Losowe wpisy

Równowaga finansowa - czym jest bilans płatniczy?

Równowaga finansowa – czym jest bilans płatniczy?

Wysoka pozycja ekonomiczna danego kraju, to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na jego bezpieczeństwo i stabilność gospodarczą przejawiającą się zwiększeniem atrakcyjności inwestycyjnej danego obszaru, co przyciąga inwestorów gwarantujących intratne kontrakty. ... Czytaj całość
Praca Wielka Brytania

35 tys. rocznie – czy Wielka Brytania wprowadzi kryterium dochodowe dla Polaków?

W okolicach maja-czerwca mają się rozpocząć negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. W trakcie nich będzie się ważył los Polaków na Wyspach oraz ich rodzin pozostających w kraju. Ostatnie ... Czytaj całość

Jak założyć konto walutowe?


Rachunek bankowy jest obecnie standardem i posiadają go praktycznie wszyscy. Z kontem walutowym bywa już różnie – wiele osób nie zakłada go ze względu na ukryte opłaty i niepewne warunki korzystania. Sprawdź, czy te obawy są uzasadnione.

 

Prawie każdy bank ma w swojej ofercie rachunki w obcych walutach. Otwarcie takiego konta nie przysparza większych kłopotów – można to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Korzyści natomiast jest wiele: łatwiej spłacać kredyt we frankach czy robić zakupy podczas zagranicznych wycieczek. Jednak przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

 

Po co mi konto walutowe?

Obecność Polski poza strefą euro ma wiele zalet, ale również kilka wad. Jedną z nich jest konieczność wymiany gotówki podczas wizyt u zachodnich sąsiadów. Tu pojawia się pierwsza z korzyści posiadania konta walutowego – karta płatnicza. Dzięki niej możemy bezpłatnie lub przy niewielkich prowizjach dokonywać wypłat w zagranicznych bankomatach. Możemy też płacić nią w sklepach, a kurs wymiany będzie dla nas dużo korzystniejszy niż przy użyciu karty krajowej.

Podobna wygoda czeka nas przy wykonywaniu przelewów zagranicznych czy płatności online w międzynarodowych sklepach. Łatwiej i taniej jest zapłacić w walucie rodzimej dla sprzedawców w sieci niż ponosić koszty drogich przewalutowań ze złotówek.

Rachunek walutowy docenią również osoby spłacające kredyty, na przykład we frankach. W skali roku dzięki uproszczeniu operacji bankowych zaoszczędzą nawet kilkaset złotych. Podobnie rzecz ma się w wypadku odbierania świadczeń – wynagrodzenia czy emerytury – z zagranicy. Ich transfer na konto złotówkowe obarczony jest sporymi prowizjami które nie dotyczą konta walutowego.

 

Na co zwracać uwagę

Wybierając rachunek walutowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na spread, czyli różnicę procentową pomiędzy kursami kupna i sprzedaży waluty. Im spread jest niższy tym korzystniej dla posiadacza rachunku. Problem ten można jednak rozwiązać zakładając dodatkowo konto w kantorze internetowym. W Ekantor.pl kurs poszczególnych walut może być nawet o 13 groszy niższy, w porównaniu do kursu bankowego.

 

sprawdz-kalkulator

 

Koniecznie należy też zapoznać się z opłatami. Przy koncie walutowym są trzy główne grupy kosztów: za prowadzenie konta, użytkowanie karty i wykonywanie przelewów. W analizie tych informacji może pomóc nasz artykuł porównujący oferty wiodących banków.

Wreszcie należy upewnić się, czy bank nie wymaga założenia dodatkowego konta złotówkowego, ubezpieczenia lub wykupienia innych usług. Są one z reguły płatne, a nie każdy klient ich potrzebuje.

 

Jak założyć, czyli biurokracja

Kiedy przeanalizujemy już wszystkie oferty, porównamy procenty i wybierzemy tą najlepszą to sam proces otwarcia rachunku stanie się czystą formalnością. Prawie każdy bank pozwala na założenie konta online, co sprowadza się do wypełnienia kilku okienek i weryfikacji danych. Dla osób ceniących klasyczne metody pozostaje wizyta w oddziale, co też nie zajmie więcej niż kwadrans. Można skorzystać również z infolinii, ale ta wymaga wiele spokoju i cierpliwości.

Niezależnie od tego, czy mamy konto złotówkowe w danym banku czy stajemy się jego nowymi klientami – do otwarcia rachunku walutowego wystarczy dowód i podpis pod umową. Co ważne, praktycznie każdy bank pozwala na założenie takiego konta bezpłatnie.

 

Wielu osobom konto walutowe zwyczajnie może się przydać. Dzięki niemu okazjonalna wycieczka zagraniczna czy zakupy na ebay nie narażają nas na dodatkowe koszty związane z wymianą walut. Wiele banków proponuje bezpłatne prowadzenie rachunku walutowego, więc nawet przy sporadycznym korzystaniu nie ponosimy strat.

 


14.04.2017 13:25
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000