujmując pomiędzy 1885 rokiem a okresem drugiej Wojny Światowej, oficjalnie używaną walutą obowiązującą w państwie był lir włoski.

Dostępne nominały Nakfy

Nominały waluty Erytrei zmieniały się na przestrzeni lat. Zależało to głównie od aktualnie obowiązującej waluty i poziomu inflacji. Dzisiaj Nakfa występuje zarówno w monetach jak i banknotach. Jeśli chodzi o te pierwsze, dostępne nominały to 1, 5, 10, 25 i 50 centów, czyli wartości stosunkowo nieduże. Ich wykorzystanie wiąże się jednak z udogodnieniami praktycznymi. Monety są wykonane w całości ze specjalnej stali nierdzewnej, dopasowanej indywidualnie do każdego nominału. Występujące banknoty charakteryzuje raczej standardowa jak na dzisiejsze standardy wartość. W obiegu znajdują się wartości takie jak 1, 5, 10, 20, 50 i 100 nakf.


Zobacz inne waluty:


28.03.2017 05:46
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000