działalność gospodarcza, jak założyć firmę, ile kosztuje założenie firmy, wymiana walut, Ekantor.pl
27 września 2018,  12:50

Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza „krok po kroku”

4.62/5 (13)

Masz przetestowany produkt lub usługę, posiadasz trochę doświadczenia i całą masę zapału. Czas na założenie własnej firmy. Zobacz jakie formalności trzeba dopełnić aby stać się własnym szefem.

Jednoosobowa działalność gospodarcza ma wiele zalet. Łatwiej nią zarządzać, koszty założenia są praktycznie zerowe a prowadzenie księgowości dużo prostsze. Z drugiej strony w zasadzie wszystko trzeba robić samemu, płacić ZUSy niezależnie od dochodów a za długi odpowiadać własnym majątkiem.

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Rejestracja firmy krok po kroku

W kwestii założenia własnej działalności gospodarczej Polska dokonała ogromnego postępu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Być może koncepcja “jednego okienka” do załatwienia wszystkich formalności nie jest do końca możliwa, ale na pewno wszystkie urzędowe sprawy da się załatwić w ciągu jednego dnia.

Krok 1: złóż podanie

Twoja firma zaczyna się od druczku CEIDG-1. Możesz go wypełnić w Urzędzie Gminy lub przez stronę internetową z tym, że i tak trzeba się będzie udać do urzędu złożyć pod nim fizyczny podpis. Jeżeli posiadasz profil zaufany lub podpis elektroniczny wtedy wszelkie formalności da się załatwić na odległość.

Wniosek CEIDG-1 jest kamieniem milowym dla prywatnych przedsiębiorców. Zawiera on bowiem informacje przeznaczone nie tylko dla Urzędu Miasta ale również ZUSu, GUSu i skarbówki. Tym samym jednym papierkiem mamy w zasadzie załatwione wszystkie formalności – firma już jest w ewidencji i może legalnie działać.

Krok 2: ustal stawkę VAT

Druk CEDIG-1, mimo swej wielkiej mocy, nie określa kwestii związanych z podatkiem VAT. Jeśli chcesz lub musisz (ze względu na typ prowadzonej działalności) go odprowadzać, niezbędna będzie wizyta w Urzędzie Skarbowym i wypełnienie druku VAT-R(13) – obowiązuje od początku 2018 roku. Urzędem rozliczającym Twoją nową firmę będzie ten sam, w którym rozliczasz PIT. Pamiętaj też, że od 2015 roku nie potrzeba brać z urzędu płatnego potwierdzenia złożenia formularza – dzięki temu zostaje ci w kieszeni 170 zł.

W myśl nowych przepisów z podatku VAT jest się zwolnionym jeśli wartość sprzedaży firmy nie przekracza 200 000 zł w poprzednim roku rozliczeniowym. O szczegóły, które są dosyć istotne z punktu prowadzenia własnego biznesu, dopytaj swoją księgowość lub, jeśli z niej nie korzystasz, sięgnij do ustawy o podatku VAT.

Krok 3: kasa fiskalna

Kasa fiskalna to dobro konieczne dla większości nowych firm. Po zakupie musisz ją zgłosić do Urzędu Skarbowego gdzie otrzymasz numer ewidencyjny. Należy go umieścić w widocznym miejscu na urządzeniu – za pomocą nalepki lub napisu markerem. Zakup kasy fiskalnej można w 90% odliczyć od podatku ale odzyskasz nie więcej niż 700 zł, i to pod warunkiem płatności gotówką (nie na raty). W całej procedurze rejestracji kasy zawsze pomaga firma oferująca urządzenia.

Krok 4: załóż konto firmowe w banku

Rachunek firmowy jest obowiązkowy jeśli stronę stanowi inna firma a wartość przelewu wynosi ponad 15 tys. euro. Przy mniejszych kwotach konto w banku nie jest wymagane, ale trudno sobie wyobrazić, żeby wszystkie transakcje firmowe przepływały przez Twoje konto prywatne. Co więcej, rachunek bankowy dla firm jest często darmowy i wyposażony w wiele przydatnych narzędzi do nadzorowania własnych finansów

Krok 5: pieczątka

Podobnie jak poprzedni krok tak i ten nie jest obowiązkowy, ale bardzo przydatny. Urzędy w Polsce nie wymagają posiadania własnej pieczątki ale już wiele firm czy instytucji – tak. Dlatego warto już na samym początku zainwestować kilka złotych we własny stempel.

Na pieczątce powinny znaleźć się następujące informacje:

 • pełna nazwa,
 • adres siedziby
 • nr telefonu
 • e-mail
 • numer NIP
 • numer REGON

Można również umieścić logotyp firmy dbając jednak o to, aby rozmiar pieczątki nie był przesadnie duży.

To już koniec formalności. Podsumujmy więc koszty związane z założeniem własnej działalności zaczynając od obowiązkowych opłat.

Ile wyniesie mnie ZUS?

Jeżeli zakładasz swoją pierwszą firmę masz tak zwaną “ulgę na start” – przez 6 miesięcy nie musisz płacić składek do ZUSu.

Po tym okresie przez 2 lata płacisz obniżoną stawkę ZUS – 502 zł lub 520 zł w zależności czy wliczone jest w to ubezpieczenie chorobowe. Pamiętaj, że składkę zdrowotną możesz częściowo odliczyć od podatku.

Po 2,5 roku od uruchomienia firmy wyjedziesz ze strefy komfortu. Za jej progiem czeka 1232 zł lub 1266 zł składki ZUS, czyli pełne 100%.

Ile kosztuje założenie własnej firmy – podsumowanie

Jeżeli Twoja działalność nie będzie wymagała kasy fiskalnej, konta w banku ani pieczątki oraz nie będziesz potrzebować żadnego zezwolenia – za otwarcie działalności zapłacisz prawdziwe 0 zł. W pozostałych wypadkach koszty wyglądają następująco:

 • rejestracja firmy w CEIDG – 0 zł
 • zgłoszenie płatnika VAT w Urzędzie Skarbowym – 0 zł
 • zakup kasy fiskalnej (jeśli wymagana) – od 1000 zł (pamiętaj o możliwym zwrocie 700 zł)
 • fiskalizacja kasy fiskalnej – ok 100 zł
 • rejestracja kasy fiskalnej w Urzędzie Skarbowym – 0 zł
 • wyrobienie pieczątki – od 20 zł do 100 zł
 • założenie konta w banku – z reguły 0 zł
 • pozwolenia, koncesje i licencje – koszty każdego są zależne od rodzaju prowadzonej działalności
Warto przeczytać

3 komentarze “Jak założyć firmę? Jednoosobowa działalność gospodarcza „krok po kroku”

 • Fajny poradnik dla początkujących. Przed startem warto też zdobyć jakąś dotację na start, np te 27 tys. zł z urzędu. Super całą tą procedurę opisał autor w ebooku Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę. Nie wiem, czy jest też książka ale warto tą lekturę sobie przyswoić

  • Olu dziękuję Ci bardzo. Przeczytałam tą samą lekturę, co prawda nie zdecydowałam się na akurat tę dotację, ale udało się pozyskać znaaaaacznie większy kapitał na firmę. Pozdrawiam Cię ciepło i życzę wszystkiego najlepszego w biznesie! :))

 • Firma to 1, sprzedaz jest najwazniejsza, pieniadz musi sie zgadzac 🙂 Rewelka wiedza jest na stronce mistrz-sprzedazy pl 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *