Real – waluta Brazylii

Brazylijski real – co warto wiedzieć o walucie Brazylii?

Real jest walutą o stosunkowo długiej historii. Używany był już przez przybyłych na nowy ląd portugalskich osadników. Pierwsze reale zostały wprowadzone do biegu przez Holendrów w roku 1654 – kiedy to trwała okupacja północnej części kraju. Oficjalnie real stał się walutą Brazylii w roku 1690 i był nią aż do roku 1942. Wtedy to pojawiła się inna waluta o nazwie cruzeiro. Do reala wrócono jednak w 1994 roku, w czasie trwania prezydentury Itamara Franco. Zmiana ta miała na celu ustabilizowanie brazylijskiej gospodarki.

Denominacja cruzeiro i walka z inflacją

Zmiany przeprowadzone w roku 1994, zostały wymuszone przez hiperinflację, która pochłaniała pieniądze obywateli Brazylii. Aby jej zapobiec wprowadzono denominację obecnej waluty – cruzeiro i ustanowiono nową. Kurs reala brazylijskiego w 1994 roku ustalono na 1:1 w stosunku do amerykańskiego dolara. Niedługo potem wartość reala nawet przewyższała walutę Stanów Zjednoczonych, lecz wkrótce potem zaczął on gwałtownie spadać.

Monety i banknoty

Banknoty reala brazylijskiego występują w nominałach: R$1, R$2, R$5, R$10, R$20, R$50 i R$100. A awersie każdego z nich znajduje się obraz symbolizujący republikę. Na rewersie nominałów widnieją natomiast podobizny zwierząt charakterystycznych dla brazylijskiej fauny. Banknoty różnią się od siebie również kolorami.

Brazylijskie monety występują w nominałach: 1 centavo, 5 centavos, 10 centavos, 25 centavos, 50 centavos oraz R$1. Dotychczas wprowadzono dwie serie monet. Jedna z nich – bita w latach 1994-97 – wykonywana była ze stali nierdzewnej, nadal jest legalnym środkiem płatniczym, jednak powoli wycofuje się ją z obrotu. Druga produkowana od roku 1997 pokryta jest miedzią i mosiądzem.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 11.04.2017,  00:00