KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

korona norweska, NOK, waluta Norwegii, Ekantor.pl

Korona norweska – ile kosztuje NOK i życie w Norwegii?

Norwegia ropą stoi. Od kiedy w 1967 roku ruszyły prace wydobywcze kraj zmienił się z protestanckiej prowincji w jedno z najdroższych państw Europy. A korona norweska trafiła do czołówki najczęściej Read more
blog, płatność, wymiana walut, karta walutowa, karta wielowalutowa, Ekantor.pl

Karta debetowa, walutowa, wielowalutowa- czym płacić w podróży, by nie przepłacić?

Porównywanie ofert wakacyjnych potrafi przyprawić o zawrót głowy, a przecież to dopiero początek dylematów, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Jednym z nich jest wybranie takiego środka płatności, który będzie nie Read more

Rial – waluta Kataru


Czym charakteryzuje się waluta najbogatszego narodu na świecie?

Zgodnie ze statystykami Katar jest uważany za najbogatszy naród świata. Dlatego też warto wiedzieć więcej na temat jego waluty, którą jest rial katarski. Jej symbolem jest QR, a przy wymianie jeden rial jest wart tyle, co sto dirhamów.

Historia katarskiej waluty

Do roku 1966 katarską walutą były rupie indyjskie. Jednak ze względu na przemiany (dewaluacja), które zaszły w tym roku w Indiach, postanowiono wprowadzić inną walutę. Na samym początku wybór padł na saudi rial, jednak już po kilku miesiącach zrezygnowano z tej waluty. Pierwszą autonomiczną walutę katarską wprowadzono w 1973 roku.

Czym charakteryzują się katarskie banknoty?

Katarska waluta może poszczycić się banknotami o wartości 1, 5, 10, 50, 100 i 500 riali. Tak naprawdę wszystkie banknoty są do siebie stosunkowo podobne, przynajmniej jeśli chodzi o awers. Odróżnia je przede wszystkim barwa oraz wielkość. Tak więc można na nich znaleźć dwie szable skrzyżowane ze sobą, pomiędzy którymi widnieje morze, na którym z kolei płynie żaglowiec, a kawałek dalej od niego znajduje się wyspa z palmą. Ten obraz to oczywiście godło Kataru. Oprócz niego widoczne są również różnie skomponowane arabeski. Poza tym wszelkie napisy na przodzie napisane są alfabetem łacińskim. Na drugiej stronie można znaleźć różne elementy nawiązujące do Kataru jak na przykład budynki architektoniczne, istotne miejsca lub też zwierzęta. Tak, więc w przypadku, choćby 500 riali, można dostrzec słynny pałac znajdujący się w Doha, czyli Amri Diwan. Oprócz niego widoczna jest głowa sokoła spoglądająca w jego kierunku.

Jak zabezpieczony jest rial katarski?

Katarskie banknoty zabezpieczone są w różny sposób. Wszystko zależy od nominału. Tak więc na przykład 1, 5 oraz 10 riali wyposażone są w specjalną pionową, metalową nitkę. Można dostrzec ją na frontowej stronie. W przypadku banknotu 50 riali zastosowana została pionowa taśma z hologramem i głową sokoła.


Zobacz inne waluty:


30.04.2017 10:35
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000