Rial – waluta Kataru

Czym charakteryzuje się waluta najbogatszego narodu na świecie?

Zgodnie ze statystykami Katar jest uważany za najbogatszy naród świata. Dlatego też warto wiedzieć więcej na temat jego waluty, którą jest rial katarski. Jej symbolem jest QR, a przy wymianie jeden rial jest wart tyle, co sto dirhamów.

Historia katarskiej waluty

Do roku 1966 katarską walutą były rupie indyjskie. Jednak ze względu na przemiany (dewaluacja), które zaszły w tym roku w Indiach, postanowiono wprowadzić inną walutę. Na samym początku wybór padł na saudi rial, jednak już po kilku miesiącach zrezygnowano z tej waluty. Pierwszą autonomiczną walutę katarską wprowadzono w 1973 roku.

Czym charakteryzują się katarskie banknoty?

Katarska waluta może poszczycić się banknotami o wartości 1, 5, 10, 50, 100 i 500 riali. Tak naprawdę wszystkie banknoty są do siebie stosunkowo podobne, przynajmniej jeśli chodzi o awers. Odróżnia je przede wszystkim barwa oraz wielkość. Tak więc można na nich znaleźć dwie szable skrzyżowane ze sobą, pomiędzy którymi widnieje morze, na którym z kolei płynie żaglowiec, a kawałek dalej od niego znajduje się wyspa z palmą. Ten obraz to oczywiście godło Kataru. Oprócz niego widoczne są również różnie skomponowane arabeski. Poza tym wszelkie napisy na przodzie napisane są alfabetem łacińskim. Na drugiej stronie można znaleźć różne elementy nawiązujące do Kataru jak na przykład budynki architektoniczne, istotne miejsca lub też zwierzęta. Tak, więc w przypadku, choćby 500 riali, można dostrzec słynny pałac znajdujący się w Doha, czyli Amri Diwan. Oprócz niego widoczna jest głowa sokoła spoglądająca w jego kierunku.

Jak zabezpieczony jest rial katarski?

Katarskie banknoty zabezpieczone są w różny sposób. Wszystko zależy od nominału. Tak więc na przykład 1, 5 oraz 10 riali wyposażone są w specjalną pionową, metalową nitkę. Można dostrzec ją na frontowej stronie. W przypadku banknotu 50 riali zastosowana została pionowa taśma z hologramem i głową sokoła.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 30.04.2017,  00:00