Rupia – waluta Malediwów

Malediwy MVR rupia

Rupia malediwska to waluta używana na Malediwach. Jedna jednostka rupii dzieli się na 100 lari. Waluta oznaczana jest kodem MVR.

Historia rupii malediwskiej

Na Malediwach jeszcze do XIII wieku stosowano w formie środka płatniczego wyłącznie muszle. Pierwsze monety wykonane ze srebra zaczęły być wprowadzane dopiero w na przełomie XVII i XVIII wieku. Już wtedy nazywano je lariami, które z czasem na stałe trafiły do obiegu. W 1947 roku na Malediwach ostatecznie wprowadzone zostały banknoty, które miały wartość 1, 2, 5 oraz 10 rupii. Banknoty o nominałach 50 i 100 rupii pojawiły się kilka lat później, w 1950 roku. Obecnie obowiązująca seria wypuszczona została w 1983 roku. Składa się z banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50 oraz 100 rupii, a także rzadziej używanego 500 rupii, który wprowadzony został w 1990 roku. W obiegu spotykane są również monety, najczęściej 50 lari, a także 1 i 2 rupie. Nieco rzadziej korzysta się z monet o nominale 5, 10 i 25 lari.

Nadruki na malediwskich banknotach

Na awersie wszystkich malediwskich banknotów znajduje się palma kokosowa. Nawiązuje ona do symbolu Maldives Monetary Authority, czyli centralnego banku Malediwów. Poszczególne banknoty różnią się między sobą kolorystyką, a także rewersem, który przedstawia różne malediwskie zwyczaje, tradycje oraz słynne budowle. Na fioletowym banknocie o nominale 5 rupii uwiecznione zostało rybołówstwo, a brązowa 10 rupii przedstawia codzienne życie na wyspie. 20 rupii posiada kolorystykę zbliżoną do indygo oraz wyróżnia się grafiką z widokiem na historyczny port. Na niebieskim banknocie 50-rupiowym widnieje targ ze straganami, natomiast zielona „stówka” przedstawia słynny Monument Medhuziyaaraiy. Rzadki banknot o nominale 500 rupii ozdobiony jest grafiką nawiązującą tematycznie do Centrum Islamistycznego oraz meczetu.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 08.06.2017,  00:00