Zakupy na chińskich portalach niektórym przypominają grę losową: raz się trafi, a raz nie. Raz przyjdzie wymarzona sukienka innym razem… niechciana bielizna. Osoby nie mające w sobie genu hazardzisty mogą więc poczuć się zniechęcone, a przecież kupowanie na Aliexpress może być i przyjemne i bezpieczne. Trzeba tylko wiedzieć jak je robić.
1.Feedback
Wchodzisz na dany produkt i widzisz przepiękne zdjęcia, zachęcające by natychmiast kliknąć “Kup teraz” . No tak, ale przecież w głowie wciąż masz te wszystkie obrazki w Internecie z podpisem “Zakupy z Chin oczekiwania kontra rzeczywistość”. Jak więc upewnić się, że produkt, który kupisz będzie wyglądał tak, jak go przedstawiono? Jednym z najważniejszych kroków podczas kupowania na Aliexpress jest sprawdzenie feedbacków, czyli komentarzy i ocen wystawionych przez innych kupujących. Są oni na tyle uprzejmi, że z chęcią do wyczerpującego opisu dołączają również zdjęcia otrzymanych produktów. A jeżeli dany przedmiot nie posiada feedbacków lub jest ich mało? Wtedy trzeba zdecydować, czy ma się ochotę na ryzyko czy nie.
2. Opłacenie zamówienia na Aliexpress
W teorii płacenie na Aliexpress jest bezpieczne. W praktyce nie brakuje historii o pieniądzach magicznie znikających z konta. Abrakadarbra i nie ma! Może są to wyłącznie bajki, jednak lepiej nie przekonywać się o tym na własnej skórze. Na chińskim portalu dostępnych jest obecnie kilka metod płatności: kartą, przez Przelewy24 oraz PayU. Ostatnia opcja dodatkowo umożliwia skorzystanie z Blik. Bez względu na to, na którą formę płatności się zdecydujesz – dobrze przed rozpoczęciem zakupów założyć osobne, darmowe konto do przeprowadzania transakcji na Aliexpress i wpłacać na nie niewielkie sumy pieniędzy potrzebne do opłacenia zakupów.
3. Śledzenie paczki Aliexpress
Aliexpress umożliwia co prawda śledzenie paczki, jednak powiedzmy sobie szczerze – nie jest to zbyt rzetelna robota. Mimo to warto sprawdzać czy sprzedający nadał już paczkę i w razie jakichkolwiek niepewności – skontaktować się z nim.
4. Odbieranie paczki
Robiąc zakupy w Polsce zaleca się by otwierać i sprawdzać paczkę przy kurierze. W przypadku zamówień z Chin jest jednak inaczej. Listonosza słabo interesuje co i w jakim stanie przybyło do Ciebie kontenerem z Państwa Środka. Nie oznacza to jednak, że masz godzić się na wszystko co wysłał majfriend (czyt. sprzedawca). Twoim zabezpieczeniem przydającym się podczas reklamacji jest kamera. Nakręcenie filmu z otwierania paczki może pomóc odzyskać pieniądze w przypadku, gdy produkt nie spełnił Twoich oczekiwań.
5. Brak paczki
Czasami zdarza się tak, że mimo czekania… i czekania….i czekania paczka po prostu do Ciebie nie dociera. Nie ma się jednak czym przejmować. Aliexpress ma bowiem doskonały program ochrony kupujących – sprzedawcy zostaną wypłacone pieniądze dopiero wtedy, gdy Ty potwierdzisz otrzymanie przesyłki lub gdy minie tzw. okres ochronny. Warto go pilnować, ponieważ jeżeli nie dotrze przed upływem tego czasu, konieczne będzie otwarcie sporu.
6. Zwrot pieniędzy
Spór rozpoczyna się, gdy paczka do Ciebie nie przyszła lub gdy jej zawartość jest daleka od oczekiwań. Żeby rozpocząć batalię o zwrot pieniędzy, należy jedynie wejść w zakładkę My orderes i kliknąć “open dispute”, a następnie wypełnić krótki formularz (koniecznie w języku angielskim) wyjaśniający sytuację. Dobrze dołączyć również wszelkie dowody w postaci zdjęć czy filmów. Jeżeli sprzedawca nie zgodzi się na proponowaną przez nas ugodę – wówczas sprawę zaczynają analizować administratorzy Aliexpress, którzy raczej wolą stawać po stronie kupujących. Po zaakceptowaniu sporu pieniądze wrócą na konto w przeciągu 5-20 dni.
Jak widać by móc kupować na Aliexpress wcale nie trzeba mieć w sobie żyłki do hazardu. Wystarczy po prostu przed wysłaniem pieniędzy, dobrze zapoznać się z zasadami panującymi na tym portalu.
Kiedyś tak było to prawda z tym kupowaniem kota w worku. Na szczęście się już to dawno zmieniło, teraz Aliexpress jest bardzo bezpiecznym i bezproblemowym serwisem. Jeszcze, teraz kiedy mamy przesyłki do paczkomatu, już całkiem zdominował rynek 😀