KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Praca

Kondycja rynku pracy problemem pracodawców

Rekordowo niska stopa bezrobocia, coraz większa ilość zatrudnionych osób i wzrost płac - takie informacje na temat sytuacji na polskim rynku pracy cieszą, jednak nie wszystkich. Coraz lepsze dane pogłębiają Read more
flaga UE, Unia Europejska

Brexit. Początek batalii

29 marca 2017 przejdzie do historii Wielkiej Brytanii jako dzień oficjalnego rozpoczęcia Brexitu. Theresa May podpisała list, rozpoczynający dwuletnią procedurę opuszczenia struktur UE przez ten kraj.    I się Read more

Rupia – waluta Malediwów


Malediwy MVR rupia

Rupia malediwska to waluta używana na Malediwach. Jedna jednostka rupii dzieli się na 100 lari. Waluta oznaczana jest kodem MVR.

Historia rupii malediwskiej

Na Malediwach jeszcze do XIII wieku stosowano w formie środka płatniczego wyłącznie muszle. Pierwsze monety wykonane ze srebra zaczęły być wprowadzane dopiero w na przełomie XVII i XVIII wieku. Już wtedy nazywano je lariami, które z czasem na stałe trafiły do obiegu. W 1947 roku na Malediwach ostatecznie wprowadzone zostały banknoty, które miały wartość 1, 2, 5 oraz 10 rupii. Banknoty o nominałach 50 i 100 rupii pojawiły się kilka lat później, w 1950 roku. Obecnie obowiązująca seria wypuszczona została w 1983 roku. Składa się z banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50 oraz 100 rupii, a także rzadziej używanego 500 rupii, który wprowadzony został w 1990 roku. W obiegu spotykane są również monety, najczęściej 50 lari, a także 1 i 2 rupie. Nieco rzadziej korzysta się z monet o nominale 5, 10 i 25 lari.

Nadruki na malediwskich banknotach

Na awersie wszystkich malediwskich banknotów znajduje się palma kokosowa. Nawiązuje ona do symbolu Maldives Monetary Authority, czyli centralnego banku Malediwów. Poszczególne banknoty różnią się między sobą kolorystyką, a także rewersem, który przedstawia różne malediwskie zwyczaje, tradycje oraz słynne budowle. Na fioletowym banknocie o nominale 5 rupii uwiecznione zostało rybołówstwo, a brązowa 10 rupii przedstawia codzienne życie na wyspie. 20 rupii posiada kolorystykę zbliżoną do indygo oraz wyróżnia się grafiką z widokiem na historyczny port. Na niebieskim banknocie 50-rupiowym widnieje targ ze straganami, natomiast zielona „stówka” przedstawia słynny Monument Medhuziyaaraiy. Rzadki banknot o nominale 500 rupii ozdobiony jest grafiką nawiązującą tematycznie do Centrum Islamistycznego oraz meczetu.


Zobacz inne waluty:


08.06.2017 05:43
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000