KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Kryzysy finansowe są trwale wpisane w krajobraz krajowego rynku pieniężnego. Mogą wpłynąć na niego czynniki zewnętrzne (źle sterowana polityka finansowa czy niewydolność systemu finansowego) oraz wewnętrzne (cykl koniunkturalny). Nawet najbardziej Read more
euro

Kurs euro w kantorach – sprawdź zanim kupisz

Odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje euro, może być wiele. Zależy komu zostanie ono zadane. Inwestor odpowie 4,2349 PLN, bankier - 4,4034 złotego, dealer Ekantor.pl poda wartość 4,2490. A Read more

Rupia – waluta Mauritiusa


Mauritius MUR rupia

Rupia maurytyjska jest jednostką walutową obowiązującą na obszarze Republiki Mauritiusu. Jedna rupia równa jest stu centom. Waluta powszechnie oznaczana jest kodem MUR.

Historia rupii maurytyjskiej

Pierwsza waluta pojawiła się na wyspach w latach 70-tych XIX wieku. Sto lat później, w 1971 roku wprowadzony został zupełnie nowy zestaw monet i banknotów. Na awersie znajdował się wizerunek Królowej Elżbiety II, natomiast na odwrocie widoczne były różne motywy heraldyczne. Niektóre z tych wzorów zostały zaprojektowane przez Christophera Ironside OBE, w tym również 10 rupii, 200 złotych rupii i 250 złotych rupii, które wydane zostały w 1988 roku. Wkrótce wprowadzona została nowa seria monet, na których nie przedstawiono portretu żadnego monarchy. Jest to związane głównie faktem, że Mauritius nie posiadał uprawnień republiki przed 1992 rokiem.

Banknoty maurytyjskie

Monety dopuszczone do obecnego obiegu mają nominały o wysokości, 5, 20 i 50 centów, a także 1, 5, 10 lub 20 rupii. Obowiązują również banknoty o nominałach 25, 50, 100, 200, 500, 1000 oraz 2000 rupii. Na awersie każdego banknotu widoczny jest wizerunek ważnej osobistości. Natomiast rewersy posiadają winietę, przedstawiającą różne aspekty dotyczące codzienności Mauritiusa. Wartość nominału znajduje się pod winietą i jest podawana w języku tamilskim. Na banknotach zobaczyć można portrety takich figur historycznych jak Sir Moilin Jean Ah-Chuen, Mr. Joseph Maurice Paturau, Mr. Renganaden Seeneevassen, Sir Abdool Razack Mohamed, Mr. Sookdeo Bissoondoyal,  Sir Charles Gaëtan Duval oraz Sir Seewoosagur Ramgoolam. Natomiast winiety na rewersach nawiązują do rozmaitych obszarów terytorialnych, słynnych budynków czy uniwersytetów, m.in. wyspy Rodrigues, zalewu Le Caudan, siedziby Sądu Najwyższego, Uniwersytetu Mauritius czy też Apartamentu Prezydenckiego.


Zobacz inne waluty:


02.06.2017 09:15
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000