KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

skarbówka, blokada konta

Skarbówka będzie mogła zablokować konto bankowe

Nowa propozycja przygotowana przez Ministerstwo Finansów w teorii ma wspomóc w walce z nieuczciwymi właścicielami firm wyłudzającymi VAT. W praktyce może się jednak przyczynić do poważnych problemów uczciwych przedsiębiorców.   ... Czytaj całość

Młodzi wizjonerzy, których warto obserwować

Wielkie pomysły często rodzą się niespodziewanie i w pierwszej chwili mogą wydawać się abstrakcyjne, jednak to właśnie osoby, które uwierzą w szansę na ich powodzenie odnoszą prawdziwy sukces. ... Czytaj całość

Peso – waluta Kolumbii


Czym wyróżnia się peso kolumbijskie?

Kolumbia jest krajem położonym w Ameryce Południowej. Graniczy z Wenezuelą, Brazylią, Peru, Ekwadorem oraz Panamą. Walutą, którą można tam spotkać, jest peso kolumbijskie. Jej symbolem jest $. Przy okazji warto wiedzieć, że jeden peso równa się stu centavo.

Historia peso kolumbijskiego

Peso kolumbijskie zostało wprowadzone w 1837 roku w Kolumbii. Wcześniejszą walutą był real. Osiem reali otrzymało wtedy wartość jednego peso kolumbijskiego. Pierwsza zmiana nastąpiła w 1871 roku, kiedy nastąpiło przewartościowanie peso i wtedy też jeden peso było już równe dziesięciu reali. Z kolei po 1888 roku nastąpił mały kryzys związany z kolumbijską walutą, a wynikało to przede wszystkim z powodu wysokiego kosztu druku banknotów. W 1915 roku nastąpiła pewna zmiana, gdyż wprowadzono walutę peso oro i miała ona sto razy większą wartość, niż stare peso. Dopiero w 1993 roku postanowiono zrezygnować ze słowa oro.

Kilka słów o monetach i banknotach w Kolumbii

W Kolumbii można spotkać się z monetami o nominałach: 20, 50, 100, 200, 500 pesos. Poza tym dostępne są oczywiście banknoty, dlatego warto zwrócić uwagę na ich wartości oraz stronę wizualną. Tym bardziej że zostały one zmienione w 2016 roku. Oto one:

– 2 000 – ma kolor niebieski i przedstawia Débore Arango,
– 5 000 – ma kolor kawowy i przedstawia José Asunción Silve,
– 10 000 – ma kolor czerwony i przedstawia Virginie Gutiérrez de Pineda,
– 20 000 – ma kolor pomarańczowy i przedstawia Alfonso Lópeza Michelsen,
– 50 000 – ma kolor fioletowy i przedstawia Gabriela Garcíe Márquez’a,
– 100 000 – ma kolor zielony i przedstawia Carlosa Llerasa Restrepo.

Waluta kolumbijska – ciekawostki

Trwają dyskusje kolumbijskiego rządu związane ze zmianą wartości pesos. Nowy peso byłby wtedy warty tysiąc starych pesos. Tym samym zmniejszyłoby to nominały na banknotach. Jednak wiązałoby się to z kolejnymi zmianami związanymi z drukowaniem pieniędzy i dużymi kosztami.


Zobacz inne waluty:


13.05.2017 05:10
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000