KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

modele wymiany walut online

Modele wymiany walut

Wymiana walut dzisiaj to czynność prosta, która nie wymaga fachowych działań. Dzięki nowoczesnej technologi przebiega ona w sposób zupełnie nieskomplikowany, wręcz prosty i przyjemny. Najczęstsze dla nas są 3 modele ... Czytaj całość

Expose Ministra Spraw Zagranicznych. Polska zostanie na tonącym statku?

Minister Spraw Zagranicznych w trakcie dzisiejszego expose zauważył, że jednym z najtrudniejszych wyzwań nadchodzących miesięcy będzie przyszłość Unii Europejskiej, której aktualne położenie jest niezwykle trudne. Głównym celem rządu będzie zatem ... Czytaj całość

Rupia – waluta Nepalu


Nepal NPR rupia

Rupia nepalska to jednostka walutowa, która obowiązuje w Nepalu. Jedna rupia dzieli się na 100 paisa. Kodem międzynarodowym rupii nepalskiej jest NPR.

Historia nepalskiej waluty

Rupia została wprowadzona w 1932 roku, zastępując tym samym srebrny mohar. Początkowo waluta nazywana była mohru. Pierwsze banknoty wydano w latach 1945-1955, w okresie panowania króla Tribhuvan. Nie zostały one jednak wprowadzone do obiegu przez Bank Centralny, ponieważ nie istniał on w ówczesnym Nepalu. Organem wydającym był skarbiec imienia Sadar Muluki Khana. Wraz z nadejściem panowania króla Mahendry, banknoty zaczęły być wypuszczane przez Nepal Rastra Bank, czyli Bank Narodowy Nepalu, założony w 1956 roku po uzyskaniu niepodległości. Obecnie obowiązują monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 paisa oraz 1, 2, 5, 10 rupii, a także banknoty o wartości 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 rupii.

Wzory na nepalskich banknotach

Obecnie obowiązująca seria banknotów wypuszczona została w 2012 roku przez Nepal Rastra Bank. Jest ona bardzo podobna do serii z 2007 roku, jednak zawiera napisy w języku angielskim oraz rok wydania na odwrocie. Banknoty różnią się między sobą pod względem wzornictwa oraz kolorystyki. Na awersach widnieje Mount Everest, uzupełniony dodatkową grafiką nawiązującą do różnych nepalskich bóstw i świątyń, m.in. Janakpur czy Taleju. Rewersy ozdobione są przede wszystkim wizerunkami nepalskich zwierząt, m.in. jaków, słoni czy tygrysów. Większość banknotów posiada na odwrocie także logo Banku Narodowego.


Zobacz inne waluty:


27.05.2017 18:35
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000