Losowe wpisy

Złoty. NBP

Rada Polityki Pieniężnej – czym jest i jakie ma kompetencje?

Jej działania wywołują emocje wyłącznie u wąskiej grupy zainteresowanych specjalistów chociaż ma wpływ, pośrednio lub wprost, na życie wszystkich Polaków. Czym tak naprawdę jest mityczna Rada Polityki Pieniężnej?   Read more
Ksiażki o inwestowaniu

10 książek, które warto znać, gdy myślisz o inwestowaniu

Czytanie książek dotyczących inwestowania przypomina trochę czytanie instrukcji obsługi kombajnu - bez tego uda się zacząć, ale ryzyko awarii jest dużo większe. A że porażka finansowa może mieć poważniejsze konsekwencje, Read more

Telefon potwierdzi tożsamość – rząd przyjął projekt ustawy w sprawie mDokumentów


Już niebawem Polacy będą mogli zostawić portfele w domu. Rząd przyjął projekt ustawy oraz regulacje, które nie tylko ułatwią dostęp do publicznych e-usług, ale również pozwolą używać smartfonów w celu potwierdzenia tożsamości czy uprawnień.

 

Polacy doceniają wygodę mobilnych rozwiązań. Widać to choćby po popularności aplikacji bankowych, które pozwalają zrezygnować z gotówki, a nawet karty debetowej. Do pełni szczęścia brakuje już tylko regulacji, umożliwiających przeniesienie całej zawartości portfela do smartfona. Rząd zdecydował się postawić krok w tym kierunku, przez co używanie telefonu w celu wylegitymowania się w niedalekiej przyszłości może stać się realne.

mObywatel nie spełnił oczekiwań obywateli

Potrzeba jest, pomysł też, ale z realizacją już trudniej. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło co prawda aplikację mObywatel, która w teorii miała dać szybki i łatwy dostęp do mDokumentów, jednak w praktyce jej funkcjonalność okazała się mocno ograniczona. Mimo zapowiedzi na chwilę obecną aplikacja nie pozwala na wprowadzenie danych z dowodu osobistego, prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. W dodatku nawet jeżeli już by się to udało, to wciąż brakuje odpowiednich regulacji pranych umożliwiających wykorzystanie informacji w urzędach, bankach czy podczas kontroli drogowej. mobywatel, Ekantor.pl

mDokumenty – smartfon zamiast portfela

26 kwietnia 2018 Rada Ministrów przyjęła projekt, który będzie stanowić podstawę prawną do funkcjonowania mDokumentów, czyli dokumentów elektronicznych przechowywanych na urządzeniach mobilnych. Za pomocą publicznej aplikacji mobilnej będzie możliwość pobrania dokumentu elektronicznego, pozwalającego potwierdzić tożsamość oraz uprawnienia. Korzystanie z rozwiązania nie będzie jednak obowiązkowe. Równolegle do mDokumentów będą działać tradycyjne metody weryfikowania danych.

Prostszy dostęp do e-usług

To nie jedyne zmiany jakie szykuje rząd. Kolejne dotyczą korzystania z publicznych e-usług, pozwalających ominąć niechciane kolejki w urzędach i usprawniających załatwienie spraw. Problem jednak w tym, że do tej pory, aby mieć dostęp do tego rodzaju usług, należało korzystać z wielu danych służących do logowania. Ustawa węzłowa przewiduje wprowadzenie jednego bezpiecznego i wygodnego sposobu pozwalającego potwierdzić dane, np. z wykorzystaniem  profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Usprawni to komunikację pomiędzy instytucjami a osobami fizycznymi oraz zwolni z konieczności wypełniania formularzy, co w efekcie ma zwiększyć chęć Polaków do korzystania z usług elektronicznych.

 

Ministerstwo Cyfryzacji do elektronicznej rewolucji przygotowuje się już niemal od dwóch lat, mimo to termin wprowadzenia zmian wciąż jest nieznany.


08.05.2018 08:47
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000