KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Ksiażki o inwestowaniu

10 książek, które warto znać, gdy myślisz o inwestowaniu

Czytanie książek dotyczących inwestowania przypomina trochę czytanie instrukcji obsługi kombajnu - bez tego uda się zacząć, ale ryzyko awarii jest dużo większe. A że porażka finansowa może mieć poważniejsze konsekwencje, Read more
Praca, zmiany w kodeksie pracy

Obowiązkowy urlop i niższe premie – rząd szykuje zmiany w kodeksie pracy

Elastyczna ilość dni urlopu wypoczynkowego oraz brak możliwości wykorzystania ich w następnych latach - to tylko część proponowanych zmian. Jesienią wiceminister Marcin Zieleniecki przedstawił pomysły na udoskonalenie kodeksu pracy. Na Read more

Nakfa – waluta Erytrei


Erytrea ERN nakfa

Nakfa to waluta Erytrei, niewielkiego państwa położonego w Afryce. Pod względem powierzchni jest ono na 101 miejscu na świecie. Erytreę zamieszkuje sześć i pół miliona osób. Poziom inflacji w 1016 roku wyniósł 11,8 procent. Kod ISO Nakfy to ERN. Popularny symbol to z kolei NFK. Za emisję waluty odpowiada tamtejszy bank centralny, występujący pod nazwą Bank Erytrei. Nakfa dzieli się na 100 centów. Zarówno banknoty jak i monety posiadają ciekawe grafiki i wzory, bezpośrednio nawiązujące do miejscowych tradycji, kultury i zwyczajów.

Historia

Waluta Erytrei została wprowadzona blisko dwadzieścia lat temu, jeszcze w poprzednim stuleciu, a mianowicie w 1997 roku. Tym samym zastąpiła używanego dotychczas etiopskiego birra. Nie była to jednak jedyna waluta, która występowała na przestrzeni lat w historii tego niewielkiego kraju. Gdy Erytrea pozostawała włoską kolonią, czyli bliżej ujmując pomiędzy 1885 rokiem a okresem drugiej Wojny Światowej, oficjalnie używaną walutą obowiązującą w państwie był lir włoski.

Dostępne nominały Nakfy

Nominały waluty Erytrei zmieniały się na przestrzeni lat. Zależało to głównie od aktualnie obowiązującej waluty i poziomu inflacji. Dzisiaj Nakfa występuje zarówno w monetach jak i banknotach. Jeśli chodzi o te pierwsze, dostępne nominały to 1, 5, 10, 25 i 50 centów, czyli wartości stosunkowo nieduże. Ich wykorzystanie wiąże się jednak z udogodnieniami praktycznymi. Monety są wykonane w całości ze specjalnej stali nierdzewnej, dopasowanej indywidualnie do każdego nominału. Występujące banknoty charakteryzuje raczej standardowa jak na dzisiejsze standardy wartość. W obiegu znajdują się wartości takie jak 1, 5, 10, 20, 50 i 100 nakf.


Zobacz inne waluty:


28.03.2017 05:46
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000