Ringgit – waluta Malezji

Malezja MYR ringgit malezyjski

Ringgit to jednostka monetarna obowiązująca w Malezji. Dzieli się na 100 senów. Waluta jest oznaczana kodem MYR oraz symbolem MR.

Historia ringgita malezyjskiego

W 1967 roku ringgit zastąpił w Malezji dolara malajskiego, a także brytyjskiego Borneo. Ten drugi powszechnie nazywany był właśnie ringgitem. W języku malezyjskim słowo to oznacza „poszarpany”, co nawiązuje do charakterystycznych, ząbkowanych brzegów dolarów hiszpańskich, regularnie używanych w portugalskiej kolonii w XVI oraz XVII wieku. Waluta do 1975 roku funkcjonowała pod dwiema obowiązującymi nazwami. W języku malajskim znana była jako ringgit i sen, natomiast w języku angielskim nazywano ją po prostu dolarem i centem. Aktualnie dopuszczone do obiegu monety występują w standardowych nominałach o wartości 5, 10, 20 i 50 senów. Natomiast obowiązujące w Malezji banknoty mogą mieć nominały warte 1, 5, 10, 50 oraz 100 ringgitów. Bankiem centralnym odpowiedzialnym za walutę jest Bank Negara Malaysia.

Wygląd malezyjskich banknotów.

Awers każdego banknotu ozdobiony jest podobizną Tuanku Abdul Rahmana, czyli pierwszego króla Malezji. Pieniądze różnią się rewersami oraz kolorystyką. Obecnie obowiązuje czwarta seria banknotów, która wypuszczona została w 2012 roku. Niebieski banknot o nominale 1RM przedstawia tradycyjny malezyjski instrument, Wau Bulan. Na zielonym banknocie 5RM widnieje dzioborożec żałobny, ptak spotykany na m.in. Półwyspie Malajskim. 10RM posiada czerwoną kolorystykę, a jego rewers zdobi miejscowa roślina zwana bukietnicą. Pomarańczowy nominał 20RM zdobiony jest parą malezyjskich żółwi morskich. Turkusowy banknot 50RM przedstawia palmę olejowca gwinejskiego. Natomiast 100RM charakteryzuje się fioletową kolorystyką oraz grafiką obrazującą górę Kinabalu, będącą najwyższym szczytem nie tylko Malezji, ale również całego Archipelagu Malajskiego.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 06.06.2017,  00:00