11 lipca 2018,  13:24

Lokata walutowa – czy to się opłaca?

4/5 (6)

Lokata polega na udostępnieniu swoich pieniędzy bankowi. Bank zwraca je nam po określonym czasie z nawiązką. Niestety nie jest ona zbyt duża. Czy decydując się na lokatę walutową możemy zyskać więcej?

Czym jest lokata walutowa?

Można by uprościć i powiedzieć, że lokata walutowa to to samo, co lokata w PLN, tyle że nasz kapitał jest w innej walucie – było by to jednak zbyt duże uproszczenie. Mimo że mechanizm funkcjonowania tych produktów jest taki sam, to jednak pewnych różnic nie sposób nie zauważyć. Po pierwsze i najważniejsze – lokata walutowa jest obarczona znacznie większym ryzykiem. Wynika on z dynamiki rynku walutowego i zmian, do jakich w międzyczasie może dojść na wykresach walut. Po drugie – oprocentowanie lokat walutowych jest znacznie niższe niż w przypadku lokat bankowych w złotówkach.

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Lokata walutowa – o czym warto pamiętać?

Poza ryzykiem? Chociażby o tym, że lokaty walutowe, podobnie jak złotowe odpowiedniki obarczone są 19% podatkiem, który szerszej publiczności znany jest pod nazwą podatku Belki.

To jednak nie wszystko. W końcu by móc założyć lokatę walutową potrzebne jest konto walutowe oraz… waluta. Jeżeli pracujemy za granicą lub mamy hojnego krewnego w Ameryce – to problem można uznać za rozwiązany. W mniej komfortowej sytuacji są osoby, które by założyć lokatę walutową, muszą najpierw kupić walutę. Tutaj do wyboru mamy kantor stacjonarny, bank lub kantor internetowy. Decydując się na dwie pierwsze propozycje musimy liczyć się z tym, że cena nie będzie najniższa. W dodatku, gdy po zamknięciu lokaty będziemy chcieli odsprzedać walutę, to niestety sporą część ewentualnego zysku pochłonie spread, czyli różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kupna waluty. Potrafi ona sięgnąć nawet kilkunastu groszy na jednej jednostce walutowej.

Aby móc zaoszczędzić na wyminie walut i nie stracić na spreadzie najlepiej jest wybrać kantor online. To ile można z nami zaoszczędzić w Ekantor.pl można łatwo przeliczyć korzystając z kalkulatora walut.

kalkulator walut Ekantor.pl

Lokata walutowa – dla kogo?

Ryzyko, niewielkie oprocentowanie, koszt wymiany walut i jeszcze do tego podatek Belki – czy znajdują się w ogóle chętni na taki produkt? Oczywiście, że tak.

Przyjęło się mówić, że lokata walutowa przeznaczona jest dla tych, którzy posiadają kredyt w obcej walucie lub dla osób dysponujących większą ilością zagranicznego pieniądza – zatem przykładowo dla pracujących za granicą czy przedsiębiorców prowadzących działalność o charakterze międzynarodowym. I rzeczywiście było tak w czasach, gdy zakup waluty wiązał się z dużymi kosztami i wysokim spreadem. Dziś dzięki możliwościom wymieniania walut w cenie bliższej do tej na rynku Forex, lokatami walutowymi zaczęły interesować się również osoby szukające po prostu zysku – oczywiście muszą być oni równocześnie przygotowani na poniesienie strat.

Jakie banki mają w ofercie lokatę walutową?

Lokata walutowa, choć nie jest produktem finansowym szczególnie reklamowanym przez instytucje, to jednak można ją znaleźć w ofercie wielu banków.

Zwykle lokatę walutową można założyć na 3,6 lub 12 miesięcy, a minimalna kwota wpłaty zaczyna się już od 100 jednostek danej waluty. Oprocentowanie nie jest duże. Przykładowo dla euro, w zależności od banku wynosi od 0,01% do 0,75%.

Nim założysz lokatę walutową…

Jedno jest pewne – lokatę walutową, tak jak i inne decyzje finansowe, należy przemyśleć dwa razy, jednak to nie wszystko. Dobrze jest zacząć śledzić informacje ze świata finansów i orientować się, jakie czynniki mogą wpływać na kurs walut (pomocne mogą okazać się więc komentarze walutowe, które codziennie publikujemy na naszej stronie). Pozwoli to bardziej świadomie podjąć decyzję o momencie zakupu waluty, założenia lokaty oraz długości jej trwania.

Oszczędzać trzeba mądrze. Dobierając produkt finansowy do naszych potrzeb i możliwości, ale również biorąc pod uwagę ryzyko z nim związane.


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *