22 marca 2017,  00:00

Tak mocnego złotego dawno nie było

W trakcie wtorkowej sesji średni kurs USD/PLN spadł do 3,95 , EUR/PLN wyniósł 4,26, natomiast w parze z frankiem złoty wyceniany był na 3,97. Przyczyn takiego zachowania należy upatrywać przede wszystkim w nastrojach globalnych skumulowanych wokół informacji napływających z banków centralnych, a także w uspokojeniu emocji związanych z wyborami we Francji.

 

W środę złoty zaczął nieznacznie tracić na rzecz podstawowych walut, jednak patrząc z perspektywy ostatnich miesięcy – jego pozycja wciąż jest mocna. Co odpowiada za jego siłę?

 

Kurs dolara

W parze z dolarem relacja ta wynika przede wszystkim z przewidywalności Rezerwy Federalnej i dość “gołębich” komunikatów. W trakcie posiedzenia FOMC, które odbyło się 15. marca zdecydowano o podniesieniu stóp procentowych o 25 pb. Był to trzeci taki ruch ze strony banku w ostatniej dekadzie, jednak amerykańska waluta zareagowała na tę decyzję dość przewrotnie – i zamiast wzrostów, na wykresach z dolarem można było zaobserwować spadek. Rynek spodziewał się takiego kroku, co miało poparcie nie tylko w danych, ale również słowach przedstawicieli Fed. O wiele ważniejsze okazały się być więc perspektywy kolejnych takich decyzji w najbliższym czasie. Retoryka banku była jednak “gołębia” i wizja dwóch nadchodzących podwyżek nie zdołała umocnić pozycji USD. Aby sentyment do tej waluty powrócił potrzeba więc bardziej “jastrzębich” słów z ust członków Fed. Ważnym punktem może okazać się jutrzejsze wystąpienie prezesa banku- Janet Yellen.

 

Kurs euro oraz kurs franka szwajcarskiego

Mniej oczywista pod względem fundamentów okazuje się być sytuacja w parze z euro, ponieważ sygnały o możliwym podniesieniu stóp procentowych przed zakończeniem ECB są czynnikiem wspierającym notowania dolara. Podobnie jak ocena poniedziałkowej debaty telewizyjnej we Francji, gdzie pozytywnie odebrany został kontrkandydat Marine Le Pen. Zmniejszenie napięcia politycznego związanego z wyborami w tym kraju okazało się jednak być wytchnieniem również dla walut rynków wschodzących, a zmniejszenie awersji do ryzyka przełożyło się na umocnienie PLN zarówno wobec euro, jak i franka szwajcarskiego.

 

Niewykluczone, że polska waluta, niemająca wsparcia ze strony kalendarza makro, osłabi się jeszcze przed końcem tego tygodnia. Na chwilę obecną średni kurs EUR/PLN wynosi 4,28, USD/PLN 3,96, CHF/PLN 3,99, GBP/PLN 4,94. (Kurs z dnia 22.03.2017 godzina 12:07)

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *