KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

5 powodów, które sprawią że pokochasz polskie pieniądze

O Polakach, jak o każdym innym narodzie krąży wiele opinii. Z jednymi się zgadzamy, inne uznajemy za obraźliwe, jednak to co wyróżnia nas na tle innych narodowości to Read more

finanse polaków - 11 ekspertów

Waluta, rynki i oszczędzanie – 11 ekspertów o finansach Polaków

Parafrazując fragment wypowiedzi Macieja Samcika - dziennikarza, a także autora bloga finansowego - w nadchodzących miesiącach “warto zapiąć pasy i trzymać się mocno fotela”.   Read more

Szyling – waluta Tanzanii


Tanzania TZS szyling

Szyling tanzański jest jednostką monetarną Tanzanii. Jeden szyling dzieli się na 100 centów. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem TZS.

Historia i charakterystyka tanzańskiej waluty

Tanzańskie szylingi wprowadzone zostały 14 czerwca 1966. Zastąpiły tym samym obowiązujące w Tanzanii szylingi wschodnioafrykańskie. Inne stosowane wcześniej na jej obszarze waluty to m.in. brytyjska rupia wschodnioafrykańska oraz niemiecka rupia wschodnioafrykańska. Region pół-autonomiczny Zanzibaru również posiadał własne waluty, w tym rupię oraz riala. Od momentu uzyskania niezależności oraz zjednoczenia kontynentu z Zanzibią, mieszkańcy Tanzanii korzystają z waluty krajowej oraz dolarów amerykańskich. Obecnie na rynku dostępne są monety o nominałach 50, 100, 200, 500 szylingów oraz banknoty o wartości 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 szylingów.

Banknoty w Tanzanii

Aktualnie obowiązująca seria banknotów szylingowych wypuszczona została w 2011 roku. Na awersach znajdują się słynne tanzańskie, wizerunki zasłużonych postaci oraz różne motywy związane w jakiś sposób z Tanzanią. Można na nich zobaczyć m.in. portrety szejka Abeid Amani Karume i prezydenta Julius Kambarage Nyerere, a także słynną skałę Bismarck Rock w porcie Mwanza czy wizerunki zwierząt. Natomiast rewersy banknotów ozdobione są grafikami przedstawiającymi obiekty architektoniczne, takie jak np. stary Arabski Fort Omani, w kamiennym mieście Zanzibaru, Uniwersytet w Dar es Salaam, kopalnia złota Geita czy budynek centralnego Banku Tanzanii.


Zobacz inne waluty:


05.07.2017 19:16
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000