Dla jednych 30 lat to doskonały wiek, by żyć w myśl hasła “Carpe diem”, dla innych idealny moment na założenie rodziny, dla jeszcze innych – okres przygód i uczenia się na błędach. Bez względu na to, którą z tych dróg wybraliśmy, warto pamiętać, że wyrobione w tym czasie nawyki finansowe będą procentować w przyszłości. I to od nas zależy czy będzie to procent zysków czy strat.
Zmiana jakości życia, wysoka sprawność i aktywność zawodowa dzisiejszych 50-60. latków oraz propagowanie konsumpcjonizmu sprawiają, że granica usamodzielnienia znacznie się przesunęła. Mimo to współcześni 30. latkowie to często osoby zarabiające, które popełniają swoje pierwsze błędy finansowe. Dowiedz się, jak się przed nimi uchronić.
Usamodzielnij się
Mieszkając z rodzicami, możemy czuć się jak przysłowiowe pączki w maśle. To na nich bowiem często spoczywa obowiązek regulowania rachunków i robienia zakupów, a nasze potrzeby koncentrują się przede wszystkim na przyjemnościach. Nie trudno w takim przypadku o przewartościowanie priorytetów, które później przenoszone są w ramy samodzielnego życia. Oddzielenie rzeczywistych potrzeby od zachcianek w późniejszym czasie może się okazać zadaniem karkołomnym, przez co często środki na koncie zwykle kończą się szybciej niż miesiąc. Dlatego im wcześniej zaczniemy żyć na własny rachunek – tym lepiej ten rachunek będzie prezentował się w przyszłości.
Zacznij prowadzić budżet
Wydawać się może, że prowadzenie domowego budżetu jest domeną starszych ludzi. Nic bardziej mylnego. Swoje wydatki warto nadzorować już od momentu, gdy… tylko się one pojawią. Spisywanie rachunków i nadzorowanie luk, przez które uciekają pieniądze szybko wejdzie w nawyk, a my poczujemy się znacznie pewniej mając kontrolę nad własnymi finansami.
Naucz się asertywności.
Gdy jesteśmy dziećmi doskonale wiemy czego chcemy, a swoje “nie” potrafimy wypowiedzieć tak głośno, że słyszą nas mieszkańcy całej okolicy. Wraz z dorastaniem zdolność przeciwstawiania się zanika i własne zdanie, staje się dla nas mniej ważne niż zdanie innych. Z tego powodu zdarza się, że decydujemy się na rzeczy, na które nie mamy ochoty, a które dodatkowo mocno obciążają portfel. Naucz się więc odmawiać, jeżeli w danym momencie nie chcesz lub nie stać cię na proponowane przez znajomych wydatki.
Nie przeliczaj swojej wartości na rzeczy materialne
“Nie szata zdobi człowieka” to przysłowiowe jak mantra wpisywane było niegdyś w szkolne pamiętniki, jednak czy znajduje ono odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach? Niekoniecznie. Dlatego nim wybierzemy się na kosztowne zakupy po najnowszy model telefonu, czy markową parę spodni warto postawić sobie pytanie: czy dana rzecz jest nam niezbędna w codziennym życiu, czy kupujemy ją by podreperować własne ego?
Nie porównuj się z innymi
Nauczyliśmy patrzeć się na życie przez pryzmat innych, często nie doceniając tego co sami już osiągnęliśmy. Serwisy społecznościowe przepełnione są milionami zdjęć, na których dwudziestoletnia kobieta w idealnie dopasowanym ubraniu, drogim samochodem zwiedza zakamarki obcego miasta. Nie wiemy jednak, czy ubrania nie pochodzą z przeceny, samochód nie został wypożyczony, a ona jedzie do swojej rodziny od lat mieszkającej za granicą. Widzimy tak naprawdę tą część życia, którą dana osoba chce się pochwalić – nikt przecież nie doda zdjęć utrwalających własną porażkę. Warto mieć to na uwadze nim po raz kolejny postanowimy sobie czyjeś życie jako własny cel.
Szanuj przedmioty
Dawniej, gdy coś się psuło – naprawialiśmy to. Dziś znacznie łatwiej jest kupić nową rzecz, niż poświęcić czas na jej naprawę. Dotyczy to nie tylko drobnych przedmiotów, ale często tych bardziej kosztownych, takich jak np. telefon komórkowy.
A jeżeli zachodzi już konieczność nowego zakupu warto poświęcić chwilę na to by znaleźć najtańszą możliwość. Nie należy się bać zakupów w zagranicznych sklepach Internetowych, a dzięki korzystnemu przewalutowaniu w Ekantor.pl można zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.
Pamiętaj, że kredyt nie jest sposobem na szybką gotówkę
Chęć dorównania innym i przeliczanie własnej wartości w rzeczach materialnych to prosta droga do tego by zacząć sięgać po szybką gotówkę, która szybka jest tylko pozornie. Często jednak okazuje się, że kupione za te pieniądze auto ląduje w komisie samochodowym, a nowy gadżet w koszu nim do końca zostaną zapłacone za nie raty kredytu.
Zacznij oszczędzać
Osoby, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową odpychają od siebie myśl o oszczędzaniu, sądząc że na to przyjdzie czas, gdy zaczną zarabiać większe pieniądze. W jaki sposób odkładać pieniądze na przyszłość skoro ledwo wystarcza na teraźniejszość? Prawda jest taka, że zawsze można zaoszczędzić czy to odmawiając sobie kawy na mieście, czy raz na jakiś czas przesiadając się z samochodu na rower. A każda, nawet najmniejsza odłożona kwota, będzie mieć działanie kuli śnieżnej. Widząc comiesięczne wpływy na koncie oszczędnościowym, zyskamy motywację do dalszego działania w tym kierunku.
Nie stawiaj sobie zbyt wysoko poprzeczki.
Nasi dziadkowie w powojennej Polsce nie mieli zbyt wiele, a nasi rodzice na własne osiągnięcia pracowali latami. Dzisiaj wychowujemy się w świecie przepychu, dlatego oczekiwania dotyczące standardu życia są mocno zawyżone i często ustawiamy sobie zbyt wysoko poprzeczkę. W dorosłość chcemy wjechać dobrym samochodem, mieć własnościowe mieszkanie i przynajmniej raz w roku wycieczkę w egzotyczne miejsce. Wywołuje to stres, mogący skutkować nieprzemyślanymi decyzjami finansowymi.
Bądź cierpliwy
Bogactwo nie bierze się z wysokich zarobków, a z umiejętności systematycznego i cierpliwego oszczędzania. Co z tego, że będziemy zarabiać 10 tysięcy na rękę jeżeli nasze miesięcznie wydatki będą przewyższać wysokość pensji? Dlatego bez względu na to czy zarabiamy minimalną krajową czy dużo ponad to warto uczyć się odkładać.
Być może powyższe nawyki wydają się oczywistością, ale to właśnie te najprostsze błędy często trudno jest wychwycić i wyeliminować. W momencie, gdy uda się to zrobić zyskujemy spokój i poczucie finansowego bezpieczeństwa.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.