Dolar mocniejszy (komentarz walutowy 10.05.2017)

Środowa sesja przynosi kolejne zmagania w głównej parze walutowej. Doprowadza to do dalszego osłabienia euro, którego poniedziałkowe maksimum sięgnęło 1,10 USD. Ostudzenie emocji związanych z wyborami sprawiło, że rynek z coraz większą uwagą śledzi informacje z USA.

 

Dwa banki centralne

W czasie, gdy rynek zastanawia się nad najbliższą decyzją FOMC, dziś słowo zabrał prezes europejskiego banku centralnego – Mario Draghi. Nie zdołał on jednak znacząco wpłynąć na relację w głównej parze walutowej. Euro odnotowało kolejny spadek względem dolara, wymazując w ten sposób wzrost do jakiego doszło wczoraj wieczorem. W najbliższych dniach inwestorzy skupiać się będą przede wszystkim nad prawdopodobieństwem czerwcowej podwyżki w USA. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,08.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR słabsze również w parze ze złotym

Osłabienie euro dało się dziś zauważyć również w jego parze z polską walutą. Kurs tej pary pokonał dziś wartość 4,22. Do końca tygodnia kalendarz makro dla strefy euro prezentuje się skromnie. W piątek inwestorzy zapoznają się co prawda z danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej, ale nie powinny one wywołać większego poruszenia. Tym bardziej, że w tym czasie rynek zapozna się z kluczowymi informacjami dotyczącymi amerykańskiej gospodarki. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,21 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Fed znów na uwadze

Złotemu wciąż daleko do minimów zaprezentowanych w poniedziałek, a to za sprawą rozbudzonych oczekiwań, co do czerwcowej decyzji FOMC. Jeszcze na początku tygodnia polskiej walucie towarzyszyły emocje związane z wyborem Emmanuela Macrona na prezydenta Francji, jednak nie było to zaskoczeniem i inwestorzy szybko zmienili zainteresowanie. Teraz głównym tematem jest możliwość czerwcowej podwyżki w USA, a światło na tę kwestię mogą rzucić jutrzejsze dane. Dziś średni kurs dolara osiągnął wartość 3,87 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Siła złotego

Złoty  jest natomiast coraz silniejszy względem franka szwajcarskiego. W połowie tygodnia krajowy kalendarz danych nadal pozostaje pusty. Inwestorzy wyczekują piątkowych odczytów, kiedy to zostaną zaprezentowane informacje na temat inflacji. Wtedy też, choć dopiero wieczorem, agencja Moody’s poda ocenę ratingu Polski. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,85 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Przed wielkim dniem

Funt utrzymuje dziś wypracowaną w ostatnim czasie pozycję i wyczekuje na jutrzejszy pakiet danych. “Super czwartek” to również dzień kiedy BoE podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmian w tej kwestii. Uwagę zwrócą również odczyty świadczące o kondycji brytyjskiej gospodarki. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,01 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
10.05.2017
Katarzyna Orawczak