Rupia – waluta Mauritiusa

Mauritius MUR rupia

Rupia maurytyjska jest jednostką walutową obowiązującą na obszarze Republiki Mauritiusu. Jedna rupia równa jest stu centom. Waluta powszechnie oznaczana jest kodem MUR.

Historia rupii maurytyjskiej

Pierwsza waluta pojawiła się na wyspach w latach 70-tych XIX wieku. Sto lat później, w 1971 roku wprowadzony został zupełnie nowy zestaw monet i banknotów. Na awersie znajdował się wizerunek Królowej Elżbiety II, natomiast na odwrocie widoczne były różne motywy heraldyczne. Niektóre z tych wzorów zostały zaprojektowane przez Christophera Ironside OBE, w tym również 10 rupii, 200 złotych rupii i 250 złotych rupii, które wydane zostały w 1988 roku. Wkrótce wprowadzona została nowa seria monet, na których nie przedstawiono portretu żadnego monarchy. Jest to związane głównie faktem, że Mauritius nie posiadał uprawnień republiki przed 1992 rokiem.

Banknoty maurytyjskie

Monety dopuszczone do obecnego obiegu mają nominały o wysokości, 5, 20 i 50 centów, a także 1, 5, 10 lub 20 rupii. Obowiązują również banknoty o nominałach 25, 50, 100, 200, 500, 1000 oraz 2000 rupii. Na awersie każdego banknotu widoczny jest wizerunek ważnej osobistości. Natomiast rewersy posiadają winietę, przedstawiającą różne aspekty dotyczące codzienności Mauritiusa. Wartość nominału znajduje się pod winietą i jest podawana w języku tamilskim. Na banknotach zobaczyć można portrety takich figur historycznych jak Sir Moilin Jean Ah-Chuen, Mr. Joseph Maurice Paturau, Mr. Renganaden Seeneevassen, Sir Abdool Razack Mohamed, Mr. Sookdeo Bissoondoyal,  Sir Charles Gaëtan Duval oraz Sir Seewoosagur Ramgoolam. Natomiast winiety na rewersach nawiązują do rozmaitych obszarów terytorialnych, słynnych budynków czy uniwersytetów, m.in. wyspy Rodrigues, zalewu Le Caudan, siedziby Sądu Najwyższego, Uniwersytetu Mauritius czy też Apartamentu Prezydenckiego.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 02.06.2017,  00:00