Rubel – waluta Białorusi

Białoruś BYR rubel

Rubel jest walutą między innymi Białorusi. Zatwierdzony w obiegu od roku 1992, kiedy to Republika Białorusi odzyskała niepodległość. Wcześniej do roku 2000 według oznaczeń ISO scharakteryzowany został jako BYB. Następnie jeszcze do czerwca 2016 roku oznaczany był BYR. Obecnie zamieniono nazewnictwo na BYN. Jeden rubel białoruski to sto kopiejek.

Niedawna przeszłość

W 1992 roku, kiedy to wprowadzono po raz pierwszy banknoty, miały one nominał pięćdziesięciu kopiejek i jeden, trzy, pięć, dziesięć, pięćdziesiąt i sto rubli. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwsze banknoty, mimo że Republika Białoruska była już niepodległym państwem miały wartość dziesięciu rubli państw byłego związku radzieckiego. Następne serie banknotów, jeszcze przed pierwszą dużą falą inflacyjną oznaczano grafikami najpopularniejszych budowli oraz miast należących do Republiki Białorusi. Gdy nadeszła fala inflacyjna faktem stała się potrzeba stworzenia nowych banknotów, których wartości liczbowe wynosiły nawet setki tysięcy i milionów rubli. Cechowały je podobne, ozdobne grafiki, jak te użyte wcześniej.

Nowa waluta

Pierwszego stycznia 2000 roku prezydent Aleksander Łukaszenka przeprowadził denominacje. Polegała ona na zmianie wartości oznaczeń poprzez anulowanie trzech ostatnich zer. Następnie w roku 2005 planowano zastąpienia waluty Republiki Białoruskiej rublem rosyjskim. Miano w ten sposób utworzyć unię monetarną. W wyniku nieudanych negocjacji cały projekt został zawieszony. Pierwszego lipca 2016 roku do dyspozycji narodu zostały oddane po raz pierwszy monety i nowo zdenominowane banknoty. Monety wyprodukowano w ośmiu nominałach.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 09.04.2017,  00:00