Peso – waluta Kolumbii

Czym wyróżnia się peso kolumbijskie?

Kolumbia jest krajem położonym w Ameryce Południowej. Graniczy z Wenezuelą, Brazylią, Peru, Ekwadorem oraz Panamą. Walutą, którą można tam spotkać, jest peso kolumbijskie. Jej symbolem jest $. Przy okazji warto wiedzieć, że jeden peso równa się stu centavo.

Historia peso kolumbijskiego

Peso kolumbijskie zostało wprowadzone w 1837 roku w Kolumbii. Wcześniejszą walutą był real. Osiem reali otrzymało wtedy wartość jednego peso kolumbijskiego. Pierwsza zmiana nastąpiła w 1871 roku, kiedy nastąpiło przewartościowanie peso i wtedy też jeden peso było już równe dziesięciu reali. Z kolei po 1888 roku nastąpił mały kryzys związany z kolumbijską walutą, a wynikało to przede wszystkim z powodu wysokiego kosztu druku banknotów. W 1915 roku nastąpiła pewna zmiana, gdyż wprowadzono walutę peso oro i miała ona sto razy większą wartość, niż stare peso. Dopiero w 1993 roku postanowiono zrezygnować ze słowa oro.

Kilka słów o monetach i banknotach w Kolumbii

W Kolumbii można spotkać się z monetami o nominałach: 20, 50, 100, 200, 500 pesos. Poza tym dostępne są oczywiście banknoty, dlatego warto zwrócić uwagę na ich wartości oraz stronę wizualną. Tym bardziej że zostały one zmienione w 2016 roku. Oto one:

– 2 000 – ma kolor niebieski i przedstawia Débore Arango,
– 5 000 – ma kolor kawowy i przedstawia José Asunción Silve,
– 10 000 – ma kolor czerwony i przedstawia Virginie Gutiérrez de Pineda,
– 20 000 – ma kolor pomarańczowy i przedstawia Alfonso Lópeza Michelsen,
– 50 000 – ma kolor fioletowy i przedstawia Gabriela Garcíe Márquez’a,
– 100 000 – ma kolor zielony i przedstawia Carlosa Llerasa Restrepo.

Waluta kolumbijska – ciekawostki

Trwają dyskusje kolumbijskiego rządu związane ze zmianą wartości pesos. Nowy peso byłby wtedy warty tysiąc starych pesos. Tym samym zmniejszyłoby to nominały na banknotach. Jednak wiązałoby się to z kolejnymi zmianami związanymi z drukowaniem pieniędzy i dużymi kosztami.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 13.05.2017,  00:00