KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

nawyki finansowe

10 nawyków finansowych, które należy wyrobić przed 30. rokiem życia

Dla jednych 30 lat to doskonały wiek, by żyć w myśl hasła “Carpe diem”, dla innych idealny moment na założenie rodziny, dla jeszcze innych - okres przygód i uczenia się ... Czytaj całość
Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Kryzysy finansowe są trwale wpisane w krajobraz krajowego rynku pieniężnego. Mogą wpłynąć na niego czynniki zewnętrzne (źle sterowana polityka finansowa czy niewydolność systemu finansowego) oraz wewnętrzne (cykl koniunkturalny). Nawet najbardziej ... Czytaj całość

Peso – waluta Kolumbii


Czym wyróżnia się peso kolumbijskie?

Kolumbia jest krajem położonym w Ameryce Południowej. Graniczy z Wenezuelą, Brazylią, Peru, Ekwadorem oraz Panamą. Walutą, którą można tam spotkać, jest peso kolumbijskie. Jej symbolem jest $. Przy okazji warto wiedzieć, że jeden peso równa się stu centavo.

Historia peso kolumbijskiego

Peso kolumbijskie zostało wprowadzone w 1837 roku w Kolumbii. Wcześniejszą walutą był real. Osiem reali otrzymało wtedy wartość jednego peso kolumbijskiego. Pierwsza zmiana nastąpiła w 1871 roku, kiedy nastąpiło przewartościowanie peso i wtedy też jeden peso było już równe dziesięciu reali. Z kolei po 1888 roku nastąpił mały kryzys związany z kolumbijską walutą, a wynikało to przede wszystkim z powodu wysokiego kosztu druku banknotów. W 1915 roku nastąpiła pewna zmiana, gdyż wprowadzono walutę peso oro i miała ona sto razy większą wartość, niż stare peso. Dopiero w 1993 roku postanowiono zrezygnować ze słowa oro.

Kilka słów o monetach i banknotach w Kolumbii

W Kolumbii można spotkać się z monetami o nominałach: 20, 50, 100, 200, 500 pesos. Poza tym dostępne są oczywiście banknoty, dlatego warto zwrócić uwagę na ich wartości oraz stronę wizualną. Tym bardziej że zostały one zmienione w 2016 roku. Oto one:

– 2 000 – ma kolor niebieski i przedstawia Débore Arango,
– 5 000 – ma kolor kawowy i przedstawia José Asunción Silve,
– 10 000 – ma kolor czerwony i przedstawia Virginie Gutiérrez de Pineda,
– 20 000 – ma kolor pomarańczowy i przedstawia Alfonso Lópeza Michelsen,
– 50 000 – ma kolor fioletowy i przedstawia Gabriela Garcíe Márquez’a,
– 100 000 – ma kolor zielony i przedstawia Carlosa Llerasa Restrepo.

Waluta kolumbijska – ciekawostki

Trwają dyskusje kolumbijskiego rządu związane ze zmianą wartości pesos. Nowy peso byłby wtedy warty tysiąc starych pesos. Tym samym zmniejszyłoby to nominały na banknotach. Jednak wiązałoby się to z kolejnymi zmianami związanymi z drukowaniem pieniędzy i dużymi kosztami.


Zobacz inne waluty:


13.05.2017 05:10
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000