15 lutego 2024,  13:12

Otwieramy nowy horyzont inwestycyjny – transakcje forward w Ekantor.pl

Nie każdy jest gotów podejmować duże ryzyko, by zarobić. Są tacy, którzy chcą inwestować, ale też czuć się bezpiecznie i panować nad sytuacją. To dla nich są transakcje forward.

W Ekantor.pl oddajemy właśnie do dyspozycji naszych klientów nową opcję. Narzędzie, które potrafi zamrażać kurs waluty, w której opłacana jest wasza faktura na stałym poziomie. Zmienność wartości złotego jest spora i opiera się niejedynie na sytuacji w naszym kraju. W znacznie większym stopniu wartość naszej waluty wyznaczają globalne wydarzenia, które zmieniają apetyt na ryzyko inwestorów. Zatem w przypadku niepewności co do ceny polskiej waluty, warto się zabezpieczyć.

Jak?

Marzenia a rzeczywistość – jak zawalczyć o marzenia?

Polak lubi „gdybać”. Robimy to wciąż, by uzasadnić brak decyzyjności, by się asekurować, by usprawiedliwić niemoc. Gdybanie na rynku wygląda tak, że mówimy sobie, że szkoda, że nie zainwestowaliśmy np. w walutę w momencie kiedy jej kurs był dla nas satysfakcjonujący. No niestety tak bywa, że brak odwagi tudzież awersja do ryzyka spowalnia decyzje i zamiast zyskiwać, stoimy w miejscu, a może nawet tracimy.

A gdyby na stałe ustalić przestrzeń, w której się poruszamy inwestując?

Zakładamy, że kupujemy, ale „nie drożej niż”. Zaznaczmy kurs, który nas interesuje i ustalamy, że kupujemy wyłącznie wówczas, kiedy ów kurs zostaje osiągnięty.

waluta
kupno
sprzedaż
EUR
0,0000
0,0000
więcej
USD
0,0000
0,0000
więcej
GBP
0,0000
0,0000
więcej
CHF
0,0000
0,0000
więcej
Aktualizacja za: 0 sek.

Zarządzanie ryzykiem walutowym. Czym są transakcje forward?

Transakcja forward to umowa, w której dwie strony zobowiązują się do wymiany dwóch walut w
określonym terminie w przyszłości, po ustalonym kursie wymiany. Przykładem może być sytuacja,
w której firma A spodziewa się otrzymać płatność w walucie obcej za 3 miesiące, ale obawia się, że
kurs tej waluty może osłabić się w tym czasie. Aby zabezpieczyć się przed takim ryzykiem, firma A
może zawrzeć transakcję forward z firmą B.

Przykłady transakcji forward

  1. Firma A spodziewa się otrzymać 100.000 EURO za dostarczenie towarów za 3 miesiące.
  2. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym spadkiem wartości euro, firma A zawiera transakcję forward z bankiem lub inną instytucją finansową.
  3. Ustala się kurs wymiany euro na lokalną walutę (np. złotówki) na dzień dostawy za 3 miesiące.
  4. W momencie dostawy towarów, firma A otrzymuje 100.000 euro, i po rozliczeniu transakcji forward otrzymuje PLN po ustalonym wcześniej kursie, niezależnie od aktualnego rynkowego kursu euro.
  5. Transakcja forward pomaga firmie A zabezpieczyć się przed ryzykiem zmian kursów
    walutowych i zapewnia pewność co do przyszłych przychodów.

Branża: produkcja

Jesteśmy polskim producentem nasad hydrantowych z gwintem. Podpisaliśmy umowę z zagraniczną spółką, która zapłaci nam w euro. Termin płatności w umowie i na fakturze to 90 dni. Póki co kurs euro jest dla naszej firmy korzystny, ale jeśli wydarzy się coś „dużego” na arenie międzynarodowej i kurs euro wzrośnie o więcej niż 70 groszy, co w 90 dni jest całkiem prawdopodobne, transakcja nie będzie sukcesem tylko usługą realizowaną z lekkim zyskiem. By się zabezpieczyć i zachować zaplanowaną przez nas marżę, zawieramy z kupującą niemiecką gminą transakcję terminową typu forward. Ona zagwarantuje nam, że nawet jeśli euro nagle zacznie kosztować sporo więcej, nasz kontrahent jest zobowiązany do zapłaty w swojej walucie, po wcześniej ustalonym kursie.

Branża: zawody kreatywne

Sprzedajemy autorskie prawa majątkowe do scenariusza, który ściśle związany jest z obecną sytuacją geopolityczną (przypuśćmy, że dotyczy wyborów prezydenckich w USA). Ten scenariusz jest wyjątkowy i pokazuje co by było gdyby …. Odkrywa tylko jedną opcję, jest mocno związany z aktualną sytuację. Najpewniej nie przyda się już nigdy więcej. Nie będzie można go zmienić na potrzeby innej sytuacji. Ktoś płaci za niego dziś 100 tys.$ co dziś (6 lutego 2024 r.) oznacza 403 tys. zł. ale zapłacić może dopiero w trakcie kampanii. Jeśli nie zgodzi się na transakcję forward umowa nie ma sensu, bo nasz scenariusz może stracić na aktualności. Warto więc podpisać umowę na nawet mniejsze pieniądze, ale z gwarancją kursu, bo wybory za oceanem sporo mogą w parze USD/PLN zmienić.

Branża: handel

Kupujesz odpadki/wybraki elektroniczne z Chin. Masz sklep z elektroniką i potrzebujesz tych odpadów, by móc naprawiać sprzęt, który sprzedajesz. Jeśli cena kontenera wzrośnie, przestanie się opłacać kupno części, tym bardziej, że w kontenerze są części, sprawne sprzęty i mnóstwo takich, który trzeba będzie zutylizować. Warto więc zaklepać cenę na stałe, by się nie okazało, że nie warto naprawiać, bo nowy produkt będzie znacznie tańszy niż naprawa już funkcjonującego.

Zalety forward

Jeśli mamy pewność co do ceny tego, co sprzedajemy za granicą zyskujemy m.in.:

  • pewność stabilnego kursu – jeśli zaczynamy od kursu, który jest dla nas korzystny, mamy pewność, że zarabiamy niezależnie od tego, kiedy kontrahent opłaci fakturę
  • planujemy wpływy – gdyby nasza księgowość miała się opierać o wirtualne zyski, trudno byłoby zaplanować wydatki, określić szacowany zysk z transakcji. Jeśli na trzy miesiące przed otrzymaniem płatności wiemy literalnie ile dostaniemy, znacznie łatwiej jest nam zaplanować zakupy czy negocjować ceny z kolejnymi klientami
  • oszczędność czasu – sprzedając czy kupując w obcej walucie zawsze mamy z tyłu głowy konieczność kontroli tego, co w czasie realnym dzieje się na rynku. Transakcje forward tego nie wymagają. Nie trzeba tracić czasu, by sprawdzać na ile transakcja się opłaci. Można to zrobić od razu po podpisaniu umowy!

W najbliższym czasie będziemy publikować szczegółowe informacje z opisem nowej usługi.

W przypadku pytań lub chęci skorzystania z transakcji forward już teraz zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta:

telefon: +48 68 411 45 55
email: [email protected]

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *