Ksiażki o inwestowaniu
29 maja 2017,  00:00

10 książek, które warto znać, gdy myślisz o inwestowaniu

Czytanie książek dotyczących inwestowania przypomina trochę czytanie instrukcji obsługi kombajnu – bez tego uda się zacząć, ale ryzyko awarii jest dużo większe. A że porażka finansowa może mieć poważniejsze konsekwencje, lepiej zabrać się do inwestowania z głową.

 

Na rynku są dziesiątki tytułów wartych przeczytania. Poniższa lista nie jest ostatecznym wyborem najlepszych tekstów, ale na pewno pomoże zorientować się w podstawach inwestowania osobom zupełnie nowym. Każdy powinien też uzupełnić ją o książki, które odkryje na własną rękę.

 

Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec, Kiyosaki Robert

Fundamentalna książka dla osób, które chcą osiągnąć finansowy sukces. Uczy nie tyle jak inwestować, ale jak myśleć o pieniądzach i nie bać się ich zarabiać. Tytuł zyskał ogromny międzynarodowy rozgłos, który przyniósł autorowi fortunę – co poniekąd potwierdza jego wiarygodność.

 

Giełda, Podstawy inwestowania, Adam Zaremba

Napisana dość przystępnym językiem, tłumaczy dokładnie to, co zaznacza w tytule – podstawy. Czym są poszczególne mechanizmy, jak działają i wpływają na siebie. Pozycja obowiązkowa dla osób zaczynających edukację finansową.

 

Sztuka spekulacji po latach (tom I i II), Zenon Komar

Mając podstawy można sięgnąć po konkrety. Tytuł napisany przez finansistę z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem wprowadza w szczegóły działania giełdy i rynków walutowych. Bezcenne są również szeroko opisane mechanizmy psychologiczne działające na inwestorów. Wadą obu tomów jest dość trudny język oraz cena, przekraczająca kilkaset złotych za komplet.

 

Na sposób Warrena Buffetta, Robert G. Hagstrom

Książka przybliża metodologię inwestycyjną legendy rynków finansowych, Warrena Buffetta,  który jest powszechnie uważany za najlepszego inwestora na świecie. Nowe wydanie skupia się bardziej na aspektach decyzyjności i zysków aniżeli biografii, dlatego myśląc o inwestowaniu, warto sięgnąć po tą pozycję.

 

Zawód inwestor giełdowy – Psychologia rynków. Taktyka inwestycyjna. Zarządzanie portfelem, Alexander Elder

Kolejna pozycja praktyka – człowieka, który swoją karierę zaczynał od czyszczenia butów na ulicy a doszedł do fortuny. Kładzie duży nacisk na psychologię graczy giełdowych i tłumów, uznając, że to jej znajomość w znacznej mierze pozwala na zrobienie kariery.

 

Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta Van K. Tharp

Podobnie jak wcześniejsza pozycja, rozwija wątek psychologii giełdy ale również ryzyka spekulacyjnego i jego konsekwencji: gospodarczych, finansowych i personalnych. Podkreśla rolę dywersyfikacji inwestycyjnej i poszukiwania “najlepszej metody” zawsze przynoszącej sukcesy. Metody, której nie ma.

 

Wspomnienia gracza giełdowego, Edwin Lefevre

Ta książka to ukoronowanie wszystkich poprzednich lektur. Jej autor nie podaje bowiem żadnych aktualnych informacji na temat inwestowania, bo jego doświadczenia pochodzą sprzed… 100 lat. Odkrywa jednak całą panoramę rodzących się rynków spekulacyjnych i pokazuje, że “czynnik ludzki” nie zmienił się przez ten czas w ogóle a jego zrozumienie prowadzi do fortuny.

 

Inteligentny Inwestor, Benjamin Graham

Biblia inwestorów długoterminowych i osób zdecydowanych poświęcić życie finansom. Gruba księga, która porusza wszystkie niezbędne zagadnienia potrzebne do zbudowania własnego wachlarza inwestycyjnego. Opiera się częściowo o metody Warrena Buffetta jednak traktuje zagadnienie inwestycji bardziej akademicko, dzięki czemu może być traktowana jako podręcznik dla finansistów.

 

Analiza techniczna rynków finansowych, John Murphy

Książka dla wyznawców wiedzy pochodzącej z wykresów i statystyki. Ponad 300 diagramów przedstawiających poziomy ryzyka, relacje gospodarcze, przewidywania inwestorskie. A dla tych których nie ma – gotowe wzory. Udowadnia, że inwestowanie jest tym skuteczniejsze im dokładniej zamknięte w liczbach.

 

Doktryna szoku, Naomi Klein

Na zakończenie pozycja nie do końca związana z inwestowaniem, ale raczej z jego skutkami. Pokazuje w jaki sposób rynki finansowe same tworzą okazję do rozwoju, zarówno za pomocą spekulacji jak i karabinów. Poddaje też krytyce popularną koncepcję “otwartego rynku” Miltona Friedmana pokazując, że nie jest jedyną możliwą formą rozwoju gospodarczego.

 

 

Zaplecze teoretyczne to, bezwzględnie, dobry start do rozpoczęcia kariery jako inwestor. Wzorując się na sławnych finansistach i podążając za głównonurtowymi trendami pamiętajmy jednak, że nie ma jednej ekonomii a sposobów na zrobienie kariery jest tyle, ilu ludzi na świecie.

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

 

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *