Nakfa – waluta Erytrei

Erytrea ERN nakfa

Nakfa to waluta Erytrei, niewielkiego państwa położonego w Afryce. Pod względem powierzchni jest ono na 101 miejscu na świecie. Erytreę zamieszkuje sześć i pół miliona osób. Poziom inflacji w 1016 roku wyniósł 11,8 procent. Kod ISO Nakfy to ERN. Popularny symbol to z kolei NFK. Za emisję waluty odpowiada tamtejszy bank centralny, występujący pod nazwą Bank Erytrei. Nakfa dzieli się na 100 centów. Zarówno banknoty jak i monety posiadają ciekawe grafiki i wzory, bezpośrednio nawiązujące do miejscowych tradycji, kultury i zwyczajów.

Historia

Waluta Erytrei została wprowadzona blisko dwadzieścia lat temu, jeszcze w poprzednim stuleciu, a mianowicie w 1997 roku. Tym samym zastąpiła używanego dotychczas etiopskiego birra. Nie była to jednak jedyna waluta, która występowała na przestrzeni lat w historii tego niewielkiego kraju. Gdy Erytrea pozostawała włoską kolonią, czyli bliżej ujmując pomiędzy 1885 rokiem a okresem drugiej Wojny Światowej, oficjalnie używaną walutą obowiązującą w państwie był lir włoski.

Dostępne nominały Nakfy

Nominały waluty Erytrei zmieniały się na przestrzeni lat. Zależało to głównie od aktualnie obowiązującej waluty i poziomu inflacji. Dzisiaj Nakfa występuje zarówno w monetach jak i banknotach. Jeśli chodzi o te pierwsze, dostępne nominały to 1, 5, 10, 25 i 50 centów, czyli wartości stosunkowo nieduże. Ich wykorzystanie wiąże się jednak z udogodnieniami praktycznymi. Monety są wykonane w całości ze specjalnej stali nierdzewnej, dopasowanej indywidualnie do każdego nominału. Występujące banknoty charakteryzuje raczej standardowa jak na dzisiejsze standardy wartość. W obiegu znajdują się wartości takie jak 1, 5, 10, 20, 50 i 100 nakf.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 28.03.2017,  00:00