Aktualny kurs euro EUR/PLN
Waluta: Euro
Euro (określane skrótem EUR) jest walutą obowiązującą w krajach należących do Unii Europejskiej. Obecnie strefa euro obejmuje 19 państw członkowskich, co w ramach ciągłej europejskiej integracji jest olbrzymim osiągnięciem. Oficjalnie euro znajduje się w obiegu od 1 stycznia 2002 roku, jednak plany stworzenia uniwersalnego środka płatniczego dla Unii Europejskiej sięgają wielu lat wstecz.
Średni kurs kupna i sprzedaży euro Ekantor.pl
Historia euro jako waluty europejskiej
Idea utworzenia unii walutowej, pozwalającej jednej konkretnej marce pieniężnej na swobodne funkcjonowanie w wielu krajach Europy, narodziła się już w latach 60-tych XX wieku. Wraz z powstaniem Europejskiego Systemu Walutowego pojawiły się realne możliwości na uruchomienie wspólnej waluty, a zapotrzebowanie na tego typu środek płatniczy było coraz większe. Działo się tak, ponieważ kurs walutowy poszczególnych państw zmieniał się zbyt często i mocno, co prowadziło do osłabienia handlu międzynarodowego, a co za tym idzie całej europejskiej gospodarki.
W latach 70-tych Unia Gospodarcza i Walutowa skonkretyzowała pomysł powstania wspólnej waluty, a na mocy traktatu z Maastricht z 1992 roku, ostatecznie podjęto decyzję o zatwierdzeniu euro. Oficjalna inauguracja transakcji bezgotówkowych realizowanych za pomocą euro miała miejsce 1 stycznia 1999 roku, natomiast trzy lata później waluta została wprowadzona do obiegu i zaczęła z powodzeniem funkcjonować jako gotówka, w kilkunastu krajach Unii Europejskiej.
Strefa euro poszerzana była do tej pory sześciokrotnie. W ciągu ostatnich kilku lat oficjalna waluta europejska pojawiła się m.in. na Litwie, Łotwie oraz w Estonii, zastępując dotychczasowe środki płatności tych krajów.
Banknoty i monety euro na świecie
W przeciwieństwie do większości światowych banknotów, grafiki zdobiące papierowe euro nie przedstawiają żadnych portretów uznanych obywateli. Zamiast tego zdecydowano się zamieścić na nich charakterystyczne symbole architektury europejskiej. Na awersie zaprezentowane są fragmenty bram i okien, odnoszące się do konkretnych epok historycznych oraz stylów w sztuce. Natomiast rewers banknotu przedstawia mapę europy oraz fragment mostu, również nawiązujący do epoki zaprezentowanej na froncie. Grafiki uzupełnione są opisem waluty w alfabecie łacińskim oraz greckim. Dzięki zróżnicowanej wielkości oraz wypukłej strukturze tworzywa, z banknotów euro korzystać mogą również niewidomi.
Większość państw obecnych w strefie euro posiada własne monety, jednak ich wartość na świecie jest niezmienna. Oznacza to, że niezależnie od kraju, z którego pochodzą zawsze podlegają one uznaniu w pozostałych państwach należących do Unii Europejskiej. Cechą charakterystyczną jest awers monety, przedstawiający nieoficjalny symbol państwa, ustanowiony przez konkretnego przedstawiciela strefy euro. Każdy bilon posiada również część wspólną, czyli rewers. Ukazuje on wartość nominału oraz mapę europy.