KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Historia dolara amerykańskiego

Każda waluta ma swoją niepowtarzalną historię. Jedną z najciekawszych ma dolar amerykański, który tak naprawdę pojawił się na rynku walutowym stosunkowo niedawno. Historia dolara amerykańskiego Historia dolara amerykańskiego rozpoczyna ... Czytaj całość
Dla kogo konto walutowe

Dla kogo konto walutowe?

Konto walutowe może być przydatne w wielu sytuacjach. Jest niezbędne, jeśli pracujemy za granicą lub po prostu otrzymujemy wynagrodzenie w obcej walucie. Częste podróże to kolejny dobry powód, by założyć ... Czytaj całość

Rupia – waluta Malediwów


Malediwy MVR rupia

Rupia malediwska to waluta używana na Malediwach. Jedna jednostka rupii dzieli się na 100 lari. Waluta oznaczana jest kodem MVR.

Historia rupii malediwskiej

Na Malediwach jeszcze do XIII wieku stosowano w formie środka płatniczego wyłącznie muszle. Pierwsze monety wykonane ze srebra zaczęły być wprowadzane dopiero w na przełomie XVII i XVIII wieku. Już wtedy nazywano je lariami, które z czasem na stałe trafiły do obiegu. W 1947 roku na Malediwach ostatecznie wprowadzone zostały banknoty, które miały wartość 1, 2, 5 oraz 10 rupii. Banknoty o nominałach 50 i 100 rupii pojawiły się kilka lat później, w 1950 roku. Obecnie obowiązująca seria wypuszczona została w 1983 roku. Składa się z banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50 oraz 100 rupii, a także rzadziej używanego 500 rupii, który wprowadzony został w 1990 roku. W obiegu spotykane są również monety, najczęściej 50 lari, a także 1 i 2 rupie. Nieco rzadziej korzysta się z monet o nominale 5, 10 i 25 lari.

Nadruki na malediwskich banknotach

Na awersie wszystkich malediwskich banknotów znajduje się palma kokosowa. Nawiązuje ona do symbolu Maldives Monetary Authority, czyli centralnego banku Malediwów. Poszczególne banknoty różnią się między sobą kolorystyką, a także rewersem, który przedstawia różne malediwskie zwyczaje, tradycje oraz słynne budowle. Na fioletowym banknocie o nominale 5 rupii uwiecznione zostało rybołówstwo, a brązowa 10 rupii przedstawia codzienne życie na wyspie. 20 rupii posiada kolorystykę zbliżoną do indygo oraz wyróżnia się grafiką z widokiem na historyczny port. Na niebieskim banknocie 50-rupiowym widnieje targ ze straganami, natomiast zielona “stówka” przedstawia słynny Monument Medhuziyaaraiy. Rzadki banknot o nominale 500 rupii ozdobiony jest grafiką nawiązującą tematycznie do Centrum Islamistycznego oraz meczetu.


Zobacz inne waluty:


08.06.2017 05:43
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000