Poszerzanie wachlarza usług jest cechą dynamicznie rosnących marek. Nasze otwarcie na nowe waluty rozpoczęliśmy od wprowadzenia do ekantor.pl juana, ale postanowiliśmy na tym nie poprzestać!
Czy zgodnie z oczekiwaniami? Oczywiście! Czy są niespodzianki? A jakże! Oto krótka prezentacja najnowszych walut w naszym portfolio.
1. SEK (korona szwedzka)
Koronę szwedzką wprowadzono w 1873 roku jako środek płatniczy Szwecji, wcześniej na terenie tego kraju (od 1534 roku) funkcjonował talar. Dzisiejsza waluta Szwecji pojawiła się w związku z powstaniem Skandynawskiej Unii Monetarnej (umowy ekonomicznej zawartej między Danią a Szwecją, do których później dołączyła Norwegia), a dzielona na 100 øre korona została związana kursem złota. Od polityki monetarnej unii przymusowo Skandynawia odeszła w następstwie pierwszej wojny światowej. O walutę Szwecji nikt nie musiał się martwić, miał o nią „kto” zadbać, bo przecież najstarszym bankiem centralnym świata jest właśnie ten ze Szwecji (Riksbank – powstał w 1668 roku).
Korona szwedzka najdroższa była ponad 20 lat temu, w 2003 roku za jedną koronę płaciliśmy 0,53 zł. Obecnie mamy do czynienia z najtańszym kursem w historii, średni kurs w parze SEK/PLN to około 0,37 złotego.
2. NOK (korona norweska)
Korona norweska po norwesku krone, dzieli się – podobnie jak korona szwedzka – na 100 øre korona, ale podobieństw do waluty sąsiadów jest więcej. W końcu korona norweska również pojawiła się wraz z wstąpieniem Norwegii do Skandynawskiej Unii Monetarnej (w 1875 roku). Waluta norweska raczej szybko nie zostanie wymieniona na euro. 30 lat temu (w 1994 roku) Norwegowie nie zgodzili się na przystąpienie do Unii Europejskiej i nie zanosi się na to, by mieli prędko zmienić zdanie.
Norweska waluta zachowaniem do złudzenia przypomina SEK. Najdrożej było w 2003 roku, obecnie cena korony norweskiej kształtuje się średnio w okolicach 37 groszy.
3. CZK (korona czeska)
Ostatnią z wprowadzanych do ekantor.pl koron jest bliska nam korona naszych południowych sąsiadów – korona czeska. Jej historia sięga początku XX wieku, kiedy to rozpadły się Austro-Węgry, a powstała Czechosłowacja, która przyjęła koronę czechosłowacką. Przez lata kurs korony był ściśle powiązany z kursem walut Europy Zachodniej. Po rozpadzie Czechosłowacji powstały dwie niezależne waluty, których kursy zaczęły się różnić, aż w końcu Słowacja przyjęła euro, a Czechy zdecydowały się zostać przy koronie czeskiej. Czeski Bank Narodowy przyjął strategię interwencji w postaci osłabienia waluty w odpowiedzi na kryzys gospodarczy w okolicach 2013 roku.
W porównaniu do Polski Czesi postawili na inną strategię również podczas ostatniego kryzysu. Tam bank centralny podjął zdecydowane kroki ścinając główną stopę procentową – to zresztą dość charakterystyczne dla CNB.
Cena jednej czeskiej korony od 2003 roku nie przekroczyła pułapu 25 groszy. Obecnie w parze CZK/PLN mamy do czynienia ze średnim kursem na poziomie 0,17 złotego.
4. TRY (lira turecka)
Po raz pierwszy turecka lira pojawiła się w Imperium Osmańskim w 1844 roku, zastąpiła ona częściowo wcześniejszą turecką walutę, którą był kuruş. Jednak kuruş nie został zupełnie wycofany z obiegu, zastosowano przelicznik w ramach którego 1 lira = 100 kuruş. Druga połowa XX wieku i początki lat 2000 to najciekawszy czas tureckiej liry. Jeszcze w latach 60. XX wieku za jednego dolara płaciło się zaledwie 9 lir, w 1996 roku dolar kosztował już aż 107 000, a w 2004 roku aż 1 350 000 lir tureckich. Wobec takiej sytuacji Zgromadzenia Narodowe Turcji zdecydowało o przeprowadzeniu denominacji, w wyniku której „obcięto” sześć zer. Jak widać po ostatnim kryzysie waluta Turcji jest bardzo podatna na zmiany, w marcu 2022 roku inflacja CPI w Turcji sięgnęła prawie 62%! Ale mimo to analizując ulubione kierunki wypoczynkowych wypraw Polaków, obecność liry tureckiej w ekantor.pl wydaje się być oczywista.
W maju 2006 roku za jedną turecką lirę płaciliśmy ponad 2 złote, dziś średni kurs w parze TRY/PLN to 0,12 złotego.
5. MXN (peso meksykańskie)
Historia meksykańskiej waluty jest nierozerwalnie związana z czasami kolonialnymi. Zanim mieszkańcy Starego Kontynentu pojawili się na terenach dzisiejszego Meksyku, funkcjonowały tu wyłącznie tradycyjne formy wymiany towarów. Dopiero wicekról Nowej Hiszpanii zajął się biciem pierwszych monet dla nowego terytorium Hiszpanii. Jako że kraj ten czerpał ogromne korzyści z wydobycia meksykańskich złóż złota i srebra to z nich bite były również pierwsze monety. Pierwsze papierowe pieniądze pojawiły się dopiero wówczas, kiedy w kraju zabrakło kruszców.
Wojna domowa z lewicową partyzantką, kryzys naftowy, zawieszenie wymienialności na dolara – to wszystko sprawiło, że peso straciło na stabilności, a w efekcie meksykańskie władze postawiły na dewaluację. Od tamtego czasu peso meksykańskiej cierpiało na brak stabilności.
W ciągu ostatniego dziesięciolecia meksykańskie peso w Polsce było najdroższe w 2004 roku, bo kosztowało „aż” 35 groszy, dziś średnie kurs w parze MXN/PLN to 0,22 złotego.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.