KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Media zagraniczne

Jak o nas piszą, tak nas widzą – Polska w oczach zagranicznych mediów

Zachodni dziennikarze mają duży problem w pisaniu korespondencji z Polski - jesteśmy bardzo drażliwi na punkcie tematów politycznych, kultywujemy skomplikowaną historię a jednocześnie wykazujemy niezwykłe lenistwo w kwestiach samorządności. Nic Read more
Edukacja finansowa dziecka

Edukacja finansowa dziecka. Od czego zacząć?

Rozpoczął się wrzesień. To doskonały czas aby zastanowić się nad edukacją swoich dzieci. Również tą finansową...   Kursy językowe, nauka pływania, korepetycje - rodzice skłonni są zainwestować duże pieniądze w Read more

Real – waluta Brazylii


Brazylijski real – co warto wiedzieć o walucie Brazylii?

Real jest walutą o stosunkowo długiej historii. Używany był już przez przybyłych na nowy ląd portugalskich osadników. Pierwsze reale zostały wprowadzone do biegu przez Holendrów w roku 1654 – kiedy to trwała okupacja północnej części kraju. Oficjalnie real stał się walutą Brazylii w roku 1690 i był nią aż do roku 1942. Wtedy to pojawiła się inna waluta o nazwie cruzeiro. Do reala wrócono jednak w 1994 roku, w czasie trwania prezydentury Itamara Franco. Zmiana ta miała na celu ustabilizowanie brazylijskiej gospodarki.

Denominacja cruzeiro i walka z inflacją

Zmiany przeprowadzone w roku 1994, zostały wymuszone przez hiperinflację, która pochłaniała pieniądze obywateli Brazylii. Aby jej zapobiec wprowadzono denominację obecnej waluty – cruzeiro i ustanowiono nową. Kurs reala brazylijskiego w 1994 roku ustalono na 1:1 w stosunku do amerykańskiego dolara. Niedługo potem wartość reala nawet przewyższała walutę Stanów Zjednoczonych, lecz wkrótce potem zaczął on gwałtownie spadać.

Monety i banknoty

Banknoty reala brazylijskiego występują w nominałach: R$1, R$2, R$5, R$10, R$20, R$50 i R$100. A awersie każdego z nich znajduje się obraz symbolizujący republikę. Na rewersie nominałów widnieją natomiast podobizny zwierząt charakterystycznych dla brazylijskiej fauny. Banknoty różnią się od siebie również kolorami.

Brazylijskie monety występują w nominałach: 1 centavo, 5 centavos, 10 centavos, 25 centavos, 50 centavos oraz R$1. Dotychczas wprowadzono dwie serie monet. Jedna z nich – bita w latach 1994-97 – wykonywana była ze stali nierdzewnej, nadal jest legalnym środkiem płatniczym, jednak powoli wycofuje się ją z obrotu. Druga produkowana od roku 1997 pokryta jest miedzią i mosiądzem.


Zobacz inne waluty:


11.04.2017 05:45
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000