KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Darmowe konta osobiste

Darmowe konto osobiste. Zobacz, które banki nie wezmą od Ciebie pieniędzy

Banki w Polsce coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł przychodów. Tracą na tym klienci, ponieważ to oni obciążeni zostają częścią kosztów. Era darmowej bankowości powoli zaczyna się kończyć, jednak to nie ... Czytaj całość
Czym różnią się kantory internetowe i stacjonarne?

Czym różnią się kantory internetowe i stacjonarne?

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób korzysta z wymiany walut. Jest to konieczne jeśli spłacamy kredyt walutowy, wyjeżdżamy w podróż lub planujemy zagraniczne zakupy. W takich sytuacjach musimy skorzystać z ... Czytaj całość

Rubel – waluta Białorusi


Białoruś BYR rubel

Rubel jest walutą między innymi Białorusi. Zatwierdzony w obiegu od roku 1992, kiedy to Republika Białorusi odzyskała niepodległość. Wcześniej do roku 2000 według oznaczeń ISO scharakteryzowany został jako BYB. Następnie jeszcze do czerwca 2016 roku oznaczany był BYR. Obecnie zamieniono nazewnictwo na BYN. Jeden rubel białoruski to sto kopiejek.

Niedawna przeszłość

W 1992 roku, kiedy to wprowadzono po raz pierwszy banknoty, miały one nominał pięćdziesięciu kopiejek i jeden, trzy, pięć, dziesięć, pięćdziesiąt i sto rubli. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwsze banknoty, mimo że Republika Białoruska była już niepodległym państwem miały wartość dziesięciu rubli państw byłego związku radzieckiego. Następne serie banknotów, jeszcze przed pierwszą dużą falą inflacyjną oznaczano grafikami najpopularniejszych budowli oraz miast należących do Republiki Białorusi. Gdy nadeszła fala inflacyjna faktem stała się potrzeba stworzenia nowych banknotów, których wartości liczbowe wynosiły nawet setki tysięcy i milionów rubli. Cechowały je podobne, ozdobne grafiki, jak te użyte wcześniej.

Nowa waluta

Pierwszego stycznia 2000 roku prezydent Aleksander Łukaszenka przeprowadził denominacje. Polegała ona na zmianie wartości oznaczeń poprzez anulowanie trzech ostatnich zer. Następnie w roku 2005 planowano zastąpienia waluty Republiki Białoruskiej rublem rosyjskim. Miano w ten sposób utworzyć unię monetarną. W wyniku nieudanych negocjacji cały projekt został zawieszony. Pierwszego lipca 2016 roku do dyspozycji narodu zostały oddane po raz pierwszy monety i nowo zdenominowane banknoty. Monety wyprodukowano w ośmiu nominałach.


Zobacz inne waluty:


09.04.2017 08:18
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000