KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Co każdy kredytobiorca powinien wiedzieć o kursach walut?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy konsumpcyjnego w walucie obcej powinno wiązać się z posiadaniem, chociaż podstawowych informacji na temat kursów walut oraz czynników, które na nie wpływają. Jest to konieczna i ... Czytaj całość

Tak mocnego złotego dawno nie było

W trakcie wtorkowej sesji średni kurs USD/PLN spadł do 3,95 , EUR/PLN wyniósł 4,26, natomiast w parze z frankiem złoty wyceniany był na 3,97. Przyczyn takiego zachowania należy upatrywać przede wszystkim ... Czytaj całość

Yuan renminbi – waluta Chin


Chiny CNY yuan renminbi

Chiny to państwo, które fascynuje. Mowa tu nie tylko o bogatej historii, kulturze czy jedynych w swoim rodzaju miastach. Ciekawym aspektem państwa jest jego waluta. Warto przyjrzeć się jej bliżej. Yuan renminbi, bo o nim mowa, to waluta Chińskiej Republiki Ludowej o kodzie ISO CNY. Jest to skrót od angielskiej nazwy waluty “Chinese yuan”. Oficjalna nazwa to Renminbi, jednak popularnie używa się pierwszego członu. Jeden juan dzieli się na 10 fenów. Nie sposób przytoczyć tu wszystkich chińskich oznaczeń dla tych nazw, jednak wyglądają one nad wyraz interesująco.

Nominały yuana

Wszystkie nominały chińskiej waluty, od najmniejszego 1 jiao na największym 100 yuanów kończąc, występują w postaci banknotów. W monetach obiegowych występują jedynie nominały od 1 fena do 1 yuana. Niesie to ze sobą charakterystyczny sposób płacenia, z którym w dzisiejszych czasach w Europie nie mamy do czynienia często.

Ciekawostki – znaczenie słownikowe nazwy waluty

Co ciekawe w języku chińskim słowo “yuan” oznacza po prostu pieniądz. Nic więc dziwnego, że stosują ją inne kraje w pobliżu. Za przykład można podać chociażby Tajwan. Tam słowo “yuan” używa się jako potoczne określenie tamtejszej waluty, którego oficjalnie nazywa się Nowym Dolarem Tajwańskim. W Hongkongu z kolei mówi się tak o dolarach hongkońskich. Nie ma się tym samym co dziwić, że mieszkańcy tych państw nie określają waluty Chin po prostu mianem “yuan”. W zamian wykorzystują oficjalną nazwę “renminbi“. W Hongkongu ma również miejsce inna wyjątkowość. Wprowadzono tam zasadę “jeden kraj, dwa systemy”. Stąd wspomniany już wcześniej dolar hongkoński, który współistnieje z drugą pod względem popularności walutą CNY (popularnie określana również skrótem RMB).


Zobacz inne waluty:


03.04.2017 06:52
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000