Losowe wpisy

Dźwignia finansowa

Ryzyko walutowe

Zawieranie transakcji w innej walucie, niż ta, którą posługujemy się na co dzień, może w pewnych sytuacjach nieść korzyści i przełożyć się na zyski. Jednak, nie zawsze tak być musi. ... Czytaj całość

Sknera – być czy nie być, czyli jak oszczędzać wydając pieniądze?

Pragniemy pieniędzy - nie ma co tego ukrywać - ale równocześnie boimy się, że odkładając każdą złotówkę życie ucieknie nam przez palce. Nie można tego wykluczyć. Coraz modniejsze staje się ... Czytaj całość

Z czego wynika zmienność rat w kredytach walutowych?


Kredyty w obcej walucie wciąż są bardzo popularne, choć prawdziwy boom na tego rodzaju kredyty przypadł na lata 2005-2007, kiedy Polacy chętnie zaciągali kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. Jego kurs był przez lata stabilny, a oprocentowanie obowiązujące w Szwajcarii niższe, niż dla kredytu w złotówkach.

Po wahaniach na rynkach finansowych kurs franka wzrósł, czego konsekwencją był również wzrost raty kredytu. Zmienność kursów walut sprawia, że kredyt w obcej walucie zawsze wiąże się z ryzykiem. Przy korzystnych kursach walut może być jednak bardzo opłacalny. Decyzja zawsze należy do kredytobiorcy.

Rzeczywisty kredyt walutowy

Pierwszym rodzajem kredytu jest rzeczywisty kredyt walutowy, który przyznawany i spłacany jest w obcej walucie. Pomijany jest tutaj etap zakupu od banku walut po kursie sprzedaży.

Denominowany kredyt walutowy

Częściej można spotkać się z denominowanym kredytem walutowym. Waluta obca, w której przyznawany jest kredyt, traktowana jest tylko jako punkt odniesienia. Rata spłacana jest po przeliczeniu na złotówki według obowiązującego kursu walutowego. Jego zmienność sprawia, że również wysokość rat nieustannie zmienia się. Może być ona zarówno niższa, jak i wyższa.

Ryzyko walutowe

Zależność wysokości rat kredytu od wahań kursu walutowego jest jednocześnie wadą i zaletą tego rodzaju zobowiązania. Warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj w umowie z bankiem mamy zapis o możliwości przewalutowanie kredytu z waluty obcej na złotówki, co zmniejsza skutki dużych różnic kursowych. Co ciekawe, w większości przypadków zmiana waluty kredytu na złotówki jest nieopłacalna – w obecnym momencie kurs złotówki sprawia, że bardziej korzystne jest przeanalizowanie rynku i zaciągnięcie kredytu w jednej z walut obcych.

Spread

Spread to określenie na różnicę między kursem sprzedaży, a ceną kupna walut. Jego wartość to zazwyczaj kilka procent. Przy udzielaniu kredytów walutowych banki przeliczają kredyt na podstawie kursu kupna waluty obcej, natomiast przy spłacie brany jest pod uwagę dzienny kurs sprzedaży. Kiedy transakcja jest bezkosztowa? Jeśli spread wynosi 0 – wtedy nikt nie traci na przeliczeniu. Niestety takich transakcji się nie spotyka. Jedyną najkorzystniejszą metodą na zminimalizowanie kosztów przy kredycie zaciągniętym w walucie obcej jest wymiana walut w kantorze internetowym, który ma zawsze dużo lepsze spready niż bank.


20.02.2016 15:00
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000