Yuan renminbi – waluta Chin

Chiny CNY yuan renminbi

Chiny to państwo, które fascynuje. Mowa tu nie tylko o bogatej historii, kulturze czy jedynych w swoim rodzaju miastach. Ciekawym aspektem państwa jest jego waluta. Warto przyjrzeć się jej bliżej. Yuan renminbi, bo o nim mowa, to waluta Chińskiej Republiki Ludowej o kodzie ISO CNY. Jest to skrót od angielskiej nazwy waluty „Chinese yuan”. Oficjalna nazwa to Renminbi, jednak popularnie używa się pierwszego członu. Jeden juan dzieli się na 10 fenów. Nie sposób przytoczyć tu wszystkich chińskich oznaczeń dla tych nazw, jednak wyglądają one nad wyraz interesująco.

Nominały yuana

Wszystkie nominały chińskiej waluty, od najmniejszego 1 jiao na największym 100 yuanów kończąc, występują w postaci banknotów. W monetach obiegowych występują jedynie nominały od 1 fena do 1 yuana. Niesie to ze sobą charakterystyczny sposób płacenia, z którym w dzisiejszych czasach w Europie nie mamy do czynienia często.

Ciekawostki – znaczenie słownikowe nazwy waluty

Co ciekawe w języku chińskim słowo „yuan” oznacza po prostu pieniądz. Nic więc dziwnego, że stosują ją inne kraje w pobliżu. Za przykład można podać chociażby Tajwan. Tam słowo „yuan” używa się jako potoczne określenie tamtejszej waluty, którego oficjalnie nazywa się Nowym Dolarem Tajwańskim. W Hongkongu z kolei mówi się tak o dolarach hongkońskich. Nie ma się tym samym co dziwić, że mieszkańcy tych państw nie określają waluty Chin po prostu mianem „yuan”. W zamian wykorzystują oficjalną nazwę „renminbi„. W Hongkongu ma również miejsce inna wyjątkowość. Wprowadzono tam zasadę „jeden kraj, dwa systemy”. Stąd wspomniany już wcześniej dolar hongkoński, który współistnieje z drugą pod względem popularności walutą CNY (popularnie określana również skrótem RMB).


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 03.04.2017,  00:00