KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Polski Nowy Złoty – polska waluta!

Polski Nowy Złoty – polska waluta!

Pieniądz jest jednym z symbolów niezależności państwa oraz władzy państwowej. Nic więc dziwnego, że dawni władcy dość często myśleli o własnej walucie, która jednocześnie mogłaby być wartościowym środkiem płatniczym we ... Czytaj całość
Zakładanie konta

Jak założyć konto walutowe?

Rachunek bankowy jest obecnie standardem i posiadają go praktycznie wszyscy. Z kontem walutowym bywa już różnie - wiele osób nie zakłada go ze względu na ukryte opłaty i niepewne warunki ... Czytaj całość

Ngultrum – waluta Królestwa Bhutan


Waluta Królestwa Bhutan

Waluta Królestwa Bhutan nazywa się ngultrum. I produkowana jest przez autorytet pieniężny zwany Narodową Mennicę Królewską, Królestwa Bhutan. Jeden ngultrum można podzielić na sto chhertum.

Krótka historia

Aż do roku 1789 na terenie Królestwa Bhutan krążył pieniądz bity przez mennice Indyjską Cooch Behar. Po tym okresie Królestwo Bhutan zaczęło produkować własne monety zwane chhertum, głównie pół uncjowe srebrne rupie. Srebrne i miedziane monety były jedynymi dostępnymi monetami, aż do 1929 roku, kiedy to zaczęły być bite pół uncjowe srebrne współczesne rupie, a po nich brązowe paisa w 1931 roku. Rupie pół uncjowe niklu zostały przedstawione społeczności w 1950 roku. W czasie gdy równolegle obok monet Królestwa Bhutan stosowane były i krążyły pieniądze Indyjskiej mennicy Cooch Behar, została wdrożona decymalizacja pieniądza w 1957 roku. Nadawane od tego momentu monety miały w sobie mieszankę miedziano-niklową. To sprawiało, że monety były nieco trwalsze.

Pieniądz Bhutanu dziś

Gdy rząd Bhutanu rozwijał swój system ekonomiczny we wczesnych latach sześćdziesiątych XX wieku, monetyzacja w 1968 doprowadziła do powstania Banku Centralnego Bhutanu. Następnie, gdy miały miejsce reformy sektora finansowego w 1974 roku jeden ngultrum został przedstawiony jako sto chhertum po raz pierwszy. Ngultrum Bhutanu zachował swoją pozycję na rynku walutowym w stosunku do Indyjskiej rupii i zachował ją do dzisiaj. Ministerstwo finansów zostało zaś zastąpione przez Królewską Mennicę Narodową Królestwa Bhutan. Niedługo po tym wyprodukowano pierwsze banknoty zwane Nu1, Nu5, Nu10 oraz Nu100, które funkcjonują do dziś w modyfikowanej przez rząd formie.


Zobacz inne waluty:


08.04.2017 10:12
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000