Płatność online
12 maja 2017,  00:00

Przyszłość płatności online

Internet jest integralną częścią naszego życia. Co czwarty polski internauta przyznaje, że ma połączenie z siecią przez całą dobę. Tam spędzamy czas wolny, pracujemy i robimy zakupy. Tam również przenosi się wiele dziedzin codziennego życia, dotąd związanych wyłącznie ze światem realnym. Jedną z nich jest właśnie obrót pieniędzmi.

 

Do przelewów internetowych i pay-by-link wszyscy już przywykli, podobnie jak do płatności kartą w markecie. Ponad połowa dokonywanych w naszym kraju zakupów online jest finalizowana właśnie za pomocą wirtualnych serwisów bankowych*. Nic więc dziwnego, że finansiści poszukują coraz skuteczniejszych rozwiązań, jeszcze bardziej ułatwiających przepływ pieniędzy w sieci. Niektóre z nich są wdrażane już teraz, inne zakrawają o odległą futurologię.

 

Karta płatnicza online

Nie różni się niczym od przelewu internetowego poza kwestią wyboru źródła gotówki. Dlaczego zatem eksperci widzą w niej środek płatniczy przyszłości? Głównie ze względu na wygodę użytkownika – wystarczy, że wpisze cztery ostatnie cyfry swojej karty, jej datę ważności, zatwierdzi transakcję i gotowe. Nie trzeba się logować do bankowego systemu ani oczekiwać na specjalne tokeny – serwis automatycznie pobierze kwotę z naszego konta.

Przyszłość: karty nie są zagrożone przez inne metody płatności, chociaż niektórzy zwracają uwagę na ich względnie dużą łatwość użycia przez osoby niepowołane. Ich głównym konkurentem jest BLIK.

 

E-portfel

To rozwiązanie działa z powodzeniem już od kilku lat. Wirtualny portfel to nic innego jak nasze własne miejsce w sieci do przechowywania pieniędzy. Podobnie jak w fizycznym portfelu, z wirtualnego możemy wydać tylko tyle, ile włożyliśmy. Brzmi trochę jak rachunek bankowy, ale różni się od niego w dwóch kwestiach: po pierwsze, pieniądze przekazywane z portfela do odbiorcy trafiają do niego natychmiast, niezależnie od odległości. Wszystko to da się załatwić zaledwie kilkoma kliknięciami. Najpopularniejsze z e-portfeli – PayPal czy Skrill mają tak wiele milionów użytkowników i tak mocną markę, że ryzyko ich wykorzystywania jest bardzo niewielkie.

Przyszłość: wygoda, prostota działania i wysoka funkcjonalność dają spore szanse e-portfelom na zdominowanie płatności w sieci.

 

BLIK

Ten format płatności dostępny jest od kilku lat i stale powiększa grono użytkowników. Zarówno przy transakcjach fizycznych jak i wirtualnych BLIK wykazuje jeden z najwyższych dostępnych obecnie systemów zabezpieczenia. Każda operacja posiada indywidualny, losowy token, wymaga zatwierdzenia pinem i autoryzacji. Świetnie sprawdza się to przy płatnościach online, ale w trakcie codziennych zakupów wiele osób jest zbyt leniwych na coś więcej, niż zbliżenie karty do czytnika. Siła BLIKa może stać się zarazem jego klęską.

Przyszłość: dopóki masowy odbiorca nie będzie stawiał bezpieczeństwa swoich pieniędzy ponad wygodę, dopóty takie metody płatności mają względnie małą szansę rozwoju.

 

Kryptowaluty

Jeszcze kilka lat temu płatność w bitcoinach była czystą fantastyką. Obecnie rządy Szwecji i Szwajcarii poważnie rozważają uzupełnienie fizycznego pieniądza emisją jego elektronicznego odpowiednika. Eksperci zwracają jednak uwagę na nowy czynnik, utrudniający taki krok – kryptowaluty są słabo rozumiane przez masowego odbiorcę. Państwa nie mają nad nimi kontroli, bo jako systemy rozproszone są podzielone na tysiące serwerów, co w znaczący sposób może wpływać na pozycje niektórych rządów. Wreszcie, forma prawna kryptowalut jest nadal nieustalona

Przyszłość: potencjał kryptowalut jest ogromny, ale wymaga dopracowania formy. Według specjalistów, jej wdrożenie zajmie około 5 najbliższych lat.

 

Sztuczna inteligencja

To w zasadzie zwieńczenie wszystkich form płatności wykorzystywanych przez człowieka, a nawet więcej – chodzi przecież o urządzenie, które za nas będzie pamiętało o zrobieniu zakupów, zapłaceniu za nie i dostarczeniu do domu. Brzmi jak historia rodem z prospektów serwisu AGD ale prace nad nią wciąż trwają, a jej algorytmy uruchomił w październiku 2016 Amazon GO pomagając w ten sposób klientom w wyborze zakupów. Co więcej, potencjał tego typu rozwiązań jest ogromny, bo światowy trend wykazuje rosnąca niechęć do wykonywania czynności, które mogą być zautomatyzowane.

Przyszłość: nie tak odległa jak by się mogło wydawać. Eksperci szacują ją na około 10 lat.

 

sprawdz-kalkulator

 

Rosnące znaczenie pieniądza wirtualnego powoduje, że z roku na rok przybywają nowe rozwiązania. Trudno ocenić, które z nich przyjmie się na dobre i wyznacza kolejne standardy. Jedno jest pewne – czeka nas wiele niespodzianek.

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *