KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

rubel, waluta, Rosja, Ekantor.pl

Rubel – wszystko co trzeba wiedzieć

Rosyjski rubel nie należy do grona najmocniejszy walut świata. Kryzysy polityczne ostatnich lat dały mu się mocno we znaki a nawet wcześniej nie był pieniądzem dominującym na rynkach finansowych. Jednak Read more
Wypłata, złotówki

Utracona nadzieja na wyższe pensje. Podwyżek jednak nie będzie?

Zarobki wyższe o 25-30%, prostsze zasady rozliczania podatku, obniżenie stawki ZUS. Nowa propozycja mająca podnieść wypłaty Polaków brzmiała niemalże jak bajka. I najprawdopodobniej bajką pozostanie.   Obecnie ponad 60 Read more

Rubel – waluta Białorusi


Białoruś BYR rubel

Rubel jest walutą między innymi Białorusi. Zatwierdzony w obiegu od roku 1992, kiedy to Republika Białorusi odzyskała niepodległość. Wcześniej do roku 2000 według oznaczeń ISO scharakteryzowany został jako BYB. Następnie jeszcze do czerwca 2016 roku oznaczany był BYR. Obecnie zamieniono nazewnictwo na BYN. Jeden rubel białoruski to sto kopiejek.

Niedawna przeszłość

W 1992 roku, kiedy to wprowadzono po raz pierwszy banknoty, miały one nominał pięćdziesięciu kopiejek i jeden, trzy, pięć, dziesięć, pięćdziesiąt i sto rubli. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwsze banknoty, mimo że Republika Białoruska była już niepodległym państwem miały wartość dziesięciu rubli państw byłego związku radzieckiego. Następne serie banknotów, jeszcze przed pierwszą dużą falą inflacyjną oznaczano grafikami najpopularniejszych budowli oraz miast należących do Republiki Białorusi. Gdy nadeszła fala inflacyjna faktem stała się potrzeba stworzenia nowych banknotów, których wartości liczbowe wynosiły nawet setki tysięcy i milionów rubli. Cechowały je podobne, ozdobne grafiki, jak te użyte wcześniej.

Nowa waluta

Pierwszego stycznia 2000 roku prezydent Aleksander Łukaszenka przeprowadził denominacje. Polegała ona na zmianie wartości oznaczeń poprzez anulowanie trzech ostatnich zer. Następnie w roku 2005 planowano zastąpienia waluty Republiki Białoruskiej rublem rosyjskim. Miano w ten sposób utworzyć unię monetarną. W wyniku nieudanych negocjacji cały projekt został zawieszony. Pierwszego lipca 2016 roku do dyspozycji narodu zostały oddane po raz pierwszy monety i nowo zdenominowane banknoty. Monety wyprodukowano w ośmiu nominałach.


Zobacz inne waluty:


09.04.2017 08:18
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000