KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

polski eksport

Znaczenie polskiego eksportu

W momencie, gdy jedno z największych państw członkowskich zadecydowało o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej, a sama idea istnienia związku gospodarczo-politycznego zaczęła być podważana, Polskie wyniki handlu zagranicznego pokazują, jak wielkie ... Czytaj całość

Tak mocnego złotego dawno nie było

W trakcie wtorkowej sesji średni kurs USD/PLN spadł do 3,95 , EUR/PLN wyniósł 4,26, natomiast w parze z frankiem złoty wyceniany był na 3,97. Przyczyn takiego zachowania należy upatrywać przede wszystkim ... Czytaj całość

Peso – waluta Kuby


Wszystko o peso kubańskim

Kuba jest unitarnym państwem umiejscowionym w Ameryce Środkowej. Jej walutą peso kubańskie (CUP), którego symbolem jest $ lub $MN. Na jednego peso przypada sto centavos.

Kilka słów o historii peso kubańskiego

Do Kuby peso zostało wprowadzone w 1857 roku. Zastąpiło wtedy poprzednią walutę — real. Wtedy też porównując te waluty, na jednego peso kubańskiego przypadło osiem reali. Dopiero w 1869 roku nastąpiło podzielenie tej waluty na sto centavos. W 1881 roku peso kubańskie było ściśle związane z dolarem amerykańskim i trwało to aż do 1960 roku. Wtedy to powiązano peso kubańskie z radzieckimi rublem. Toteż utrata wartości peso względem dolara amerykańskiego nastąpiła po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Co można znaleźć na banknotach kubańskiej waluty?

Na Kubie używane są monety o następującym nominale: 5¢, 20¢, 1$ i 3$. Oprócz tego dostępne są również banknoty o wartościach od jednego do tysiąca pesos. Oto ich bardziej szczegółowy opis:

– 1 peso – przedstawiający José Martí,
– 3 pesos – przedstawiający Ernesto Guevara,
– 5 pesos – przedstawiający Antonio Maceo,
– 10 pesos – przedstawiający Máximo Gómez’a,
– 20 pesos – przedstawiający Camilo Cienfuegos’a,
– 50 pesos – przedstawiający Calixto Garcíe Íñiguez’a,
– 100 pesos – przedstawiający Carlosa Manuela de Céspedes’a,
– 200 pesos – przedstawiający Franka País’a,
– 500 pesos – przedstawiający Ignacio Agramonte’a,
– 1 000 pesos – przedstawiający Julio Antonio Mella.

Kwestia dwóch walut w jednym państwie

Warto wiedzieć, że na Kubie można spotkać się z dwoma rodzajami walut. Podobnie sytuacja wygląda, choćby w Korei Północnej. W tym przypadku jedna waluta, czyli CUP przeznaczone jest do ludności zamieszkującej Kubę, a druga – CUC, wykorzystywana powinna być przez turystów. Co ciekawe lokalna waluta jest znacznie słabsza i wiąże się raczej bardziej z podstawowymi produktami. Z kolei CUC jest silniejsza i wiąże się bardziej z dobrami luksusowymi.


Zobacz inne waluty:


06.05.2017 07:53
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000