Peso – waluta Kuby

Wszystko o peso kubańskim

Kuba jest unitarnym państwem umiejscowionym w Ameryce Środkowej. Jej walutą peso kubańskie (CUP), którego symbolem jest $ lub $MN. Na jednego peso przypada sto centavos.

Kilka słów o historii peso kubańskiego

Do Kuby peso zostało wprowadzone w 1857 roku. Zastąpiło wtedy poprzednią walutę — real. Wtedy też porównując te waluty, na jednego peso kubańskiego przypadło osiem reali. Dopiero w 1869 roku nastąpiło podzielenie tej waluty na sto centavos. W 1881 roku peso kubańskie było ściśle związane z dolarem amerykańskim i trwało to aż do 1960 roku. Wtedy to powiązano peso kubańskie z radzieckimi rublem. Toteż utrata wartości peso względem dolara amerykańskiego nastąpiła po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Co można znaleźć na banknotach kubańskiej waluty?

Na Kubie używane są monety o następującym nominale: 5¢, 20¢, 1$ i 3$. Oprócz tego dostępne są również banknoty o wartościach od jednego do tysiąca pesos. Oto ich bardziej szczegółowy opis:

– 1 peso – przedstawiający José Martí,
– 3 pesos – przedstawiający Ernesto Guevara,
– 5 pesos – przedstawiający Antonio Maceo,
– 10 pesos – przedstawiający Máximo Gómez’a,
– 20 pesos – przedstawiający Camilo Cienfuegos’a,
– 50 pesos – przedstawiający Calixto Garcíe Íñiguez’a,
– 100 pesos – przedstawiający Carlosa Manuela de Céspedes’a,
– 200 pesos – przedstawiający Franka País’a,
– 500 pesos – przedstawiający Ignacio Agramonte’a,
– 1 000 pesos – przedstawiający Julio Antonio Mella.

Kwestia dwóch walut w jednym państwie

Warto wiedzieć, że na Kubie można spotkać się z dwoma rodzajami walut. Podobnie sytuacja wygląda, choćby w Korei Północnej. W tym przypadku jedna waluta, czyli CUP przeznaczone jest do ludności zamieszkującej Kubę, a druga – CUC, wykorzystywana powinna być przez turystów. Co ciekawe lokalna waluta jest znacznie słabsza i wiąże się raczej bardziej z podstawowymi produktami. Z kolei CUC jest silniejsza i wiąże się bardziej z dobrami luksusowymi.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 06.05.2017,  00:00