Losowe wpisy

Dolar wyprzedaż

Wyprzedaż dolara trwa

Amerykańska waluta wyraźnie traci. Tak słabej pozycji dolara w relacji ze złotym nie było od dwóch lat, natomiast kurs EUR/USD zdołał pokonać już  wartość 1,15. W dodatku może to nie Read more

Bez Wielkiej Brytanii rozmowy o TTIP skończą się fiaskiem

W połowie lipca zakończyła się 14 runda trwających już od 3 lat negocjacji dotyczących transatlantyckiej umowy handlowej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Kolejny brak porozumienia wynikał prawdopodobnie z kilku Read more

Tak mocnego złotego dawno nie było


W trakcie wtorkowej sesji średni kurs USD/PLN spadł do 3,95 , EUR/PLN wyniósł 4,26, natomiast w parze z frankiem złoty wyceniany był na 3,97. Przyczyn takiego zachowania należy upatrywać przede wszystkim w nastrojach globalnych skumulowanych wokół informacji napływających z banków centralnych, a także w uspokojeniu emocji związanych z wyborami we Francji.

 

W środę złoty zaczął nieznacznie tracić na rzecz podstawowych walut, jednak patrząc z perspektywy ostatnich miesięcy – jego pozycja wciąż jest mocna. Co odpowiada za jego siłę?

 

Kurs dolara

W parze z dolarem relacja ta wynika przede wszystkim z przewidywalności Rezerwy Federalnej i dość “gołębich” komunikatów. W trakcie posiedzenia FOMC, które odbyło się 15. marca zdecydowano o podniesieniu stóp procentowych o 25 pb. Był to trzeci taki ruch ze strony banku w ostatniej dekadzie, jednak amerykańska waluta zareagowała na tę decyzję dość przewrotnie – i zamiast wzrostów, na wykresach z dolarem można było zaobserwować spadek. Rynek spodziewał się takiego kroku, co miało poparcie nie tylko w danych, ale również słowach przedstawicieli Fed. O wiele ważniejsze okazały się być więc perspektywy kolejnych takich decyzji w najbliższym czasie. Retoryka banku była jednak “gołębia” i wizja dwóch nadchodzących podwyżek nie zdołała umocnić pozycji USD. Aby sentyment do tej waluty powrócił potrzeba więc bardziej “jastrzębich” słów z ust członków Fed. Ważnym punktem może okazać się jutrzejsze wystąpienie prezesa banku- Janet Yellen.

 

Kurs euro oraz kurs franka szwajcarskiego

Mniej oczywista pod względem fundamentów okazuje się być sytuacja w parze z euro, ponieważ sygnały o możliwym podniesieniu stóp procentowych przed zakończeniem ECB są czynnikiem wspierającym notowania dolara. Podobnie jak ocena poniedziałkowej debaty telewizyjnej we Francji, gdzie pozytywnie odebrany został kontrkandydat Marine Le Pen. Zmniejszenie napięcia politycznego związanego z wyborami w tym kraju okazało się jednak być wytchnieniem również dla walut rynków wschodzących, a zmniejszenie awersji do ryzyka przełożyło się na umocnienie PLN zarówno wobec euro, jak i franka szwajcarskiego.

 

Niewykluczone, że polska waluta, niemająca wsparcia ze strony kalendarza makro, osłabi się jeszcze przed końcem tego tygodnia. Na chwilę obecną średni kurs EUR/PLN wynosi 4,28, USD/PLN 3,96, CHF/PLN 3,99, GBP/PLN 4,94. (Kurs z dnia 22.03.2017 godzina 12:07)

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

22.03.2017 12:07
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000