Losowe wpisy

Dzień Dziecka

Dzień dziecka – jak sprawić dziecku frajdę i nie zbankrutować?

Tablet, rower, smartfon - rodzice prześcigają się w pomysłach, mających wywołać uśmiech na twarzy dziecka, równocześnie wywołując w sobie obawy o stan środków na koncie. Czy można jeszcze uszczęśliwić pociechę Read more
Polacy za granicą

Czy Polonia w Wielkiej Brytanii ma powody do obaw?

Według danych GUS w 2015 roku szacunkowa liczba mieszkańców Polski, przebywających tymczasowo poza jej granicami wzrosła o 3,3%. W związku z powyższym zasób imigracyjny Polaków pod koniec omawianego roku wyniósł Read more

Zagraniczne zakupy – czy wciąż są popularne?


Osobom żyjącym na przełomie wieków zapewne nieobce były wyjazdy poza granice kraju w celach nie stricte turystycznych, a zakupowych. Duża popularnością cieszyły się przede wszystkim sklepy znajdujące się u zachodnich sąsiadów. Według najnowszego raportu opublikowanego przez GUS okazje się, że znacznie więcej pieniędzy niż wywozimy z kraju – zostaje do niego przywożone.

 

Wyjazdy na zagraniczne zakupy mogą wydawać się nadmierną rozrzutnością. Wbrew pozorom wiele osób decyduje się przekroczyć granicę z powodu… oszczędności. Z analizy Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego ruchu granicznego  oraz wydatków cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą wynika, że ta forma robienia zakupów wciąż cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród obcokrajowców.

 

Dlaczego Polska?

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że w ostatnim kwartale 2016 roku aż 67% ogółu przyjazdów do naszego kraju związanych było właśnie z zakupami. Dla porównania podróżujący Polacy bardziej skupiali się podczas swoich wyjazdów na wypoczynku (ok. 40% wydatków), a tylko 32% wyjeżdżało w celach zakupowych. W raporcie nie zaznaczono co prawda jakie produkty przykuwały uwagę osób przemieszczających się w obszarze wewnętrznych granic UE, wiadomo jednak, że podróżni z zewnątrz najchętniej nabywali w Polsce materiały przeznaczone do budowy, remontu oraz konserwacji domów, sprzęt RTV i AGD oraz części i akcesoria związane ze środkami transportu.

Kto zostawił w Polsce swoją pensję?

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że Polak w IV kwartale 2016 roku – biorąc pod uwagę granicę lądową – największą część swojej wypłaty zostawiał u zachodniego sąsiada – 60,9%, następnie w Czechach – 20%, Słowacji – 11,9% , Litwie – 2,7%, w Rosji i Ukrainie po 1,8% oraz Białorusi 0,8%. Dla porównania w Polsce do portfela najchętniej sięgali konsumenci przekraczający granicę Niemiec – 39,5%, Ukrainy -28,1%, Czech -11,2%, Białorusi -7,7%, Słowacji – 7,3%, Litwy 4,5% i Rosji -1,6%. Ruch graniczny z tym krajem został mocno ograniczony w związku z  zawieszeniem umowy o małym ruchu granicznym.

Cudzoziemcy przybywający na teren Polski szacunkowo zwiększyli swoje wydatki o 3,8%  w porównaniu do roku ubiegłego. Polacy – nierezydenci – wydali natomiast 2,0% więcej. Można się więc spodziewać, że mimo popularności sklepów internetowych podróże zagraniczne w celach zakupowych wciąż będą cieszyły się dużą popularnością.

 

sprawdz-kalkulator


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

05.04.2017 15:37
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000