KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Kurs euro – czas na spadek?

Patrząc na to, co w ostatnich tygodniach dzieje się na rynku walutowym, można odnieść wrażenie, że nic nie jest w stanie popsuć nastrojów wokół euro. Ale czy na pewno?   Wspólna Read more
KNF - Komisja Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego – poznaj instytucję, która dba o Twoje bezpieczeństwo

Nie da się ukryć - banki nie są instytucjami charytatywnymi i chcą odnosić jak największe zyski. Skutkiem tego nie zawsze dostatecznie dbają o bezpieczeństwo swoich klientów, a nawet dopuszczają się Read more

Real – waluta Brazylii


Brazylijski real – co warto wiedzieć o walucie Brazylii?

Real jest walutą o stosunkowo długiej historii. Używany był już przez przybyłych na nowy ląd portugalskich osadników. Pierwsze reale zostały wprowadzone do biegu przez Holendrów w roku 1654 – kiedy to trwała okupacja północnej części kraju. Oficjalnie real stał się walutą Brazylii w roku 1690 i był nią aż do roku 1942. Wtedy to pojawiła się inna waluta o nazwie cruzeiro. Do reala wrócono jednak w 1994 roku, w czasie trwania prezydentury Itamara Franco. Zmiana ta miała na celu ustabilizowanie brazylijskiej gospodarki.

Denominacja cruzeiro i walka z inflacją

Zmiany przeprowadzone w roku 1994, zostały wymuszone przez hiperinflację, która pochłaniała pieniądze obywateli Brazylii. Aby jej zapobiec wprowadzono denominację obecnej waluty – cruzeiro i ustanowiono nową. Kurs reala brazylijskiego w 1994 roku ustalono na 1:1 w stosunku do amerykańskiego dolara. Niedługo potem wartość reala nawet przewyższała walutę Stanów Zjednoczonych, lecz wkrótce potem zaczął on gwałtownie spadać.

Monety i banknoty

Banknoty reala brazylijskiego występują w nominałach: R$1, R$2, R$5, R$10, R$20, R$50 i R$100. A awersie każdego z nich znajduje się obraz symbolizujący republikę. Na rewersie nominałów widnieją natomiast podobizny zwierząt charakterystycznych dla brazylijskiej fauny. Banknoty różnią się od siebie również kolorami.

Brazylijskie monety występują w nominałach: 1 centavo, 5 centavos, 10 centavos, 25 centavos, 50 centavos oraz R$1. Dotychczas wprowadzono dwie serie monet. Jedna z nich – bita w latach 1994-97 – wykonywana była ze stali nierdzewnej, nadal jest legalnym środkiem płatniczym, jednak powoli wycofuje się ją z obrotu. Druga produkowana od roku 1997 pokryta jest miedzią i mosiądzem.


Zobacz inne waluty:


11.04.2017 05:45
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000