KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Podróże śladami literatury

Podróż śladami bohaterów powieści Zafóna, Browna i Larssona

Początek jesieni to doskonały czas na odbywanie podróży. Zwłaszcza tych literackich. A w tym roku będzie w czym wybierać. Niebawem na półki księgarni trafią kontynuacje bestsellerowych powieści Carlosa Ruiza Zafóna, Read more
dyrektor finansowy

Rola dyrektora finansowego w małym i średnim przedsiębiorstwie

Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ma dominującą rolę w kształtowaniu obecnej gospodarki, zarówno tej europejskiej, jak i krajowej. Według danych GUS (stan na 2013 r.) w Polsce działa 1,77 Read more

Ringgit – waluta Malezji


Malezja MYR ringgit malezyjski

Ringgit to jednostka monetarna obowiązująca w Malezji. Dzieli się na 100 senów. Waluta jest oznaczana kodem MYR oraz symbolem MR.

Historia ringgita malezyjskiego

W 1967 roku ringgit zastąpił w Malezji dolara malajskiego, a także brytyjskiego Borneo. Ten drugi powszechnie nazywany był właśnie ringgitem. W języku malezyjskim słowo to oznacza „poszarpany”, co nawiązuje do charakterystycznych, ząbkowanych brzegów dolarów hiszpańskich, regularnie używanych w portugalskiej kolonii w XVI oraz XVII wieku. Waluta do 1975 roku funkcjonowała pod dwiema obowiązującymi nazwami. W języku malajskim znana była jako ringgit i sen, natomiast w języku angielskim nazywano ją po prostu dolarem i centem. Aktualnie dopuszczone do obiegu monety występują w standardowych nominałach o wartości 5, 10, 20 i 50 senów. Natomiast obowiązujące w Malezji banknoty mogą mieć nominały warte 1, 5, 10, 50 oraz 100 ringgitów. Bankiem centralnym odpowiedzialnym za walutę jest Bank Negara Malaysia.

Wygląd malezyjskich banknotów.

Awers każdego banknotu ozdobiony jest podobizną Tuanku Abdul Rahmana, czyli pierwszego króla Malezji. Pieniądze różnią się rewersami oraz kolorystyką. Obecnie obowiązuje czwarta seria banknotów, która wypuszczona została w 2012 roku. Niebieski banknot o nominale 1RM przedstawia tradycyjny malezyjski instrument, Wau Bulan. Na zielonym banknocie 5RM widnieje dzioborożec żałobny, ptak spotykany na m.in. Półwyspie Malajskim. 10RM posiada czerwoną kolorystykę, a jego rewers zdobi miejscowa roślina zwana bukietnicą. Pomarańczowy nominał 20RM zdobiony jest parą malezyjskich żółwi morskich. Turkusowy banknot 50RM przedstawia palmę olejowca gwinejskiego. Natomiast 100RM charakteryzuje się fioletową kolorystyką oraz grafiką obrazującą górę Kinabalu, będącą najwyższym szczytem nie tylko Malezji, ale również całego Archipelagu Malajskiego.


Zobacz inne waluty:


06.06.2017 06:50
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000