Istnieje zaledwie kilka lepszych od edukacji sposobów inwestowania pieniędzy. Jednak edukacja może kosztować więcej niż tylko materiały i wypłaty dla nauczycieli. Ile płaci się za najlepszych pedagogów i najpiękniejsze okoliczności do kształtowania swoich umiejętności?
„Jakość jest pamiętana długo po tym jak cena zostanie zapomniana” – Aldo Gucci
W średniowieczu szkolnictwo koncentrowało się w zakonach i klasztorach. Dopiero od końca XVIII wieku w państwach Starego Kontynentu zaczęły rozkwitać rożne systemy szkolnictwa. Jeśli chodzi o elitaryzm szkół średnich, jego źródeł warto poszukiwać na Wyspach Brytyjskich. To tam ukuto założenie, że szkoła tym bardziej elitarna im trudniej się do niej dostać, ale na elitarność szkoły wpływają oczywiście również:
- bogactwo zajęć podstawowych i dodatkowych,
- wyniki absolwentów oraz ich liczba, która dostaje się na najlepsze uniwersytety,
- cena, jaką trzeba zapłacić za czesne.
Dziś najbardziej elitarne szkoły znajdują się w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Japonii, ale sposób rekrutacji czy ceny w USA czy niektórych chińskich prowincjach też przypomina to, co już w XIX wieku promowali Brytyjczycy. Najdroższe szkoły zlokalizowane są w Szwajcarii, my wybraliśmy kilka placówek z całego świata, których czesne jest „dość” wysokie.
393 506,46 złotych za czesne i 12 817,50 złotych za rejestrację: La Rosey, Rolle, Szwajcaria*
Le Rosey w podupadłej posiadłości stworzył w 1880 roku Paul Carnal. Prestiż szkoły kwitł przez niezwykłe wydarzenia, obozy, wybitnie wykształconą kadrę pedagogów i innowacyjne metody nauczania. Po II wojnie światowej uczniowie z La Rosey odnoszą sukcesy m.in. w wioślarstwie, szkoła staje się koedukacyjna, młodzież może korzystać z wciąż unowocześnianego internatu i sal lekcyjnych. Obecnie szkołą zarządza piąty dyrektor generalny, całe nauczanie przebiega w dwóch językach (uczniowie wybierają dwa z czterech dostępnych), obiekt ma dwa baseny, dwie sale fitness, miejsce na jazdę konną i centrum żeglarskie. Kształcenie nastawione jest na indywidualne inicjatywy, uczy się tu prowadzenia grupy i zabierania głosu, poznać można różne kultury i nurty filozoficzne.
Koszt roczny (2021-2022 dla obecnych uczniów i ponownie zarejestrowanych): 92 100 CHF (płatne w dwóch transzach: do 1 maja 2021 – 61 400 CHF i 30 700 CHF do 1 stycznia 2022 r.)
Dodatkowo m.in.: bezzwrotna opłata rejestracyjna to 3 000 CHF, prywatne lekcje muzyki (jedna lekcja w tygodniu) 3 600 CHF, prywatna lekcja dowolnego przedmiotu to koszt od 100 do 120 CHF.
Oficjalna strona: https://www.rosey.ch/
140 000 franków za czesne za indywidualny program nauczania w Instituut dem Rosenberg, Sankt Gallen, Szwajcaria*
Zarządzający tą szkołą nazywają siebie „rzemieślnikami edukacji”. Instytut nastawia się nie tylko na naukę i kształcenie indywidualne, ale również rozwój osobisty wykraczający daleko poza tradycyjną edukację. Szkoła istnieje od 1889 roku i kształci osoby w wieku od sześciu do 18 lat. Rekrutacja zaczyna się od oceny wysłanego do szkoły zgłoszenia, później następuje rozmowa kwalifikacyjna i egzamin. Szkoła nie otrzymuje dotacji rządowych ani nie przyjmuje darowizn, dlatego program stypendialny jest bardzo ograniczony.
Koszt roczny: 93 000 CHF (opłata podstawowa), +47 000 CHF (średnie indywidualne czesne)
Oficjalna strona: https://instrosenberg.ch/
81 437,93 złotych czesnego w Hurtwood House, Holmbury St Mary, Dorking, Surrey, Wielka Brytania
Szkoła Hurtwood House istnieje od lat 70. ubiegłego wieku i chce uchodzić za najbardziej ekscytującą szkołę w Anglii. Jej kampus zlokalizowany jest w malowniczych, wiejskich okolicach, ale uczniowie mają możliwość w weekendy zwiedzać Londyn oraz jego okolice. Rekrutację radzi się tu rozpocząć na rok przez spodziewanym początkiem nauki. Bloki przedmiotów dzieli się w szkole na: biznes i handel, sztuki kreatywne i sceniczne, nauki humanistyczne i język oraz nauki ścisłe. O tym, w którym bloku uczyć się będzie młodzież zależy wynik egzaminu i rozmowy kwalifikacyjnej.
Koszt roczny: 15 171 £ za semestr (pensjonariusz), 10 113 £ za semestr (uczeń dzienny)
Oficjalna strona: https://www.hurtwoodhouse.com/
332 928,00 złotych za czesne w Shortridge Academy, Milton, USA
Terapeutyczna szkoła średnia w Milton, której wyróżnikiem jest koncentrowanie się na dobrym psychicznym samopoczuciu swoich uczniów oraz zindywidualizowanym podejściu opracowanym dzięki konsultacjom z doradcami. Szkołę stworzył Adam Rainer, który pierwszych uczniów powitał jesienią 2002 roku. Poza bogatym programem dydaktycznym, nauka w Shortridge Academy obejmuje również zajęcia budujące społeczną wrażliwość i kształcące umiejętności praktyczne.
Koszt roczny: do 85 000 USD (maksymalne czesne ze wszystkimi opłatami), 2 500 USD (opłata rejestracyjna)
Oficjalna strona: https://www.shortridgeacademy.com/
317 659,20 złotych czesnego w Appleby College, Oakville, Ontario, Kanada
Appleby College to prawdopodobnie najbogatsza niezależna szkoła na terytorium Kanady. Powstała w 1911 roku i kształci uczniów od gimnazjum (klasa 7-8) przez licealistów (klasa 12) aż po osoby dorosłe. W najmłodszych klasach kładzie się tu nacisk na ciepłe wspierające środowisko, w wyższych na pracę nad umiejętnościami oraz ich wykorzystanie w międzynarodowym środowisku współpracy międzyszkolnej. Młodzież ma możliwość odbycia stażu w międzynarodowych korporacjach oraz rodzinnych firmach z terenów Kanady. Założycielom przyświeca cel w postaci kształtowania liderów o silnym charakterze, którzy będą mieli pozytywny wpływ na społeczności, w których działają.
Koszt roczny: 81 110 USD (całkowite czesne dla pensjonariuszy obcokrajowców), 74 820 USD (całkowite czesne dla pensjonariuszy, obywateli Kanady)
Oficjalna strona: https://www.appleby.on.ca/
——
Kursy walut zaprezentowane w artykule pochodzą z dnia 27.08 (godz. 15:31)
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.